Connect with us

ACTUALITATE

Piaţa românească de jocuri şi jucării a depășit 720 de milioane de euro

Publicat

Piaţa românească de jocuri şi jucării este estimată la 728 milioane de euro, cu o previziune de creştere anuală de 2,4%, până în anul 2025, conform datelelor companiei germane de cercetare de piaţă, Statista, citate de Asociaţia Green Revolution.

La nivel mondial, conform aceleaşi companii de cercetare, piaţa de jocuri şi jucării ar urma să depăşească în acest an 292 miliarde de euro, iar previziunea de creştere anuală este de 4,2%, în următorii trei ani.

Asociaţia Green Revolution a organizat, sâmbătă, în Parcul Regele Mihai I din Bucureşti (Herăstrău) cea de-a doua ediţie a Târgului de Jucării „2nd Life”, eveniment dedicat educaţiei ecologice, financiare şi sociale.

Evenimentul organizat la Roaba de Cultură din Herăstrău a găzduit o dezbatere axată pe educaţia financiară şi pe cea ecologică, workshopuri de reciclare, reparaţii de jucării & biciclete şi mai multe acţiuni de activare a publicului oferite de către sponsori: concerte, foto corners, jocuri interactive, tombole dedicate copiilor etc.

În acelaşi timp, jucăriile vândute la standul Green Revolution se vor transforma în bani pentru cauza „Pâine şi Mâine”, ce aparţine World Vision.

De asemenea, pe durata târgului, copiii şi-au putut vinde jucăriile pe care nu le mai folosesc, iar o parte din banii obţinuţi reprezintă donaţii pentru o cauză umanitară.

Piaţa românească de jocuri şi jucării a depășit 720 de milioane de euro: Ce se obține prin intermediul Târgului de Jucării „2nd Life”

Prin intermediul Târgului de Jucării „2nd Life”, Green Revolution şi-a propus să obţină: implicare socială şi comunitară; donarea a unui procent din vânzări către o cauză/ONG ales; educaţie financiară & sales; cum determinăm ce se poate vinde/repara – valoarea de piaţă; ce plusvaloare pot adauga – servicii (customer care, packaging); cum vând; educarea şi activarea participanţilor pentru protecţia mediului; educarea privind risipa de resurse materiale şi financiare în industria de jucării; cei 3R (Reuse, Repair, Recycle); aplicarea celor învăţate.

Asociaţia Green Revolution, fondată în martie 2009, este prima organizaţie nonguvernamentală de ecologie urbană din România care pune în practică măsurile ce stau la baza construirii unui oraş verde.

Roaba de Cultură (RDC) este un proiect al Green Revolution, sprijinit de Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti (ALPAB), şi adună, de 11 ani, pe pajiştea Parcului Herăstrău, peste 80.000 de bucureşteni iubitori de natură, evenimente culturale, aniversări corporate, petreceri pentru copii, sesiuni de yoga şi pilates, concerte, filme şi spectacole de teatru, târguri şi expoziţii, evenimente private, ateliere pentru copii şi adulţi etc. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Din nou taxe: Ce conține Pachetul 2 de măsuri al lui Bolojan. Liberalii au votat să fie adoptat prin asumarea răspunderii

Publicat

creșteri de impozite pe proprietate și concedieri în administrația publică,

Publicitate

Guvernul pregătește adoptarea celui de-al doilea pachet de măsuri propus de Ilie Bolojan, care vizează introducerea unor noi taxe pentru populație și firme, dar și reforma companiilor de stat, restructurarea administrației publice și modificarea pensiilor magistraților, relatează alba24.ro.

PNL a anunțat că a votat în unanimitate pentru susținerea acestui pachet, care urmează să fie adoptat săptămâna viitoare prin procedura asumării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Valeriu Iftime, președintele CJ Botoșani, le răspunde criticilor: Decenii de indiferență nu se repară în 8 luni de mandat

Publicat

valeriu iftime, președintele cj botoșani, le răspunde criticilor: decenii de

Publicitate

Președintele Consiliului Județean Botoșani, Valeriu Iftime, a reacționat pe rețelele de socializare după criticile primite în ultimele săptămâni, afirmând că schimbarea profundă a unui județ „nu se poate face peste noapte”, dică perioada de când a preluat mandatul de lider al județului Botoșani.

„Decenii de indiferență și lipsă de tact administrativ nu se repară în 8 luni de mandat. În 8 luni de zile nu poți schimba dinamica…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ministrul Educației îi trimite la muncă pe studenții nemulțumiți de tăierea burselor: M-aș gândi la un job part-time

Publicat

ministrul educației îi trimite la muncă pe studenții nemulțumiți de

Publicitate

Ministrul Educației, Daniel David, a stârnit discuții după ce, în cadrul unei dezbateri cu studenții privind bursele, i-a recomandat unui tânăr să ia în considerare un loc de muncă part-time.

Declarația a fost făcută marți, în contextul nemulțumirilor generate de legea nr. 141/2025, prin care bursele vor fi reduse începând din această toamnă.

Întâlnirea cu reprezentanții studenților a avut loc în aceeași zi în care sute de tineri din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Care vor fi cele mai interesante dueluri din play-off-ul Cupei României la fotbal. FC Botoșani va juca la Alba Iulia

Publicat

care vor fi cele mai interesante dueluri din play off ul cupei

Publicitate

Corvinul – Farul, Poli Iași – Petrolul și Steaua – UTA se anunță a fi cele mai interesante dueluri din play-off-ul Cupei României la fotbal, potrivit tragerii la sorți efectuate marți, la Casa Fotbalului, relatează agerpres.ro.

Alte cinci echipe din Superligă vor evolua în această fază a competiției, programată pe 27 august: AFK Csikszereda o va întâlni în deplasare pe FC Voluntari, FC Botoșani va juca la Alba Iulia cu echipa locală Unirea,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe