EVENIMENT
Pieton spulberat pe trotuar, de o maşină scăpată de sub control, în Târgu Jiu. Victima a fost blocată sub mașină
Un bărbat care circula pe un trotuar din Târgu Jiu a fost accidentat, vineri după-amiază, de o maşină scăpată de sub control, fiind nevoie de intervenţia echipajelor de descarcerare pentru scoaterea acestuia de sub autovehicul.
Poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Târgu-Jiu au fost sesizaţi prin apelul 112, de către un participant la traficul rutier, despre faptul că pe bulevardul Ecaterina Teodoroiu a avut loc un eveniment rutier soldat cu o victimă.
"Din primele cercetări efectuate la faţa locului, s-a stabilit că un tânăr de 19 ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism pe bulevardul Ecaterina Teodoroiu, din direcţia centru către podul Turcineşti, a efectuat depăşirea unui autovehicul care circula în faţa sa şi semnalizase intenţia de a vira la stânga, a pierdut controlul volanului şi a intrat pe trotuar, unde a acroşat un bărbat de 63 de ani, din municipiul Târgu-Jiu, ce se afla ca pieton în faţa unei societăţi comerciale", se arată într-o informare de presă dată publicităţii vineri, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Sălaj.
Potrivit sursei citate, conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, şoferului fiindu-i întocmit dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.
În urma accidentului, victima a fost imobilizată sub autovehicul, fiind necesară intervenţia echipajelor de descarcerare.
"La faţa locului s-au deplasat două echipaje pentru descarcerare şi un echipaj SMURD din cadrul Detaşamentului de Pompieri Târgu-Jiu, precum şi un echipaj din cadrul Serviciului de Ambulanţă Gorj. În urma impactului, bărbatul a rămas prins sub autovehicul. Pompierii militari au intervenit pentru scoaterea acestuia, care se afla în stare de conştienţă şi pentru acordarea primului ajutor calificat. Bărbatul a fost transportat de echipajul SMURD la Unitatea de Primiri Urgenţe Târgu Jiu", precizează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Gorj.
O altă femeie, ruda a victimei a suferit un atac de panică, fiind preluată de echipajul Ambulanţei şi transportată la UPU Gorj.
Maşina scăpată de sub control a avariat şi un chioşc comercial aflat pe trotuar. AGERPRES
Un incendiu a fost semnalat luni după-amiaza în centrul orașului Alba Iulia. Acesta a izbucnit la un autoturism, pe strada Tudor Vladimirescu, lângă Mercur Mall City Center.
Potrivit ISU Alba, pompierii s-au deplasat autospecială de stingere cu apă și spumă.

Revenim cu amănunte.
imagini: ISU Alba
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. 10 fani norocoși au câștigat o întâlnire cu Simona Halep. Jucătoarea de tenis a aruncat mingi în public
Turneul de tenis Transylvania Open care se desfășoară în perioada 31 ianuarie-7 februarie pe BTarena a venit cu o surpriză pentru fanii prezenți.
După meciul Miriam Bulgaru – Olga Danilović, Simona Halep a aruncat 10 mingi în public, iar norocoșii care au prins mingile au câștigat o întâlnire cu jucătoarea de tenis.

Legătura emoțională cu Transylvania Open
Prezența Simonei Halep la Cluj are o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce cadouri a primit Nicușor Dan de când este președinte al României. Lista obiectelor primite de Administrația Prezidențială
Ce cadouri a primit Nicușor Dan de când este la Palatul Cotroceni: Administrația Prezidențială a publicat lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acțiuni de protocol în anul 2025. O cravată, un set de porțelan de ceai, dar și multe tablouri și plachete a primit președintele de la preluarea mandatului.
Administrația Prezidențială a publicat lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acțiuni de protocol și depuse la Comisia de evaluare din cadrul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
În acest an, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș marchează o dublă aniversare: 75 de ani de la înființare și 70 de ani de la deschiderea sa oficială pentru public. Ne propunem ca prin intermediul unor scurte materiale informative să punctăm etapele principale ale istoriei sale, dar și să îi onorăm pe cei care au avut contribuții importante la dezvoltarea instituției.
Data de 30 ianuarie 1951 a marcat începutul drumului instituțional al muzeului din Sebeș. În acea zi,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
