EVENIMENT
Petreceri de botez și cununii întrerupte de polițiști, în Argeș. Amenzile ajung la 4.000 de lei
Cinci petreceri de botez și cununii au fost sparte în weekend, în județul Argeș. Amenzile ajung la 4.000 de lei. Organizatorul unui botez a fost informat că sunt interzise petrecerile private și totuși în curtea locuinței sale au fost găsite 30 de persoane.
Forțele de ordine din Topoloveni au găsit, sâmbătă, o petrecere de botez și cununie în desfășurare în curtea unei locuințe din localitatea Rătești. Anterior, în dimineața aceleiași zile, organizatorul a fost informat că evenimentele private sunt în continuare interzise. Totuși, în curtea locuinței au fost găsite 30 de persoane. Organizatorul a primit o amendă de 5.000 de lei, iar alte 24 de persoane amenzi în valoare totală de 12.000 de lei.
În aceeași zi, polițiștii din Câmpulung au întrerupt un botez organizat într-un local din comuna Hârtiești. S-au dat 13 amenzi în valoare totală de 9.000 de lei, dintre care una administratorului, în valoare de 3.000 de lei.
De asemenea, a fost întreruptă o cununie civilă din comunei Boteni. Aici, participanții au primit avertisment, iar administratorul restaurantului a primit o amendă de 3.000 de lei.
Polițiștii au mai întrerupt un botez în Curtea de Argeș și au dat amenzi de 500 de lei, precum și un alt botez în comuna Valea Danului, unde au dat 13 amenzi de 3.500 de lei.
Sursa: Mediafax
EVENIMENT
LIVE VIDEO. Revelion la Cluj-Napoca. Concerte și spectacol de drone și lumini în Piața Unirii
Mii de clujeni participă miercuri noaptea la programul de Revelion pregătit de Primăria Cluj-Napoca în Piața Unirii.
Programul a debutat la ora 22:00 cu grupul vocal de pop-operă Anatholis. Formația îmbină tehnica muzicii clasice cu influențe moderne de pop și crossover, fiind apreciată pentru armoniile vocale puternice și interpretările spectaculoase.
De la 23:00, pe scenă a urcat trupa Hara, una dintre cele...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Programul autobuzului A1 spre Aeroportul Cluj, corelat cu orele de sosire ale avioanelor. Clujenii au noi propuneri pentru CTP
Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca anunță că, din 5 ianuarie 2026, mijloacele de transport ce deservesc linia de autobuz A1 vor circula după un program experimental care va fi diferit pe zile și adaptat fluxului și orelor de sosire a zborurilor pe Aeroportul International ”Avram Iancu”, care variază de la o zi la alta.
Scopul acestui demers este facilitarea unui transfer rapid, predictibil și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Cum poți scăpa de mahmureală după ce ai băut de Revelion: Noaptea dintre ani vine, de multe ori, cu mese bogate, nopți lungi și pahare ridicate în cinstea noului an.
A doua zi însă, distracția se poate transforma rapid în mahmureală: dureri de cap, greață, oboseală și senzația generală de disconfort.
Consumul excesiv de alcool deshidratează organismul, irită stomacul, scade nivelul de zahăr din sânge și afectează somnul.
Toate acestea contribuie la starea neplăcută...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un clujean propune autorităților construirea unui sens giratoriu la intrarea la noul sediu RAR Cluj din Apahida, care va deveni funcțional după 20 ianuarie 2026.
”Propun ca pe centura de ocolire Apahida – Vâlcele, E 576, în zona podului peste Valea Caldă până la panourile de atenuare zgomot, să se facă un sens giratoriu și un drum de acces la noul sediu RAR Cluj din Apahida.
În acest fel, intrarea la sediul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
