EVENIMENT
Poliţia a arestat 132 de participanţi la un protest interzis într-un parc din Bruxelles

Poliţia belgiană a arestat sâmbătă 132 de persoane după dispersarea participanţilor la un protest împotriva restricţiilor sanitare legate de COVID-19, într-un parc din Bruxelles, manifestaţia fiind interzisă de autorităţi, transmite AFP.
Intervenţia forţelor de ordine a fost brutală, poliţia folosind tunuri cu apă şi gaze lacrimogene. Pentru ţinerea sub control a situaţiei, autorităţile au mobilizat 600 de poliţişti.
Protestul, care a reunit între 1.000 şi 2.000 de persoane, a fost organizat prin intermediul social media.
O acţiune similară fusese organizată la 1 aprilie în acelaşi parc, şi atunci poliţia intervenind în forţă. AGERPRES

Un incendiu de vegetație și litieră de pădure a fost semnalat marți după-amiaza în localitatea Strungari.
Pentru stingerea incendiului, intervin pompierii, cu o autospecială.
La fața locului acționează și personal SVSU și de la Ocolul Silvic.
foto: arhivă
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Protest al grefierilor la Alba Iulia. Au ieșit în stradă după ce Guvernul a limitat sporul pentru condiții vătămătoare

Peste 40 de grefieri de la Curtea de Apel Alba Iulia, Tribunalul Alba și Judecătoria Alba Iulia au ieșit în stradă marți, în fața Prefecturii Alba, pentru a protesta după limitarea de către Guvern a sporului pentru condiții de muncă grea și vătămătoare.
Reprezentanții acestora au transmis că, într-o primă fază, ca măsură împotriva măsurilor decise de Executiv, personalul auxiliar de specialitate nu o să mai desfășoare ore suplimentare.
EVENIMENT
Pe când și la Cluj? Terapie prin cultură într-un oraș elvețian. Bolnavii primesc rețete să viziteze muzee și Grădina Botanică

Medicii elvețieni extind gama de rețete pentru pacienții cu probleme de sănătate mintală și boli cronice pentru a include plimbări în grădini publice, galerii de artă și muzee. Orașul Neuchâtel, din vestul Elveției, a lansat un proiect-pilot de terapie prin cultură împreună cu medicii pentru a ajuta locuitorii cu probleme și pentru a promova activitatea fizică, arată site-ul curatorial.ro.
„Pentru oamenii care au uneori dificultăți cu sănătatea lor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Protest spontan la ANAF Alba. Angajații au ieșit pe scările instituției. Ce nemulțumiri au

Protest spontan la ANAF Alba: angajații instituției sunt nemulţumiţi de reducerea sporului de condiţii vătămătoare. Reamintim că ordonanța care plafonează sporul de condiții vătămătoare pentru bugetari a fost aprobată, luni.
Ei au ieşit pe scările instituţiei pentru a arăta că nu sunt de acord cu acest lucru. Proteste similare au avut loc și în alte părți din țară.
La nivel național, sindicaliștii le cer guvernanților să creeze instrumentele legale în așa fel…
Citește mai mult pe Alba24.ro