Connect with us

EVENIMENT

Peste 75.000 de cazuri de infecţii respiratorii acute înregistrate în perioada 3 - 9 aprilie

Publicat

Arhivă foto

Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică (INSP), în perioada 3-9 aprilie, au fost raportate 75.390 de cazuri de infecții respiratorii acute, incluzând gripa clinică, IACRS și pneumonii.

Potrivit INSP, s-au înregistrat cu 15,3% mai puţine cazuri comparativ cu săptămâna precedentă.

"Variaţia în plus faţă de media calculată de 55.803 cazuri din aceleaşi săptămâni din 5 sezoane pre-pandemice (2015-2019) a fost de 35,1%. Numărul de cazuri înregistrat în aceeaşi săptămână a ultimului sezon epidemic (2019-2020) a fost de 29.342", a precizat INSP.

În perioada 3 - 9 aprilie, au fost raportate 1.444 de cazuri de gripă clinică la nivel naţional, comparativ cu 1.723 cazuri înregistrate în săptămâna precedentă.

Peste 75.000 de cazuri de infecţii respiratorii acute înregistrate în perioada 3 - 9 aprilie. Au fost înregistrate 119 cazuri de gripă confirmate de laborator

Cele mai multe cazuri de gripă clinică au fost raportate în municipiul Bucureşti (296) şi în judeţele Prahova (162), Timiş (128), Constanţa (105) şi Iaşi (105), în restul judeţelor numărul de cazuri fiind mai mic de 100.

În acelaşi interval, au fost înregistrate 119 cazuri de gripă confirmate de laborator (1 cu virus AH1, 2 cu AH3, 43 cu virus gripal A nesubtipat şi 73 cu virus gripal B).

Conform INSP, 96 decese confirmate cu virus gripal, dintre care 59 cu virus gripal tip A H1 (din care o co-infecţie cu SARS-CoV-2 şi VRS şi o co-infecţie cu VRS), 13 cu virus gripal tip A H3 (din care 2 co-infecţii cu SARS-CoV-2), 23 cu virus gripal tip A, nesubtipat (din care 4 co-infecţii cu SARS-CoV-2), unul cu virus gripal tip B.

Până la data de 9 aprilie, au fost vaccinate antigripal 1.484.865 de persoane din grupele la risc, cu ser distribuit de Ministerul Sănătăţii. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Doi oameni ai străzii salvați de la îngheț în a treia zi de Crăciun, după intervenția rapidă a lui Emil Boc și Alin Tișe

Publicat

3 2.jpg






Doi oameni ai străzii, un bărbat și o femeie, care se adăposteau de mai multe zile în Pasajul Gării din Cluj-Napoca, au fost preluați și duși într-un adăpost al Primăriei, în seara de 27 decembrie.

Cei doi riscau să moară de frig, în contextul temperaturilor scăzute și al viscolului instalat după Crăciun, conform novacescu.ro.

Zile întregi pe betonul înghețat al pasajului

În zilele premergătoare...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Incendiu la o cabană din Săsciori. Intervin pompierii cu două autospeciale

Publicat

incendiu pe raza municipiului aiud: o tigaie uitată pe foc

Un incendiu a izbucnit duminică seara la o cabană din zona Reci, comuna Săsciori, au anunțat reprezentanții ISU Alba.

”Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu la Reci, comuna Săsciori.

Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o cabană” au precizat reprezentanții instituției.

La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.

Foto: ISU Alba

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Horoscop pentru săptămâna 29 decembrie - 4 ianuarie. Ce transmit astrele, la trecerea dintre ani

Publicat

horoscop pentru săptămâna 29 decembrie 4 ianuarie. ce transmit

Horoscop pentru săptămâna 29 decembrie - 4 ianuarie: Săptămâna care leagă doi ani este întotdeauna specială, încărcată de simbolism și de puterea tranziției.

Între 29 decembrie 2025 și 4 ianuarie 2026, ne aflăm în acea perioadă magică când lăsăm în urmă vechiul și îmbrățișăm noul, când facem promisiuni și ne stabilim intenții, când visăm la posibilități neexplorate.

Din punct de vedere astral, această săptămână este profund marcată de energia...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

U-BT încheie 2025 în BTarena. Clujenii caută revanșa cu Slask Wroclaw în duelul din EuroCup

Publicat

u bt cluj napoca.jpg






U-Banca Transilvania încheie anul 2025 pe scena europeană cu un duel important în BKT EuroCup, împotriva polonezilor de la Slask Wroclaw. Partida este programată marți, 30 decembrie, de la ora 19:00, în BTarena, și contează pentru etapa a 12-a din Grupa A.

Confruntarea cu Slask Wroclaw reprezintă al doisprezecelea meci din cele 18 programate pentru campioana României în sezonul regulat al BKT EuroCup....

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe