EVENIMENT
Peste 70 de percheziţii la suspecţi care furau din autocamioane aflate în mers. Prejudiciu de milioane de euro
Procurorii DIICOT şi ofiţeri de poliţie judiciară din Capitală efectuează, luni dimineaţă, 73 de percheziţii domiciliare în Bucureşti şi judeţele Ilfov, Argeş, Prahova, Teleorman şi Ialomiţa, dintre care 18 în baza unui ordin european de anchetă cu Franţa, privind activitatea unor grupuri infracţionale specializate în comiterea de furturi din autocamioane ‘TIR aflate în mers”, fapte săvârşite atât în România, cât şi pe teritoriul altor state UE.
Potrivit DIICOT, prejudiciul în această cauză se ridică la câteva milioane de euro, urmând a fi stabilit cu exactitate la finalul cercetărilor.
În baza activităţilor de cooperare, la acţiune participă şi ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei de Investigaţii Criminale din Poliţia Română, reprezentanţi ai Europol, precum şi anchetatori francezi şi olandezi.
Suportul financiar şi logistic a fost asigurat de Eurojust. AGERPRES
EVENIMENT
Strategia Națională de Apărare: Anticiparea și contracararea manifestărilor radicale, extremiste sau teroriste, printre priorități
Strategia Națională de Apărare: Anticiparea și contracararea manifestărilor radicale, extremiste sau teroriste, inclusiv în mediul online, și creșterea rezilienței societale în raport cu extremismul și radicalizarea se numără printre prioritățile Strategiei Naționale de Apărare a Țării pentru perioada 2025-2030, prezentate miercuri de președintele Nicușor Dan.
Documentul amintește acțiunile ostile ale Rusiei, spionajul sau „demersurile unor actori (non)statali care…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Controale de amploare pe drumurile din Alba. Polițiștii au dat zeci de amenzi pentru viteză
Acțiune, pe raza județului Alba, pentru combaterea încălcării regimului legal de viteză și menținerea unui trafic rutier în siguranță.
Polițiștii rutieri din județul Alba au organizat miercuri o acțiune, cu efective mărite, pe raza județului, în vederea combaterii încălcării regimului legal de viteză.
De asemenea, acțiunea a vizat și creșterea gradului de disciplină rutieră în rândul conducătorilor de autovehicule înmatriculate în alte state.
În cadrul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Procurorii DNA nu au sigilat birouri la Primăria Cluj-Napoca, nu au dus pe nimeni la audieri. Au cerut doar documente
Procurorii DNA care au intrat, miercuri dimineață, în sediul Primăriei Cluj-Napoca nu au sigiliat birouri, nu au dus pe nimeni la audieri, ci doar au solicitat documente.
Surse judiciare au precizat pentru Cluj24 că documentele solicitate de la Direcția Tehnică, condusă de Virgil Poruțiu, și de la Serviciul de Achiziții Publice, condus de Lucia Lupea, privind o licitație organizată de Primăria clujeană, alta…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Dentistul albaiulian Nuțu Bran l-a tratat pe cunoscutul muzician André Rieu, la o clinică din Cluj-Napoca
Dentistul albaiulian Nuțu Bran l-a tratat pe cunoscutul muzician André Rieu, la cabinetul său din Cluj-Napoca.
”Să îl primim pe legendarul André Rieu drept pacient a fost o adevărată onoare. Vă mulțumim, maestre, pentru încredere și căldură”, este mesajul postat pe Facebook de reprezentanții clinicii Broni Implant, alături de o fotografie în care apar Andre Rieu, Nuțu Bran și un alt coleg al acestuia.
Profesor doctor Simion Bran (Nuțu) este medic primar chirurgie…
Citește mai mult pe Alba24.ro

