Connect with us

ACTUALITATE

Peste 75.000 de copii s-au înscris în clasa I în prima săptămână de înscrieri

Publicat

copii elevi scoala clasa

Un număr de 75.882 de cereri au fost depuse în prima săptămână de la debutul perioadei de înscriere în învăţământul primar (prima etapă) pentru anul şcolar 2019 - 2020.

Conform situaţiei centralizate de Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN), în prima săptămână (4 - 8 martie 2019), din prima etapă (4 - 22 martie 2019) a calendarului de înscriere în învăţământul primar pentru anul şcolar 2019 - 2020, au fost introduse 75.882 de cereri în baza de date.

Dintre acestea, 68.252 de cereri (89,9%) vizează copiii cu vârsta de şase ani (împliniţi până la data de 31 august 2019, inclusiv), iar 7.630 de cereri (10,1%) - copiii cu vârsta de şase ani (împliniţi în perioada 1 septembrie - 31 decembrie 2019, inclusiv), precizează MEN, într-un comunicat de presă.

Părinţii/tutorii legal instituiţi/reprezentanţii legali pot completa cererea-tip de înscriere online sau la secretariatul unităţii de învăţământ în care se doreşte înscrierea copilului, în perioadele stabilite de minister. Cererile-tip completate online trebuie validate ulterior în unitatea de învăţământ aleasă pentru înscriere, în prezenţa părintelui şi (cel puţin) a unui membru al comisiei, zilnic (luni - vineri), între orele 8,00 - 18,00.

Vineri, 29 martie, vor fi afişate atât în unităţile de învăţământ, cât şi pe site-urile acestora şi ale inspectoratelor şcolare judeţene/IŞMB listele copiilor înscrişi după prima etapă şi numărul locurilor rămase libere.

A doua etapă pentru completarea/depunerea cererilor-tip de înscriere este programată între 2 şi 8 aprilie şi se adresează copiilor care nu au fost înscrişi/nu au participat în prima etapă, cererile fiind completate din nou, în funcţie de locurile disponibile.

Listele finale vor fi afişate în data de 11 aprilie. Între 12 şi 19 aprilie, inspectoratele şcolare vor centraliza şi soluţiona cererile părinţilor/tutorilor legal instituiţi/reprezentanţilor legali ai copiilor care nu au fost încă înscrişi în vreo unitate de învăţământ. De asemenea, va fi soluţionată orice altă situaţie privind înscrierea în învăţământul primar, având în vedere, cu prioritate, interesul educaţional al copilului, arată MEN. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Au început înscrierile în Programul Tomata 2026. Legumicultorii se pot înscrie până pe 15 aprilie

Publicat

au început înscrierile în programul tomata 2026. legumicultorii se pot

Publicitate

Legumicultorii pot depune cererile de înscriere în Programul Tomata 2026 până la data de 15 aprilie, la direcțiile agricole județene, conform calendarului stabilit de autorități, relatează alba24.ro.

Programul Tomata 2026 acoperă mai multe tipuri de culturi legumicole, nu doar tomatele, fiind necesară o suprafață minimă de cultivare de 1.000 de metri pătrați pentru a fi eligibile. De asemenea, beneficiarii trebuie să respecte o serie de condiții.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Creșă nouă pentru familiile din Botoșani: Investiție de 9,5 milioane lei inaugurată astăzi de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila

Publicat

creșă nouă pentru familiile din botoșani: investiție de 9,5 milioane

Publicitate

Municipiul Botoșani are, începând de marți, prima creșă construită după 1990, investiție inaugurată în prezența ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila. Obiectivul a fost realizat în cadrul programului guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), relatează agerpres.ro.

Valoarea investiției se ridică la 9,5 milioane de lei, fără...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Scandal într-un autobuz din Botoșani: Femeie fără bilet, amendată după ce a jignit călătorii și controlorii în timpul un control

Publicat

scandal într un autobuz din botoșani: femeie fără bilet, amendată după

Publicitate

Un incident care a tulburat liniștea călătorilor a avut loc luni, 2 februarie 2026, într-un mijloc de transport în comun din municipiul Botoșani. Polițiștii locali, alături de personalul de control al operatorului de transport public, au desfășurat o acțiune de prevenire și combatere a faptelor antisociale în autobuzele din oraș.

În timpul verificărilor, a fost identificată o femeie în vârstă de 40 de ani care a refuzat să achite...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

249 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

249 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Doar 249 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
MEDIC (FARMACIST) DIRECTOR ADJUNCT SANATORIUL DE NEUROPSIHIATRIE PODRIGA STR. 0, LOC. DRAGUSENI, Tel: 0231...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe