Connect with us

ACTUALITATE

Pfizer: Vaccinul, sigur la copiii cu vârste între 5 și 11 ani. Generează un răspuns imun „robust”

Publicat

Vaccinul Pfizer este sigur la copiii cu vârste între 5 și 11 ani și generează un răspuns imun „robust”, anunță reprezentanții companiei.

Pfizer și BioNTech au testat pe copii aproximativ o treime din doza folosită pentru adolescenți și adulți, la 3 săptămâni distanță, conform cnbc.com.

Studiul a arătat că vaccinul Pfizer anti-COVID este sigur și generează un răspuns imun „robust”.

Vaccinul a fost bine tolerat și a produs răspuns imun. Efectele secundare sunt comparabile cu cele observate în studiul efectuat pe persoanele cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani.

Efectele secundare frecvente pentru adolescenți și adulți includ oboseală, cefalee, dureri musculare, frisoane, febră și greață, potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor.

Datele au inclus peste 2.200 de copii

Datele, care au inclus peste 2.200 de copii, vor fi transmise autorităților de reglementare „cât mai curând posibil”, arată compania.

„Suntem dornici să extindem protecția oferită de vaccin la populația mai tânără, mai ales având în vedere răspândirea variantei Delta și amenințarea substanțială pe care aceasta o reprezintă pentru copii”, a declarat Albert Bourla, CEO al Pfizer.

Tulpina Delta a dus la o creștere a spitalizărilor din SUA, inclusiv în rândul copiilor mici care nu se pot vaccina.

Bourla spunea săptămâna trecută că Pfizer ar putea avea date despre copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani până la sfârșitul acestei luni.

Comunicatul de luni nu menționează dacă vreunul dintre copiii din studiu a suferit miocardită, o afecțiune cardiacă rară observată la un număr mic de adolescenți și adulți tineri.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cursă contracronometru pentru salvarea a două fetițe rătăcite în pădure, la Botoșani

Publicat

cursă contracronometru pentru salvarea a două fetițe rătăcite în pădure,

Publicitate

Miercuri după-amiază, în jurul orei 14:40, polițiștii din Botoșani au fost alertați despre dispariția a două minore, cu vârste de 8 și 11 ani, din comuna Cristinești. Cele două fetițe se aflau împreună cu bunica și alți membri ai familiei la cules de ciuperci într-o zonă împădurită, însă, pe fondul vremii extreme și al unui moment de neatenție, s-au rătăcit și s-au pierdut de grup.

Imediat după primirea apelului, forțele de ordine…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Biserica vie a Sfintei Teodora de la Sihla. A doua prăznuire a hramului în Botoșani. Popas duhovnicesc cu zeci de preoți și credincioși

Publicat

foto: biserica vie a sfintei teodora de la sihla. a

Publicitate

La Botoșani, o nouă parohie prinde viață în mijlocul unei comunități care dă semne că se întoarce la valorile credinței. Parohia „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla”, aflată la al doilea hram, strânge în jurul său credincioși hotărâți să ridice din temelii un nou lăcaș de cult, simbol al rezistenței prin credință.

Părintele Cătălin Ailenei, tânărul preot aflat în fruntea acestei misiuni, cheamă botoșănenii să devină…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbatul de 34 de ani, din Vorniceni, care a intrat cu mașina în gardul unei gospodării, a fost plasat în arest la domiciliu

Publicat

bărbatul de 34 de ani, din vorniceni, care a intrat

Publicitate

Polițiștii botoșăneni au dat dovadă de împlicare în scopul prinderii persoanei bănuite de comiterea acestor infracţiuni la regimul rutier și tragerea acestuia la răspundere penală .

La data 06 august 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 9 Vlăsinești au emis ordonanță de reținere , pe numele unui tânăr, de 34 de ani, din comuna Vorniceni .

În fapt, la data de 5 august 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bacalaureat 2025, sesiunea de toamnă: Probele scrise încep pe 11 august. Ghid pentru candidați și modele de subiecte

Publicat

de luni, 2 iunie, încep înscrierile pentru probele scrise din

Publicitate

Bacalaureat 2025, sesiunea a doua: probele scrise încep din 11 august. Până atunci, în perioada 4-8 august se desfășoară probele de competențe. Primele rezultate vor fi comunicate în 18 august, până la ora 12.00. Candidații vor putea cere să-și vadă lucrările corectate, înainte să depună contestații, informează alba24.ro.

Rezultatele finale vor fi cunoscute în 26 august.

Candidații mai au câteva zile să-și consolideze cunoștințele…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe