EVENIMENT
Peste 5.000 de pompieri, pregătiţi să intervină în zonele vizate de atenţionarea de Cod portocaliu de averse torenţiale şi vijelii

Peste 5.000 de pompieri cu peste 3.000 de mijloace tehnice sunt pregătiţi să intervină în sprijinul populaţiei şi autorităţilor locale din zonele vizate de atenţionarea de cod portocaliu privind averse cu caracter torenţial, vijelii şi căderi de grindină.
„În contextul emiterii, de către Administraţia Naţională de Meteorologie, a atenţionării Cod portocaliu pentru perioada 13 iunie, ora 15.00 – 14 iunie, ora 02.00, ce vizează instabilitate atmosferică accentuată, cantităţi însemnate de apă, averse cu caracter torenţial, frecvente descărcări electrice, vijelii şi căderi de grindină în cea mai mare parte a ţării, IGSU a dispus unităţilor subordonate luarea măsurilor necesare pentru prevenirea şi gestionarea operativă a potenţialelor situaţii de urgenţă”, potrivit unui comunicat al IGSU, transmis sâmbătă AGERPRES.
Astfel, în judeţele aflate sub incidenţa codului de vreme rea s-a dispus asigurarea rezervei de personal, pentru a putea fi suplimentate efectivele de intervenţie în cazul producerii unor situaţii de urgenţă. Totodată, în zonele vizate sunt monitorizate permanent cursurile de apă, pentru a stabili dacă nivelul debitelor acestora poate conduce la producerea inundaţiilor, precizează IGSU.
De asemenea, pentru asigurarea acţiunilor în sprijinul administraţiei publice locale şi a comunităţilor, pompierii militari au verificat şi pregătit mijloacele tehnice de intervenţie la inundaţii, constând în motopompe de mare capacitate, bărci şi autospeciale cu echipamente pentru evacuarea apei, informează IGSU.
„La nevoie, inspectoratele pentru situaţii de urgenţă vor activa grupele operative şi centrele judeţene de coordonare şi conducere a intervenţiei, care au în componenţă reprezentanţi ai tuturor structurilor cu atribuţii în managementul situaţiilor de urgenţă. Totodată, pompierii angrenaţi în gestionarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice periculoase din zonele grav afectate, continuă misiunile în sprijinul populaţiei şi monitorizează situaţiile din teren care pot pune în pericol viaţa şi bunurile”, se arată în comunicat.
Evoluţia fenomenelor meteorologice va fi atent urmărită din dispeceratul IGSU şi vor fi dispuse măsurile necesare eficientizării misiunilor de răspuns, menţionează sursa citată.
Pentru evitarea producerii unor situaţii de urgenţă care pot afecta viaţa şi bunurile, IGSU recomandă cetăţenilor ca pe timpul intensificării vântului şi căderilor de grindină să se adăpostească în locuinţe sau alte spaţii care le asigură protecţia şi să deconecteze aparatura casnică.
„De asemenea, pentru limitarea posibilelor pagube generate de vântul puternic, parcarea autoturismelor se va realiza în zone ferite, la distanţă faţă de copaci sau stâlpi de electricitate. Având în vedere posibilitatea averselor cu acumulări semnificative de apă, recomandăm populaţiei din zonele vizate de avertizări să ia măsuri pentru curăţarea şanţurilor şi rigolelor de scurgere pentru facilitarea evacuării normale a apelor pluviale”, precizează IGSU.
Informaţii despre modul de comportare în cazul producerii unor situaţii de urgenţă sau alte date utile despre manifestarea fenomenelor meteorologice periculoase pot fi obţinute prin intermediul aplicaţiei DSU, care poate fi descărcată gratuit din Google Play Store şi App Store şi a Platformei Naţionale de Pregătire pentru Situaţii de Urgenţă „Fiipregatit.ro”, a adăugat IGSU. AGERPRES
EVENIMENT
Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba, în următoarea perioadă. Condiții pentru candidați, calendar

Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba. În următoarea perioadă, sunt organizate concursuri pentru ocuparea posturilor disponibile în instituții publice.
Persoanele care doresc să participe la selecție trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Acestea se referă la studii, vechimea de muncă și alte cerințe.
Lista posturilor vacante
Angajări la stat. Alba Iulia
Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia
- auditor grad 1
Condiții: studii…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Clujenii vor avea parte de o răcire accentuată a vremii până la începutul lunii octombrie, cu temperaturi sub normalul perioadei și ploi însemnate, anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM). După data de 4 octombrie, vremea se va încălzi treptat, iar maximele vor urca spre 20 de grade.
Până pe 3 octombrie, la Cluj, maximele vor coborî de la 14 grade până în jurul valorii de 10 grade, potrivit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câștigul salarial mediu net a crescut în 2024: în ce domenii au câștigat bărbații mai mult decât femeile. Date INS

A crescut câștigul salarial mediu net la nivel național în anul 2024, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS) publicate recent.
Astfel, câștigul salarial mediu brut lunar înregistrat la nivelul economiei naționale în 2024 a fost 8.061 lei, cu 14,5% (+1.019 lei) mai mare față de 2023, în timp ce câștigul mediu net a ajuns la 4.959 lei, în creștere cu 12,4% (+547 lei) comparativ cu anul precedent, scrie Agerpres.
Cele mai mari valori ale câștigurilor…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
30 septembrie: Ziua Internațională a Traducătorilor. Tema din 2025 pune accent pe încrederea umană

Ziua Internațională a Traducătorilor. În fiecare an, pe 30 septembrie, este celebrată inițiativa lansată în 1991 de Federația Internațională a Traducătorilor, prilej în care traducători, interpreți și terminologi din întreaga lume marchează rolul esențial al profesiei lor.
Anual se alege o temă unificatoare și se organizează un concurs pentru realizarea unui afiș care să poată fi imprimat și folosit pentru a promova ziua și a sărbători profesiile respective.
Tema…
Citește mai mult pe Alba24.ro