Connect with us

EVENIMENT

Două piețe din Craiova, închise temporar de comisarii pentru Protecția Consumatorului. Amenzi uriașe aplicate administratorilor

Publicat

sursa foto: Arhiva

Comisarii pentru protecţia consumatorilor au închis temporar Piaţa Centrală şi Piaţa Valea Roşie din Craiova, iar operatorii economici care le administrează au fost amendaţi cu 17.000 de lei, în urma unor controale care au identificat o serie de nereguli.

Potrivit unui comunicat al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), comisarii continuă seria de acţiuni de control, la nivelul întregii ţări, pentru a verifica modul în care comercianţii îndeplinesc prevederile ordonanţelor militare adoptate până în acest moment, menite să prevină răspândirea noului coronavirus Covid-19, precum şi felul în care respectă drepturile consumatorilor.

În acest context, sub coordonarea preşedintelui ANPC, Eduardt Cozminschi, şi a directorului general, Paul Anghel, echipele Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorilor SV Oltenia au efectuat, pe 29 aprilie, verificări în alte câteva pieţe importante din regiune.

„Au fost găsite mai multe nereguli care contravin atât legislaţiei în vigoare, proprie domeniului, cât şi prevederilor ordonanţelor militare adoptate, motiv pentru care, reprezentanţii ANPC au dispus măsura opririi temporare a activităţii, până la remedierea deficienţelor, a Pieţei Centrale şi Pieţei Valea Roşie din Craiova, operatorilor economici care le administrează fiindu-le aplicate şi amenzi contravenţionale în valoare de 17.000 lei. Aceste măsuri au fost aplicate pentru încălcarea prevederilor Ordonanţei Militare nr. 3/2020, în cazul Pieţei Centrale (nu au fost implementate măsurile de distanţare socială, culoarele dintre tarabe neavând lăţimea prevăzută de aceasta, nu au fost asigurate substanţe dezinfectante, în incinta pieţei, pentru consumatori şi comercianţi), iar în cazul Pieţei Valea Roşie, din cauza abaterilor privind desfăşurarea activităţii în spaţiul de vânzare şi cel de depozitare a lactatelor, în condiţii igienico-sanitare necorespunzătoare”, se menţionează în comunicat.

ANPC dă asigurări că va continua campania de verificări şi în perioada următoare, pentru a se asigura că sănătatea şi viaţa consumatorilor nu este pusă în pericol în zonele de comercializare, iar drepturile consumatorilor sunt respectate cu stricteţe, acestea reprezentând prioritatea activităţii instituţiei. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CSM Unirea Alba Iulia – Unirea Sântana, vineri pe Stadion ”Cetate”. Echipa a înscris 23 de goluri în acest sezon: top marcatori

Publicat

csm unirea alba iulia – unirea sântana, vineri pe stadion

CSM Unirea Alba Iulia joacă vineri, acasă, împotriva echipei Unirea Sântana. Reprezentanții clubului au prezentat marți și un bilanț provizoriu al acestui sezon. 

Jucătorii clubului au înscris 23 de goluri în acest start de sezon, prin 11 marcatori diferiți.

Top marcatori CSM Unirea Alba Iulia:

  • Denis Golda – 6 goluri
  • Răzvan Fetița – 4
  • Denis Giosu, Răzvan Pîntea, Alexandru Giurgiu, Andrei Banyoi – câte 2
  • Amir Jorza, Tudor Vomir, Eduard Ardeiu, Ștefan Blănaru, Ionuț…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. Premieră naţională la Cluj. Intervenţie de 4 ore pe inimă la o pacientă în prag de moarte subită

Publicat

operatie inima razvan mada.jpeg






O intervenţie deosebită pe inimă a avut loc la Cluj, la Institutul Inimii, unde o pacientă aflată în prag de moarte iminentă a fost salvată după o intervenţie de peste patru ore, realizată în premieră naţională, de către o echipă condusă de medicul cardiolog electrofiziolog dr. Răzvan Mada.

 

Peste 200 de şocuri electrice în 36 ore

Pacienta a fost foarte aproape de moarte anterior…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primăria Aiud: Concurs pentru ocuparea unui post de muncitor calificat, la Compartimentul Iluminat public. Condiții de participare

Publicat

primăria aiud: planul de mobilitate urbană durabilă se supune procedurii

Serviciul Public de Interes Local Administrația Patrimoniului Local, cu sediul în Aiud, str. Tribun Tudoran, nr. 9, jud. Alba, organizează concurs pentru ocuparea, pe durată nedeterminată, cu normă întreagă, a unui post contractual de execuție vacant, de muncitor calificat I, în cadrul Compartimentului Iluminat public din cadrul Serviciului Tehnic, Întreținere Patrimoniu, în conformitate cu prevederile H.G. nr.1336/2022, cu modificările și completările ulterioare, respectând…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce dobândă plătești la un credit pe 30 de ani, în România. Economistul Radu Georgescu: De 4 ori mai mult decât în Bulgaria

Publicat

ce dobândă plătești la un credit pe 30 de ani,

Ce dobândă plătești la un credit pe 30 de ani: Economistul Radu Georgescu transmite că România are dobânzi uriașe la bănci și critică lipsa de educație financiară din România și costurile uriașe ale creditelor ipotecare comparativ cu alte țări europene.

„În România habar nu avem cum se calculează dobânda și rata la un credit bancar. În școală învățăm despre euglena verde, dar nu ne învață nimeni cum se calculează dobânda la un credit.

În viața reală nu ne…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate