Connect with us

EVENIMENT

Peste 90 de cazuri de COVID-19 cu varianta Omicron, confirmate în săptămâna 13-19 martie

Publicat

omicron
Arhivă foto

În săptămâna 13-19 martie au fost confirmate 92 de cazuri cu varianta Omicron a SARS-CoV-2, din care 29 sunt VOC (variante de îngrijorare), iar 63 sunt VOI (variante de interes), a anunțat marți, 21 martie 2023, Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP).

Dintre cele 63 cazuri cu VOI, 23 sunt confirmate cu varianta Omicron, sub-varianta BQ.1, 12 XBB şi 28 cu XBB 1.5.

Până în prezent au fost confirmate 135 cazuri cu sub-varianta BA.2.75, 9 cu BA.2+L452X, 411 cazuri cu BQ.1, 39 cazuri cu sub-varianta XBB şi 62 cu sub-varianta XBB.1.5 a Omicron.

Până la data de 19 martie 2023 au fost confirmate 10.049 cazuri cu varianta Omicron (VOC). Dintre acestea, la 3.113 a fost detectată sub-varianta BA.2 (31%).

La 3.496 de cazuri a fost detectată sub-varianta BA.5 (35%).

INSP arată că, până la data de 19 martie, au fost raportate la CNSCBT un număr de 19.038 secvenţieri.

Cele 92 secvenţieri din săptămâna 10/2023 au fost raportate de INCDMM Cantacuzino. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Miercuri, 24 decembrie 2025, ultima zi de plată a taxelor și impozitelor la Cluj-Napoca

Publicat

taxe primarie e1749452923318.jpg






Primăria Cluj-Napoca anunță că miercuri, 24 decembrie 2025, este ultima zi în care clujenii mai pot achita impozitele, taxele locale, ratele și chiriile aferente anului în curs.

Totodată, aceasta este și ultima zi în care pot fi eliberate certificate fiscale, înainte de închiderea oficială a anului fiscal 2025.

Program special pentru final de an fiscal

Reprezentanții municipalității precizează că...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Paradă inedită la Șona. Moș Crăciun a sosit într-o mașină decapotabilă, urmată de tractoare decorate cu luminițe

Publicat

video: paradă inedită la Șona. moș crăciun a sosit într o

O paradă inedită a adus magia Crăciunului într-o comună din județul Alba. Moș Crăciun a ajuns sâmbătă, la Șona, într-o mașină decapotabilă, fiind urmat de un convoi spectaculos de tractoare decorate cu luminițe și ornamente festive.

Parada a atras toate privirile localnicilor și a stârnit entuziasm în comunitate. Momentul a fost surprins pe video de un cetățean care mai apoi a distribuie imaginile pe Facebook.

Spre deosebire de aparțițiile tradiționale, unde Moș...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Cum a început Revoluția la Cugir cel mai supravegheat oraș de Securitate din Alba. Mărturii în premieră despre 21 decembrie

Publicat

video: cum a început revoluția la cugir cel mai supravegheat

Cum a început revoluția la Cugir, cel mai supravegheat oraș de Securitate din Alba. În seara de 21 decembrie 1989 în jurul secției de Miliție din Cugir se dezlănțuia iadul. Zece oameni sunt omorâți, iar 70 răniți, din care unii grav. 

Doi milițieni sunt uciși într-un mod barbar, iar trupurile lor batjocorite în detalii greu de descris în cuvinte. Cugirul avea să fie primul oraș liber din Alba, în timpul Revoluției din 1989. 

Însă cum a început totul? Care au fost...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. Stadiul proiectului de metrou, la un an după ce ”cârtițele” au ajuns la Cluj: Când coboară în subteran?

Publicat

whatsapp image 2025 12 20 at 12.14.19 e1766225752501.jpeg






Compania turcă Gulermak, constructorul metroului din Cluj, a transmis pentru Cluj24 care este stadiul proiectului, la un an de la sosirea celor două TBM-uri, ”cârtițele” care vor săpa tunelurile, pe șantierul din Florești. Acestea au ajuns la Cluj din China în 32 de transporturi agabaritice însumând 160 de tone începând cu 16 decembrie 2024.

Potrivit oficialilor companiei, componentele celor două TBM-uri sunt...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe