Connect with us

EVENIMENT

Pieton în stare gravă după ce a fost lovit de o mașină, într-o localitate din Mureș. A fost solicitat elicopter SMURD

Publicat

Un accident rutier grav a avut loc miercuri după-amiaza, pe DN15 E60, în localitatea Hădăreni, județul Mureș. Un bărbat de 46 de ani a fost lovit de o mașină.

Potrivit IPJ Mureș,  din primele cercetări efectuate, la km. 22+400 m, polițiștii au constatat faptul că, un bărbat, de 42 de ani, din județul Bistrița-Năsăud, în timp ce conducea un autoturism, din direcția Cluj - Luduș, ar fi surprins și accidentat, un bărbat, de 46 de ani, din localitatea Hădăreni, în calitate de pieton.

În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală a pietonului, care a fost transportat, cu un elicopter SMURD, la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Polițiștii continuă cercetările, în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor producerii incidentului.

Traficul se desfășoară alternativ, pe un sens de mers.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

”Consiliul Păcii” al lui Donald Trump, inspirat de ”partizanii păcii” din comunism? Pacea URSS (1950) vs Pax Americana (2026)

Publicat

donald trump facebook.jpg






Cu peste șapte decenii înainte ca Donald Trump să lanseze ideea unui Consiliu al Păcii(Board of Peace), presa și publicațiile ideologice ale blocului comunist promovau intens Consiliul Mondial al Păcii, prezentat ca o structură internațională „independentă”, „reprezentativă pentru popoare” și dedicată opririi războiului.

O analiză a documentelor din anii ’50–’60 cu ajutorul platformei Arcanum,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primăriei Cluj-Napoca i se cere să amenajeze grădini comunitare. Iniţiativă civică

Publicat

trei dintre noi in gradina.jpeg






Peste 20 de asociaţii şi grupuri de iniţiativă civică solicită autorităţilor locale reglementarea grădinăritului comunitar, dar şi sprijin pentru lansarea unor proiecte-pilot. Astfel de petiţii au fost transmise primăriilor şi consiliilor locale din Bucureşti, Cluj, Timişoara sau Sibiu.

Identificarea de terenuri

Iniţiatorii propun identificarea a zece terenuri în fiecare localitate care să fie amenajate...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

INCENDIU puternic la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto. Pompierii intervin cu trei autospeciale și o autoscară

Publicat

accident la alba iulia. o mașină a lovit o țeavă

Un incendiu puternic a izbucnit în noptea de joi spre vineri la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto aflat pe strada Fabricilor.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiu Alba Iulia, strada Fabricilor.

Este vorba despre un incendiu ce se manifestă la o construcție metalică (hală), cu destinație de service auto, pe o suprafață de aproximativ 300 mp.

Pompierii intervin cu trei autospeciale de stingere cu apă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Lovitură pentru pensionarii speciali. Guvernul vrea să taie 85% din pensia celor care rămân în activitate

Publicat

bani pixabay.jpg






Românii care beneficiază de pensii de serviciu sau pensii militare ar putea rămâne în câmpul muncii doar dacă acceptă o reducere drastică a pensiei.

Un proiect de lege citit în primă lectură în Guvern prevede diminuarea cu 85% a pensiei pe perioada în care beneficiarii continuă să lucreze.

Ce prevede proiectul? Muncă da, dar cu pensie tăiată drastic

Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Ioana...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe