EVENIMENT
Peste jumătate dintre angajaţi vor să ceară o majorare salarială până la finele anului (sondaj)
Peste jumătate dintre angajaţi au în plan să ceară o mărire salarială sau să îşi caute un nou loc de muncă până la finele acestui an, nivelul insuficient al veniturilor fiind principala nemulţumire a acestora, arată datele unui sondaj efectuat de o platformă de recrutare online.
„Şase din zece respondenţi au declarat că au în plan să îşi caute activ alt loc de muncă, iar lor li se adaugă alţi aproape 7% care iau în calcul această posibilitate. Un sfert dintre respondenţi afirmă că nu îşi vor căuta alt loc de muncă, însă dacă vor primi o ofertă mai bună, o vor accepta cu siguranţă. Doar sub 4% dintre respondenţi afirmă cu tărie că nu sunt interesaţi deloc de alt job, fiind mulţumiţi cu cel actual. Chiar dacă nu vor reuşi să îşi găsească alt job, 55% dintre respondenţi au spus că au de gând să ceară o mărire salarială de cel puţin 20%. Alţi 17% sunt indecişi dacă vor face acest lucru şi doar 28% afirmă că nu intenţionează să ceară angajatorului mai mulţi bani”, arată un sondaj realizat de BestJobs.
Potrivit sursei citate, interesul pentru un job în străinătate rămâne ridicat, date fiind nivelurile salariale mult mai ridicate din alte ţări. În aceste context, doi din zece respondenţi au în vedere să îşi caute un job inclusiv în străinătate până la finalul anului, iar 22,3% nu exclud această variantă.
Sondajul mai arată că 44% dintre angajaţi şi-ar da demisia pe loc dacă ar găsi în altă parte un salariu între 500 şi 1.000 de euro. „Trei din zece angajaţi (30%) ar renunţa imediat la jobul actual pentru un salariu între 1.000 şi 2.000 de euro, în timp ce 12% ar schimba mâine jobul pentru un salariu care depăşeşte 2.000 de euro. Doar 14% dintre respondenţi au afirmat că nu şi-ar da demisia doar pentru bani”, se menţionează în analiza platformei de recrutare online.
Pe de altă parte, principalul motiv care i-ar reţine pe angajaţi să îşi schimbe jobul este că lucrează într-o echipă de care s-au ataşat foarte mult (25% dintre respondenţi). Pentru alţi 16,8%, motivul principal pentru care şi-ar păstra jobul actual este că biroul e aproape de casă. Aproape tot atâţia se tem să nu „cadă din lac în puţ”, iar 12,7% sunt reţinuţi de faptul că în domeniul în care activează sunt puţine locuri de muncă disponibile.
Sondajul BestJobs a fost efectuat în perioada 1 -13 septembrie 2019, pe un eşantion de 1.105 de utilizatori de internet.
Cu o experienţă de peste 18 ani în domeniu, BestJobs a fost implicată în transformarea şi inovarea industriei de recrutare online şi integrează astăzi tehnologii digitale de ultimă generaţie pentru a oferi cele mai eficiente soluţii de angajare. Cu un număr de peste 2,5 milioane de profesionişti conectaţi la piaţa muncii şi peste 25.000 de joburi active în orice moment, atât în ţară, cât şi în străinătate, BestJobs creează conexiuni între toţi cei care vor să găsească un job mai bun şi angajatorii care caută noi talente.AGERPRES
EVENIMENT
Concert ”Colinde în Țara Moților” la Câmpeni în 16 decembrie. Artiști consacrați și grupuri tradiționale pe scena casei de cultură
Seria concertelor din perioada Sărbătorilor de iarnă continuă marți, 16 decembrie cu evenimentul ”Colinde în Țara Moților”, organizat la Câmpeni.
Concertul va fi de la ora 18.00, la Casa de Cultură ”Avram Iancu” din Câmpeni. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
”În inima Munților Apuseni, acolo unde tradiția este moștenire vie, colindul românesc răsună din generație în generație.
Vă invităm la un concert cu specific autentic moțesc, în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Polițiștii și jandarmii au discutat cu elevi din Sebeș despre consecințele violenței și folosirii obiectelor periculoase
Polițiștii și jandarmii din Alba au discutat cu elevii din Sebeș despre violența verbală și fizică, cât și despre alte teme care vizează consecințele bullyingului și portul sau folosirea, fără drept, de obiecte periculoase.
Peste 300 de elevi de la două licee și o școală din Sebeș au aflat de la oamenii legii ce reguli trebuie respectate în comunitate.

Potrivit IPJ Alba, luni, 8 decembrie, în intervalul orar 07:00 – 13:00, polițiștii Biroului Siguranță Școlară…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Viorel Băltărețu la Bruxelles: România are multe de oferit, vocea noastră poate fi auzită și respectată
Secretarul de stat în Ministerul Economiei, Viorel Băltărețu, a reprezentat România la reuniunea ministerială COMPET de la Bruxelles, fiind prima sa participare în noua sa calitate de demnitar guvernamental.
”A fost o zi importantă, în care am susținut pozițiile României pe teme care influențează direct economia noastră: funcționarea Pieței Interne, comerțul electronic, eliminarea barierelor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
O categorie de salariați vor avea o zi liberă plătită pe lună. Legea a fost adoptată luni de Senat.
Este vorba despre proiectul ce prevede ca salariatele diagnosticate cu endometrioză să beneficieze, lunar, de o zi liberă plătită.
Propunerea legislativă care completează în acest sens Legea nr.53/2003 – Codul Muncii a fost adoptată cu 77 voturi ‘pentru’, 34 ‘contra’ și 4 abțineri, potrivit Agerpres.
Endometrioza este recunoscută ca boală cronică potrivit Legii nr….
Citește mai mult pe Alba24.ro




