Connect with us

EVENIMENT

Peste 77.000 de persoane au intrat în România, în ultimele 24 de ore

Publicat

1663310899 vama 4 1000x600.jpg

Peste 77.000 de persoane au intrat luni în România, în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, peste 9.100 sunt cetățeni ucraineni, informează Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră.

Astfel, potrivit sursei citate, în cursul zilei de luni, 19 septembrie, au intrat în România, prin punctele de frontieră din toată ţara, 77.272 de persoane. Dintre acestea, care 9.159 de cetăţeni ucraineni, în scădere cu 9,2% faţă de ziua precedentă.

Potrivit unui comunicat, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control, atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire, aproximativ 168.000 de persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 41.000 de mijloace de transport.

Începând cu data de 10 februarie 2022 (perioadă pre-conflict), au intrat în ţara noastră 2.349.776 de cetăţeni ucraineni.

În ceea ce priveşte activităţile specifice, în zonele de competenţă - punctele de trecere şi "frontiera verde" - poliţiştii de frontieră au constatat 60 de fapte ilegale (33 infracţiuni şi 27 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini, iar valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la peste 9.000 de lei.

Luni nu s-a permis intrarea în ţară a 18 cetăţeni străini care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi nu s-a permis ieşirea a 15 de cetăţeni români din diferite motive legale.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO ȘTIREA TA: Mașină avariată de zăpada desprinsă de pe acoperișul unei școli din Alba Iulia

Publicat

foto Știrea ta: mașină avariată de zăpada desprinsă de pe

O mașină parcată pe strada Toporașilor din Alba Iulia, în fața Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din municipiu, a fost serios avariată de zăpada desprinsă de pe acoperiș. 

Autoturismul marca Volkswagen s-a ales cu parbrizul spart, plafonul și capota îndoite, avarii pe partea lateral stânga și una dintre oglinzi ruptă.

În urma incidentului, accesul pietonilor pe trotuar a fost interzis în zona respectivă, iar locul a fost împrejmuit cu bandă de semnalizare de către...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANM: urmează încă patru zile cu vreme deosebit de rece. Județul Alba, sub avertizări Cod Galben de ger, până luni dimineața

Publicat

anm: urmează încă patru zile cu vreme deosebit de rece.

Meteorologii au actualizat sâmbătă dimineața prognoza de vreme foarte rece. Potrivit ANM, până miercuri, 21 ianuarie, în toată țara este în vigoare o avertizare de vreme deosebit de rece, ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților și intensificări ale vântului. 

Județul Alba se află sub avertizări Cod Galben de ger începând de sâmbătă seara până luni dimineața. 

Vremea va fi deosebit de rece sâmbătă, 17 ianuarie în jumătatea estică a țării, iar de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Ciugud, REȚINUT de polițiști după ce a încălcat un ordin de protecție și s-a apropiat de tatăl său

Publicat

bărbat din sebeș, prins în timp ce conducea fără permis.

Un bărbat în vârstă de 46 de ani din Ciugud a fost reținut de polițiști după ce a încălcat un ordin de protecție și s-a apropiat de tatăl său. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 16 ianuarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din localitatea Ciugud, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție provizoriu.

Din cercetări a...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Crin Bologa, la Cluj: Președintele Klaus Iohannis a susținut un „pact de liniște” care a blocat anchetele de mare corupție

Publicat

whatsapp image 2026 01 16 at 16.36.39.jpeg






Fostul procuror-șef al DNA, Crin Bologa  a relatat cum, în 2022, în plin proces de rescriere a legilor Justiției, ar fi primit de la șeful statului de atunci, Klaus Iohannis, un mesaj direct privind oprirea presiunii exercitate de anchetele anticorupție asupra politicienilor.

Acesta a participat la Facultatea de Studii Europen a UBB Cluj-Napoca la o dezbatere desore justiție alături de foștii judecători clujeni...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe