EVENIMENT
Pietoni loviți în plin de o mașină proiectată în afara șoselei, după coliziunea cu alt autoturism
Doi pietoni au fost acroşaţi sâmbătă de un autoturism care a ieşit în afara părţii carosabile după ciocnirea cu o altă maşină, pe raza localităţii buzoiene Gherăseni.
Potrivit IPJ Buzău, din primele cercetări efectuate la faţa locului a rezultată că, în timp ce conducea autoturismul în localitatea Gherăseni, pe Drumul Conacului către DN 2C, ajuns la intersecţia cu drumul naţional, un conducător auto de 38 de ani din Buzău nu a acordat prioritate de trecere maşinii care circula pe drumul prioritar, condusă de un şofer de 63 de ani din Costeşti.
"În urma coliziunii, maşina conducătorului auto din Buzău a ricoşat în afara părţii carosabile, unde a acroşat doi bărbaţi, pietoni, de 45 de ani şi, respectiv, 51 de ani, ambii din comuna Gherăseni. Accidentul s-a soldat cu rănirea pietonilor, care au fost transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale", precizează sursa citată.
În cauză s-a întocmit dosar penal. AGERPRES
EVENIMENT
Nicușor Dan anunță că referendumul în Justiție se va face cu protecția identității magistrațior: Am început demersul
Referendumul în Justiție, promis de președintele Nicușor Dan, va fi organizat în curând, cu măsuri speciale pentru protejarea identității magistraților care vor dori să participe.
Decizia vine pe fondul tensiunilor generate de recentele dezvăluiri privind problemele din sistemul judiciar, care au stârnit proteste și în Cluj.
Referendum cu protecția identității magistraților
Președintele Nicușor Dan a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Nicușor Dan, mesaj către protestatarii de la Iași: „Și eu am huiduit politicieni, dar vă rog să nu mai huiduiți imnul”
Președintele României, Nicușor Dan, a transmis un apel la respect, dialog și unitate națională în timpul manifestărilor dedicate Unirii Principatelor Române, organizate la Iași.
Într-un discurs marcat de tensiunile din mulțime, șeful statului a recunoscut dreptul la protest, dar a cerut oprirea huiduirii imnului și a momentelor de comemorare.
„Aveți respectul meu, dar trebuie să ne gândim ce punem...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pictura ”Turnul Studentului”, realizată în 1974, exponatul lunii ianuarie la Muzeul ”Ioan Raica” din Sebeș
Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș prezintă pictura Turnul Studentului, realizată de artistul plastic Iosif Vasile Gaidoș, ca exponatul lunii ianuarie 2026.
Executată în tehnica uleiului pe carton, cu dimensiunile de 49 × 70 cm, lucrarea, semnată și datată în stânga jos „I. V. Gaidoș, 1974”, a fost donată muzeului sebeșean chiar în anul realizării sale.
În prim-planul lucrării este redat un fragment de curtină din piatră, care traversează orizontal întreaga...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spectacol de tradiții și obiceiuri din Țara Secașelor: Datină străbună pe Secașe, în 1 februarie, la Câlnic. Program
La Câlnic este prezentat în 1 februarie, spectacolul de tradiții și obiceiuri ” Datină străbună pe Secașe”, ajuns la ediția 32.
Evenimentul va fi de la ora 14.00, la Căminul cultural din Câlnic.
Participă ansambluri folclorice locale, alături de Ansamblul Folcloric al Județului Alba.
Festivalul include prelegerea ”Din 1972 până azi: povestea unei datini vii”, susținută de prof. Ioan Popa, inițiatorul evenimentului.

La festival vor fi participa reprezentanți ai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
