Connect with us

ACTUALITATE

Aproape 80.000 de companii s-au înființat în primul semestru al anului. Cel mai mare număr din ultimii ani

Publicat

În primul semestru al acestui an au fost înfiinţate cele mai multe companii comparativ cu perioadele similare ale anilor anteriori, peste 79.700, conform datelor de la Registrul Comerţului.

Numărul companiilor înfiinţate în primul semestru al acestui an este cu 62% mai mare faţă de cel raportat în perioada similară a anului trecut. Din totalul companiilor deschise în perioada ianuarie – iunie, una din cinci companii a fost înfiinţată în domeniul comerţului, numărând peste 16.400 de societăţi noi. Comerţul este urmat de agricultură, cu peste 10.000 de companii noi, şi de construcţii, puţin peste 9.000 de firme noi.

Judeţele în care au fost înfiinţate cele mai multe companii sunt Bucureşti, unde au fost deschise circa 12.000 de companii, Cluj, aproape 4.500, Timiş şi Ilfov cu câte 3.600 fiecare. Însă la polul opus se află Covasna, 539 de companii, Ialomiţa, 541 firme, şi Caraş-Severin.

Anul trecut, numărul companiilor nou înfiinţate a fost de aproape 110.000.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un tânăr de 21 de ani, din comuna George Enescu, depistat la volan, deși avea permisul suspendat

Publicat

val de controale în județul botoșani: amenzi de zeci de

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au oprit pentru control, în municipiul Dorohoi, un autoturism, condus de către un tânăr, de 21 de ani, din comuna George Enescu.

 

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul acesta are permisul de conducere suspendat de la finalul lunii decembrie a anului 2025, pentru comiterea unor abateri la regimul rutier.

 

Mai mult decât atât, conducătorul auto a fost...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 53 de ani, fără permis, depistat la volanul unui ATV neînmatriculat

Publicat

tânăr de 18 ani, pericol public! s a îmbătat și a

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Flămânzi au oprit pentru control, în comuna Coșula, un vehicul de tip ATV, condus de către un bărbat, de 53 de ani, din aceeași localitate.

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar ATV-ul în cauză nu este înmatriculat.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunilor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cântăreața Andreea Bălan și compozitorul Andrei Tudor – în juriul care va decide reprezentantul României la Eurovision

Publicat

cântăreața andreea bălan și compozitorul andrei tudor – în juriul

Publicitate

Trei compozitori, trei jurnaliști și o cântăreață vor face parte din juriul care va alege câștigătorul Selecției Naționale 2026 pentru concursul Eurovision Song Contest, informează un comunicat al TVR transmis, marți, AGERPRES.

Cei șapte jurați sunt cântăreața Andreea Bălan, compozitorii Andrei Tudor, Marius Dia și Cristian Tarcea, cunoscut și sub numele de Monoir, precum și jurnaliștii Elena Popa, Doru Ionescu și Cristian Marica...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Peste 6,4 milioane lei investiți în modernizarea iluminatului public – AFM etapa V, în municipiul Botoșani

Publicat

peste 6,4 milioane lei investiți în modernizarea iluminatului public –

Publicitate

Primăria Municipiului Botoșani implementează proiectul „Creșterea eficienței în sistemul de iluminat public din Municipiul Botoșani – etapa V”, finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), cu o valoare totală de 6.416.638,4 lei.

Proiectul are ca obiectiv principal reducerea consumului de energie electrică, creșterea eficienței sistemului de iluminat public și îmbunătățirea siguranței cetățenilor.

În cadrul acestei etape vor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe