EVENIMENT
Peste 500 de permise de conducere, reținute de Ajun și de Crăciun. Amenzi de 4 milioane lei, în doar două zile
În ultimele două zile, au fost reținute 522 de permise de conducere și 142 de certificate de înmatriculare și au fost depistate 25 de persoane date în urmărire, dintre care 24 la nivel național și una la nivel internațional, anunță purtătorul de cuvânt al MAI, comisar-șef Monica Dajbog.
„În Ajun și în ziua de Crăciun, polițiștii au intervenit la peste 6.200 de evenimente, pe parcursul celor două zile nefiind înregistrate însă situații de o gravitate majoră în planul ordinii publice. În urma activităților de investigații, polițiștii au prins în flagrant 237 de autori de infracțiuni și 11 autori ai unor fapte penale în dosarele cu autor necunoscut. Totodată, au fost depistate 25 de persoane date în urmărire, dintre care 24 la nivel național și una la nivel internațional”, spune comisar-șef Monica Dajbog.
Au fost aplicate 13.000 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 4 milioane lei
Purtătorul de cuvânt al MAI precizează că au fost aplicate aproape 13.000 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de peste 4 milioane de lei și au fost confiscate bunuri în valoare de aproximativ 200 de mii de lei.
„În ultimele două zile, au fost reținute 522 de permise de conducere și 142 de certificate de înmatriculare. Aș vrea să precizez că numărul de accidente rutiere grave înregistrate în perioada minivacanței este în scădere față de anii anteriori. Astfel, numărul de accidente grave a scăzut față de 2018 cu 44%, iar față de 2019 cu 53%. În ceea ce privește infracțiunile comise cu violență, și ne referim aici la omor, tentativă de omor sau tâlhărie, se continuă trendul descendent al ultimilor ani. Față de anul 2018, se înregistrează o scădere cu 38%, iar față de 2019 cu 33%”, adaugă Dajboc.
Ea amintește că o altă misiune importantă a efectivelor MAI, în Ziua de Crăciun, a fost asigurarea protecției transportului dozelor de vaccin de la intrarea în țară prin punctul de trecere a frontierei de la Nădlac și până la Institutul Cantacuzino și menționează că polițiștii vor asigura și protecția următoarelor transporturi de doze de vaccin.
„În ultimele 24 de ore, la nivel național, pentru verificarea modului în care au fost respectate măsurile de protecție sanitară, au acționat aproape 13.800 de polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, cadre ISU, polițiști locali, reprezentanți ai ANSVSA, ai Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, precum și angajați de la Ministerul Sănătății, Ministerul Muncii, Ministerul Transporturilor și ai autorităților publice locale. Au avut loc 1.200 de acțiuni punctuale, în cadrul cărora au fost verificați aproximativ 3.000 de operatori economici, 136 de operatori transport persoane, 7.800 de obiective de interes, dintre care 2.300 de unități de alimentație. În plus, au fost verificate 74.400 de persoane. În urma acțiunilor de control din ultimele 24 de ore, au fost aplicate peste 3.800 de sancțiuni contravenționale în valoare de aproape 800.000 de lei”, potrivit purtătorului de cuvânt al MAI.
Monica Dajboc arată că aproximativ 2.800 de sancțiuni au fost aplicate pentru nepurtarea măștii de protecție, 49 pentru nerespectarea distanțării fizice, iar 40 pentru încălcarea măsurii carantinei sau a izolării. De asemenea, alte 826 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate pentru nerespectarea restricțiilor privind libera circulație a persoanelor, iar față de o persoană au început cercetările pentru zădărnicirea combaterii bolilor.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
VIDEO. Emil Boc, moment special pe Maracanã. A șutat la poarta celui mai celebru stadion din lume
Primarul Clujului, Emil Boc, a vizitat celebrul stadion Maracanã din Rio de Janeiro, una dintre cele mai iconice arene ale planetei. Locul care a găzduit finala Campionatului Mondial din 2014 și ceremoniile Jocurilor Olimpice din 2016 continuă să impresioneze prin dimensiune și simbolism.
Arena are în prezent o capacitate cuprinsă între 80.000 și 100.000 de locuri și rămâne o destinație-simbol pentru iubitorii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De la aur și carne la mii de bilete la festival. Ce au cumpărat românii de Black Friday 2025
Cea de-a 15-a ediție de Black Friday organizată de eMAG a stabilit noi recorduri pe piața comerțului online din România. Pe 8 noiembrie 2025, clienții au comandat peste 3,5 milioane de produse, în valoare totală de 986 de milioane de lei, ceea ce reprezintă o creștere de peste 10% față de ediția anterioară.
Peste 702.000 de clienți au participat la campanie, beneficiind de reduceri în toate categoriile, de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Ambasadorul Japoniei în România a jucat oină la Cluj-Napoca. Scopul evenimentului, promovarea acestui sport românesc
Parcul Etnografic „Romulus Vuia” din Cluj-Napoca a găzduit sâmbătă, evenimentul „Oină cu japonezi”, un meci demonstrativ și amical între studenți români și japonezi, care a adus împreună sportul, cultura și prietenia dintre cele două popoare.
Organizat de Centrul Cultural Japonez al Universității „Babeș-Bolyai” (UBB), în parteneriat cu Federația Română de Oină și Muzeul Etnografic al…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
UMF Cluj, un ultim omagiu pentru Eva Kiss, doctorița care a murit pe holurile Spitalului de Copii, în timpul gărzii
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca a transmis un mesaj emoționant de condoleanțe după moartea dr. Eva Kiss, medic pediatru și șef de lucrări în cadrul universității.
Doctorița a murit vineri, 7 noiembrie, pe holurile Spitalului de Copii, lăsând în urmă un gol uriaș în comunitatea medicală clujeană.
Un cadru didactic dedicat și un profesionist desăvârșit
Citește mai mult pe Cluj24.ro

