EVENIMENT
Peste 60 de pacienţi şi angajaţi ai unui Centru pentru Reabilitare Neuropsihiatrică din Bacău, confirmaţi cu COVID-19

Direcţia de Sănătate Publică Bacău a decis, marţi, să plaseze în carantină Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Dărmăneşti după ce 64 de pacienţi şi angajaţi au fost confirmaţi pozitiv cu coronavirus.
Potrivit unui comunicat de presă al DSP Bacău, pacienţii centrului depistaţi pozitivi şi asimptomatici vor rămâne în centru, alături de personalul depistat pozitiv şi asimptomatic.
„Beneficiarii depistaţi negativ, împreună cu personalul depistat negativ, vor fi mutaţi în structura exterioară a unităţii (corp administrativ). Reprezentanţii D.S.P. Bacău efectuează verificări pentru a stabili modalitatea optimă de a utiliza acest spaţiu. Personalul unităţii, care se afla la domiciliu anterior acestei testări, rămâne la domiciliu cu întreaga familie, până la împlinirea termenului de 14 zile de la ieşirea din centru; acest personal urmează a fi testat”, a declarat, în comunicatul de presă, directorul executiv al DSP Bacău, Mihaela Arim.
Preşedintele Consiliului Judeţean Bacău, Sorin Braşoveanu, a acuzat conducerea DSP Bacău, într-o postare pe pagina de Facebook, că situaţia de la centrul din Dărmăneşti se datorează testării efectuate prea târziu.
„V-am solicitat în adresele înaintate către Direcţia de Sănătate Publică Bacău, în zilele de 21-23 aprilie, testarea de urgenţă a personalului de la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Dărmăneşti. Aţi ignorat apelul nostru. V-aţi trezit abia pe 3 mai să faceţi testările pentru COVID-19! Sunteţi direct responsabili de rezultate. V-aţi jucat cu vieţile oamenilor”, a scris preşedintele CJ Bacău pe pagina de Facebook.
Potrivit unor surse medicale, dintre cele 64 de persoane depistate pozitiv, 21 sunt angajate ale centrului iar 43 sunt asistaţi.
Urmărește știrile romania24.ro pe Google News


Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări nowcasting care vizează județele Iaşi și Botoşani. Este vorba despre coduri galbene de vijelii.
Până la ora 12:00, în județul Iaşi se anunță intensificări temporare ale vântului, cu rafale de peste 55 km/h.
În ce privește județul Botoşani, până la ora 12:00 este prognozat vânt cu rafale de peste 55…65 km/h.

O ambulanţă a fost implicată, duminică dimineață, într-un accident produs în orașul Brașov. Două persoane au ajuns la spital.
Accidentul s-a produs în sensul giratoriu situat la intersecția străzii Calea București cu strada Zizinului din Brașov, potrivit IPJ Brașov.
O ambulanță SAJ s-a ciocnit cu un autoturism.
În urma impactului au rezultat două victime, care au fost preluate și transportate la spital.
Ambulanţă implicată într-un accident în Brașov. Sunt 2 victime: șoferii nu au băut
Poliția precizează că șoferii celor două vehicule nu au consumat alcool. Mediafax

Accident rutier în noaptea de sâmbătă spre duminică pe DJ 381, între localitatea Valea Dacilor și municipiul Medgidia, județul Constanța.
Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat că impactul s-a produs între un autoturism, condus de o femeie, de 41 de ani, și un bărbat – pieton, de 42 de ani.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală gravă a pietonului.
Pieton în stare CRITICĂ, lovit de o mașină în Constanța: dosar penal
În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală.

Accident feroviar, duminică dimineață, în Gulia, județul Dâmbovița. Un autoturism a fost lovit de tren.
Din primele informații reiese că două persoane din autoturism sunt ieșite din acesta.
La locul accidentului pompierii au găsit un autoturism acroșat de un tren care se afla în afara căii ferate.
După verificările efectuate nu au fost identificate victime.