Connect with us

ACTUALITATE

Peste două sute de alergători la Ultrabug 2019, la Fundu Moldovei

Publicat

Sursa foto: Ultrabug/facebook.com

Un număr de 250 de alergători de pe mai multe continente participă, în perioada 7-9 iunie, la cea de a şasea ediţie a ultramaratonului de 100 de kilometri, Ultrabug, de la Fundu Moldovei.

Potrivit organizatorilor, concursul se va desfăşura în trei etape, respectiv ziua întâi - 42 km, ziua a doua - 50 km şi ziua a treia - 8 km.

Altitudinea maximă este de 1.284 de metri, cu punctul de plecare la 720 de metri şi o diferenţă totală de nivel de 3.860 de metri.

Traseele sunt marcate şi au puncte de control (alimentare, hidratare) la fiecare 7 - 12 km.

Duminică, în etapa a treia, se desfăşoară şi un Fun-Race de 8 km pentru cei care vor să încerce o cursă montană scurtă.

La ediţia din acest an au confirmat 250 de alergători, dintre care 190 vor participa la cursa de 100 km (vineri-duminică), restul la Fun-Race.

Potrivit organizatorilor, an de an numărul participanţilor se dublează, iar la această ediţie a Ultrabug vor fi participanţi din Statele Unite ale Americii, Germania, Danemarca, Rusia, Marea Britanie, Slovacia, Africa de Sud, Malaezia, o parte dintre aceştia participând şi anul trecut.

Ideea organizării unui ultra-maraton la Fundu Moldovei aparţine jurnalistei britanice Anne Marie Lategan care, în urma unei vacanţe petrecute la Fundu Moldovei în 2013, a rămas impresionată de frumuseţea peisajelor, de tradiţiile şi obiceiurile păstrate de oamenii locului şi de delicioasele bucate bucovinene.

Lategan, care a participat la numeroase curse, inclusiv de maraton şi ultramaraton, este Fitness Editor la revista de specialitate Women's Running, ce apare în Marea Britanie şi în alte ţări din Europa, a considerat că această zonă din Bucovina trebuie promovată în rândul iubitorilor curselor de alergare de anduranţă.

Această competiţie are ca scop promovarea frumuseţilor zonei şi ospitalitatea localnicilor şi, prin aceasta, să aibă un impact pozitiv asupra turismului local - majoritatea participanţilor rezervă cazarea la pensiunile din Fundu Moldovei.

"Echipa Ultrabug consideră ca un succes descoperirea unui alergător de mare talent din Fundu Moldovei, cu rezultate foarte bune la competiţii naţionale. Ştefan Dorneanu este chiar din Fundu Moldovei şi Ultrabug 2014 a fost primul lui concurs ca alergător. Un an mai târziu, Ştefan câştiga medalia de aur la Campionatul Naţional la proba de 50 km marş. Ştefan este deja un model pentru tinerii din zonă şi sperăm ca Ultrabug să descopere şi alţi tineri talentaţi.", arată organizatorii.

Festivitatea de premiere se va desfăşura la o stână locală şi va fi urmată de o masă tipic ciobănească cu brânză, balmuş, miel la proţap, cozonac, gogoşi, afinată, merişorată şi alte băuturi alcoolice şi răcoritoare.

La ceremonie va fi prezent primarul comunei Fundu Moldovei, care va decerna medaliile, sculptate în lemn de către un meşteşugar local.

Ultrabug este afiliat la Asociaţia Internaţională de Trail Running I-TRA şi oferă 4 puncte pentru calificare la UTMB, una dintre cele mai prestigioase curse de trail din lume.

Ultrabug se numără printre cele mai bune 50 de concursuri de trail din lume, alături de curse consacrate precum Marathon des Sables şi UTMB.

Sponsorii principali din această ediţie sunt Aqua Carpatica, Decathlon, Kalman Distribution SRL, Edelweiss Echipamente de munte - Câmpulung Moldovenesc, Super Touch, GU Energy, Profi, Pensiunea Casa Ileana - Fundu Moldovei. AGERPRES

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Sergiu Negulici, expoziție interactivă. Eveniment organizat în cadrul Zilelor Eminescu

Publicat

sergiu negulici, expoziție interactivă. eveniment organizat în cadrul zilelor eminescu

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” invită, în cadrul Zilelor Eminescu, la o expoziție interactivă. Artistul Sergiu Negulici va transforma holul de la etaj al Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani într-un spațiu de traversare și tensiune, situat la granița dintre realități aparent incompatibile.

Instalația propusă funcționează ca o fisură între lumi: un spațiu aparent steril, construit din folii de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziția „Cromatici ipoteștene”, de Aurel Azamfirei, la Memorialul Ipotești

Publicat

expoziția „cromatici ipoteștene”, de aurel azamfirei, la memorialul ipotești

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, vernisează expoziția Secvențe ipoteștene a artistului plastic Aurel Azamfirei. Evenimentul face parte din programul Zilelor Eminescu – Ziua Culturii Naționale și va avea loc miercuri, 14 ianuarie 2026, la ora 13:00, în Sala Portaluri a Memorialului Ipotești.

Expoziția Secvențe ipoteștene este parte din proiectul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autostrăzile A7 și A8, esențiale pentru nord-estul țării, pe lista proiectelor prioritare ale Ministerului Finanțelor

Publicat

Încă 50 de kilometri din autostrada moldovei ar putea fi

Publicitate

Ministerul Finanțelor a publicat lista actualizată a proiectelor de investiții publice semnificative. Documentul centralizează proiectele cu o valoare totală de peste 100 milioane lei, ierarhizate conform metodologiilor de selecție și prioritizare.

Publicarea acestei liste reprezintă un instrument de monitorizare a eficienței cheltuielilor de capital și a impactului acestora în economie.

În prezent, portofoliul monitorizat cuprinde 195 de proiecte, cu o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Starea de sănătate a mamei și a celor doi copii internați la Spitalul Suceava s-a ameliorat. Cum puteți ajuta familia greu încercată

Publicat

lângă noi: mașină răsturnată în albia râului bistrița, la suceava.

Publicitate

Starea de sănătate a mamei și a celor doi copii care au rămas internați la Spitalul Clinic Județean Suceava s-a ameliorat, după accidentul produs la Vatra Dornei, informează Televiziunea Intermedia.
Medicul urgentist Tiberius Brădățan a declarat că băiatul în vârstă de 16 ani a fost detubat, însă a rămas sub supraveghere în secția de Anestezie și Terapie Intensivă.
Reamintim că, în data de 6 ianuarie, un autoturism în care se aflau...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe