EVENIMENT
Peste 92.000 de români vaccinați împotriva coronavirusului

Peste 92.000 de români au fost vaccinați împotriva coronavirusului până vineri, iar peste 16.300 doar în ultimele 24 de ore.
Potrivit datelor puse la dispoziția CNCAV de către Institutul Național de Sănătate Publică, prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor, vineri s-au vaccinat 16.306 cadre medicale.
Număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech, începând cu data de 27 decembrie 2020, prima administrare un număr de 92.706 persoane.
În ultimele 24 de ore au fost 47 de reacții adverse comune și minore, dintre care 10 reacții de tip local și 37 de reacții generale.
De la debutul vaccinării în România au fost 314 reacții adverse, dintre care 311 reacții comune și minore. Au fost 129 de reacții locale cu durere la locul injectării și 182 de reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie).
Alte trei reacții sunt în curs de investigare.
Sursa: Mediafax
EVENIMENT
Evaluare Națională 2025, clasa a IV-a. Marți, prima probă – Română, limbă și comunicare. Ce trebuie să știe elevii

Evaluare Națională 2025, clasa a IV-a. În această săptămână, elevii de clasa a IV-a susțin testările de evaluare națională. Prima probă va fi marți, 20 mai, de la ora 9.00.
Elevii vor avea la dispoziție 60 de minute pentru a rezolva cerințele primite.
Din acest an, lucrările vor fi notate cu punctaje, pentru o mai bună înțelegere a nivelului de competență.
Rezultatele nu se afișează și nu se comunică public. Însă, la cererea elevului, aceste punctaje se pot…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Analist: Leul va intra în vrie fără un guvern responsabil. Cât va fi un euro până la final de an

Alegerea pro-europeană a românilor la cel de al doilea tur al alegerilor prezidențiale a calmat spiritele din piață. Acțiunile au recuperat o parte din pierderi, leul s-a apreciat iar indicii ROBOR au scăzut.
Nu ne mai putem aștepta ca media euro să revină pe termen mediu sub pragul de 5 lei, care a devenit noua realitate. Majoritatea analizelor văd moneda unică la 5,05 – 5,1 lei la sfârșitul anului, arată economistul clujean Radu Georgescu.
Leul va intra în vrie…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un incendiu a izbucnit marți dimineața în localitatea Pianu de Sus. Focul a cuprins o anexă gospodărească.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în loc. Pianu de Sus.
Din informațiile primite de la apelant, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească.
Pompierii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă. De asemnea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Pianu.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca anunță că, în urma, a lucrărilor edilitar gospodaresti efectuate de catre Nord Conforest SA, in perioada 20.05. – 30.06.2025 in P-ta 14 Iulie cu inchiderea circulatiei auto pe latura sudica si estica, se suspenda temporar, pe perioada lucrarilor, statia Sigismunt Toduta pentru linia 30 de autobuze.
Statia va fi relocata provizoriu pe latura vestica a P-tei 14 Iulie.
Lucrările de modernizare în zona Pieței 14 Iulie au început…
Citește mai mult pe Cluj24.ro