EVENIMENT
VIDEO: Peste 50.000 doze de vaccin Johnson&Johnson au intrat în țară
54.000 doze de vaccin de la Johnson&Johnson au intrat miercuri în România. Dozele vor ajunge joi la Institutul „Cantacuzino” și de acolo vor fi distribuite în țară. Cele mai multe seruri ajung în Brașov, Cluj și Iași.
Transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi aduse în București pe cale terestră.
Ulterior, dozele de vaccin vor fi distribuite astfel:
– Centrul Național de Stocare București: 6.000 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Brașov: 9.600 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Cluj: 9.600 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Constanța: 7.200 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Craiova: 7.200 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Iași: 9.600 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Timișoara: 4.800 doze.
Până în prezent, 108.000 de doze Janssen au fost recepționate, iar 8.651 au fost deja utilizate pentru imunizarea populației, precizează Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19. MEDIAFAX
EVENIMENT
Procurorul general: România, ţinta unor campanii hibride în timpul alegerilor din 2024. Beneficiarul a fost Călin Georgescu

Procurorul general: România, ţinta unor campanii hibride în timpul alegerilor din 2024. Procurorul general Alex Florența a explicat, marți, modurile prin care s-au derulat atacuri hibride asupra țării noastre, de care s-ar fi folosit și fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu, arătând că România a fost ținta „predilectă” a unor astfel de campanii ample în contextul scrutinelor din anul 2024, „actorii ostili urmărind modelarea continuă a opiniei…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
SPAP Sebeș: Parcul Primăriei intră în proces de reabilitare. Care este termenul de finalizare a lucrărilor

Primăria Municipiului Sebeș, prin Serviciul Public de Administrare a Patrimoniului, informează cetățenii că, începând cu data de 16 septembrie 2025, Parcul Primăriei intră în proces de reabilitare.
Durata estimată a lucrărilor este de 4 luni.
Pe această perioadă, accesul în perimetrul parcului va fi restricționat.
”Ne cerem scuze pentru disconfortul temporar și vă mulțumim sincer pentru înțelegere!” – SPAP Sebeș
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Călin Georgescu și Horațiu Potra, trimiși în judecată pentru tentativă de acțiuni împotriva ordinii constituționale

Fostul candidat la prezidențiale, Călin Georgescu, și liderul paramilitar Horațiu Potra se numără printre cele 22 de persoane trimise în judecată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Procurorii îi acuză de tentativă de comitere a unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, pregătirea unor manifestații violente, propagandă extremistă și finanțări suspecte.
Potrivit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Carduri de energie 2025: cererile pentru tichete de 50 de lei aferente perioadei iulie-august se pot depune până în 27 septembrie

Carduri de energie 2025: Cererile pentru obținerea tichetului de energie, în valoare de 50 de lei, destinat plății facturilor de energie electrică din lunile iulie și august, pot fi depuse prin aplicație, până în 27 septembrie 2025.
Potrivit Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), cererile se pot depune online, în aplicație sau la oficiile poștale și la primării.
Vezi Carduri de energie 2025: ghid complet pentru ajutorul de la stat de 50 de lei pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro