Connect with us

ACTUALITATE

Peste 80.000 de paşapoarte ruseşti, distribuite de Moscova locuitorilor din zonele anexate din Ucraina

Publicat

rusia steag sursa foto pixabay
Arhivă foto

Rusia a anunţat joi că a distribuit paşapoarte ruseşti pentru un număr de peste 80.000 de locuitori din patru zone ale Ucrainei pe care Moscova afirmă că le-a anexat teritoriului său. Această anexare fiind nerecunoscută de comunitatea internaţională, informează AFP.

„De când cele patru regiuni au fost alipite Federaţiei Ruse şi în conformitate cu legea, peste 80.000 de persoane au primit paşapoarte în calitate de cetăţeni ai Federaţiei Ruse", a anunţat Ministerul Afacerilor Interne rus, citat de agenţiile de presă locale.

În septembrie, Rusia a organizat "referendumuri" denunţate drept "simulacre" de ţările occidentale şi menite să facă teritorii ruseşti zonele pe care ea le controlează în Ucraina în regiunile Doneţk şi Lugansk (est), precum şi în Zaporojie şi Herson (sud).

Peste 80.000 de paşapoarte ruseşti, distribuite de Moscova locuitorilor din zonele anexate din Ucraina. Anexările condamnate de comunitatea internaţională

Aceste anexări, validate prin lege de Moscova la începutul lui octombrie, au fost puternic condamnate de comunitatea internaţională şi nu sunt recunoscute pe plan mondial. După anunţarea acestor anexări, forţele ruse au cedat teren în faţa armatei ucrainene, retrăgându-se incluisv din capitala regională Herson.

Chiar înainte de începutul ofensivei împotriva Ucrainei, în februarie, Moscova distribuise deja sute de mii de paşapoarte în zonele separatiste din estul acestei ţări vecine.

După declanşarea asaltului împotriva Ucrainei, Kremlinul a facilitat şi mai mult obţinerea cetăţeniei ruse de către ucraineni.

În opinia unor observatori, Rusia încearcă prin această strategie să-şi întărească pretenţiile asupra zonelor din Ucraina pe care ea le revendică, afirmând că ele sunt populate de cetăţeni ruşi recent naturalizaţi. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Zilele Eminescu: „Cabaretul cuvintelor”, un spectacol-manifest despre frumusețea limbii române, pe scena Teatrului „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

zilele eminescu: „cabaretul cuvintelor”, un spectacol manifest despre frumusețea limbii române,

Publicitate

Botoșănenii sunt invitați miercuri, 14 ianuarie 2026, de la ora 18:00, la un eveniment teatral special, inclus în programul „Zilele Eminescu – Ziua Culturii Române”. Pe scena Teatrul „Mihai Eminescu” va fi prezentat spectacolul „Cabaretul cuvintelor”, o producție a Teatrul „Matei Vișniec”, realizată sub semnătura dramaturgului și regizorului Matei Vișniec.

Evenimentul este organizat de Memorialul Ipotești și propune publicului o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Sărbătoarea Botezului Domnului, cinstită cu evlavie de sute de credincioși la Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Cătămărăști Deal

Publicat

video: sărbătoarea botezului domnului, cinstită cu evlavie de sute de

Publicitate

Românii creștin-ortodocși prăznuiesc în fiecare an, la 6 ianuarie, Botezul Domnului sau Boboteaza, sărbătoare care amintește de botezul Mântuitorului Iisus Hristos în apele Iordanului, săvârșit de Sfântul Ioan Botezătorul. Cu acest prilej, în ziua praznicului, în toate bisericile ortodoxe are loc sfințirea apelor.

La Biserica „Sfântul Ștefan cel Mare” din Cătămărăști Deal, Botoșani, sute de credincioși au participat la slujbele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Sărbătoarea Botezului Domnului, trăită cu evlavie în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” Bașeu-Hudești

Publicat

sărbătoarea botezului domnului, trăită cu evlavie în parohia „sfântul mare

Publicitate

În zilele premergătoare marelui praznic al Botezului Domnului, comunitatea Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” din Bașeu-Hudești a fost implicată într-o serie de activități religioase, marcate de participarea activă a credincioșilor și de respectarea tradițiilor bisericești.

Potrivit părintelui paroh  Ioan Pușcașu, enoriașii au primit cu deschidere vizita pastorală pentru sfințirea caselor și a gospodăriilor cu Agheasma Mare,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Mașinile înmatriculate în alte țări, luate la ochi de polițiști. Amplă acțiune în județ

Publicat

botoșani: mașinile înmatriculate în alte țări, luate la ochi de

Publicitate

În perioada 15 octombrie – 31 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier împreună cu alte subunități de profil au organizat o acțiune pentru creșterea gradului de disciplină rutieră în rândul conducătorilor de autovehicule înmatriculate în alte state, pe raza județului Botoșani.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost verificate aproximativ 400 de autoturisme înmatriculate în alte state.

 

În urma neregulilor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate