Connect with us

ACTUALITATE

Peste 91% din candidați au trecut de proba scrisă a concursului de director și director adjunct în școlile din Cluj

Publicat

scoala bob.jpg

Vineri a avut loc proba scrisă a concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct în unitățile de învățământ preuniversitar de stat din județul Cluj, sesiunea a doua.

În această sesiune au fost disponibile 24 de funcții vacante de director și 15 de director adjunct, iar la concurs s-au înscris 38 de cadre didactice.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Cluj, 37 de profesori au fost validați pentru a participa la probele din cadrul concursului.

Dintre aceștia, 34 de candidați s-au prezentat vineri la proba scrisă. Nu au fost înregistrate situații de fraudă sau tentativă de fraudă care să determine eliminarea candidaților de la susținerea acestei probe.

Procentul de promovare pentru candidații care au obținut minimum nota 7 la proba scrisă este de 91,17 %. Aceștia vor susține proba de interviu în perioada 16-25 martie 2022, conform graficului stabilit de către Inspectoratul Școlar Județean Cluj.

Următoarele etape de calendar, din cadrul concursului:

  • 18-19 februarie – Depunerea contestațiilor la proba scrisă;
  • 21-22 februarie – Soluționarea contestațiilor la proba scrisă;
  • 22 februarie – Afișarea rezultatelor finale la proba scrisă;
  • 4-8 martie – Înregistrarea opțiunilor candidaților pentru unitatea la care candidează și, în funcție de opțiune, depunerea documentelor pentru unitățile de învățământ care necesită avize suplimentare
  • 9-10 martie – Constituirea comisiilor pentru proba de interviu;
  • 14 martie – Publicarea graficului de desfășurare a interviurilor;
  • 16-25 martie – Desfășurarea probei de interviu;
  • 17-29 martie – Depunerea și soluționarea contestațiilor la proba de interviu;
  • 29 martie – Afișarea…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incendiu puternic la un depozit de cereale din Dorohoi: Intervenție contracronometru a pompierilor

Publicat

incendiu puternic la un depozit de cereale din dorohoi: intervenție

Publicitate

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani intervin în aceste momente  pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un depozit de cereale din municipiul Dorohoi.

Flăcările au cuprins o magazie legată prin benzi transportoare de cauciuc de stația de condiționare a cerealelor, incendiul manifestându-se cu degajări mari de fum.

La fața locului au fost mobilizate trei autospeciale de stingere, autospeciala de salvare și lucru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Poliția Locală Botoșani: Amenzi de peste 24.000 lei pentru mizerie, neglijență și comerț ilegal

Publicat

poliția locală botoșani: amenzi de peste 24.000 lei pentru mizerie,

Publicitate

În ultimele două săptămâni, polițiștii locali de la Botoșani au aplicat nu mai puțin de 12 sancțiuni contravenționale, însumând 8800 lei, pentru nerespectarea regulamentelor privind curățenia și întreținerea spațiilor publice din municipiul reședință de județ.

Printre faptele sancționate s-au numărat aruncarea deșeurilor la întâmplare și folosirea necorespunzătoare a mobilierului urban, încălcând prevederile HCL nr. 44/2025.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Marcel Ciolacu: Dacă trebuie să fac puşcărie pentru Autostrada Moldovei, o accept fără regrete

Publicat

marcel ciolacu: dacă trebuie să fac puşcărie pentru autostrada moldovei,

Publicitate

„Frica de ”junk” – motiv pentru austeritate oarbă?! Cine profită, de fapt, de panica indusă populaţiei şi firmelor româneşti? Am plătit preţul politic pentru greşelile mele. Am făcut un pas în spate, convins că, după un an super-electoral, care s-a prelungit nepermis de mult, România are nevoie de noi lideri. Decidenţi care, încărcaţi cu energie şi credibilitate, să poată continua traiectoria de dezvoltare a ţării. Aud, însă, tot…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bătaie pe terasa unui local din Albești: Doi tineri reținuți de polițiști

Publicat

trei bărbați s au luat la bătaie într un bar din municipiul

Publicitate

Doi tineri de 27 și 31 de ani, din comuna Albești, au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiștii Secției Rurale Hlipiceni, fiind cercetați pentru lovire sau alte violențe.

Potrivit anchetatorilor, incidentul a avut loc pe terasa unui local public din localitate. Pe fondul unui conflict spontan, cei doi ar fi agresat un tânăr de 25 de ani, tot din Albești. Victima a suferit răni care au necesitat îngrijiri medicale.

Cei doi au fost duși în arestul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe