EVENIMENT
Poliţist de frontieră din Brăila, arestat preventiv într-un dosar privind furtul a 50 de tone de carburant
Un poliţist de frontieră din judeţ, care asigura protecţia unei grupări infracţionale organizate şi care a reuşit să sustragă de pe navele care staţionau pe Dunăre, în perioada mai-octombrie, aproximativ 50 de tone de carburant, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, în urma deciziei luate de Tribunalul Brăila.
Agentul în cauză fusese plasat iniţial sub control judiciar, dar Tribunalul Brăila a acceptat cererea procurorilor şi a schimbat decizia în arest preventiv.
Potrivit unui comunicat de presă, în noaptea de 2 spre 3 octombrie, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Biroul Teritorial Brăila, împreună cu ofiţerii de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Brăila şi Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Galaţi, au desfăşurat o acţiune în vederea destructurării unui grup infracţional organizat, specializat în săvârşirea infracţiunii de contrabandă.
În acest sens, s-a organizat prinderea în flagrant, în zona kilometrului fluvial 194 al fluviului Dunărea, a membrilor grupului infracţional care au preluat şi introdus în România, în mod ilegal, de la o navă aflată sub pavilion sârbesc şi care se deplasa pe ruta Izmail (Ucraina) - tranzit România - Serbia, cantitatea de 4.000 litri motorină într-un număr de 20 de butoaie metalice.
În vederea realizării activităţii de contrabandă, membrii structurii infracţionale au utilizat ambarcaţiuni confecţionate special pentru a transporta şi asigura manipularea cu uşurinţă a unui număr cât mai mare de butoaie metalice.
Cu ocazia acţiunii efectuate, au fost prinşi în flagrant cinci membri ai grupului infracţional organizat, care descărcau butoaiele cu motorină la malul fluviului. Întrucât membrii structurii infracţionale nu s-au supus somaţiilor, a fost necesară utilizarea armamentului, sens în care au fost trase mai multe focuri de avertisment.
În dimineaţa zilei de 3 octombrie au fost puse în executare un număr de 21 de mandate de percheziţie atât la domiciliile membrilor structurii infracţionale organizate, cât şi la domiciliile persoanelor care cumpărau motorina provenită din contrabandă.
În urma cercetărilor efectuate în cauză s-a stabilit faptul că, începând cu luna mai, pe raza judeţului Brăila a fost constituit un grup infracţional organizat, care a avut ca principal scop obţinerea unor importante foloase materiale prin preluarea de la navele care circulau pe fluviul Dunărea, introducerea în ţară în mod ilegal, transportul depozitarea şi valorificarea a unor importante cantităţi de carburanţi.
În urma cercetărilor efectuate, până la acest moment s-a reuşit probarea unui număr de 21 de acte materiale, stabilindu-se că a fost introdusă în România, în mod ilegal, cantitatea de 49 de tone de carburant.
Cantităţile de carburanţi erau valorificate cu maximă rapiditate, profiturile materiale obţinute de membrii structurii infracţionale fiind substanţiale şi împărţite după un algoritm bine stabilit.
Totodată, s-a stabilit faptul că structura infracţională organizată a beneficiat de sprijinul consistent al unui lucrător de poliţie din cadrul Serviciului Poliţiei de Frontieră Brăila, care furniza informaţii despre modul de dispunere a efectivelor însărcinate cu paza şi supravegherea frontierei de stat, precum şi datele unor autovehicule considerate "suspecte" de membrii grupării prin accesarea, în acest sens, a bazelor de date.
Prin ordonanţele din data de 3 octombrie, emise de Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Biroul Teritorial Brăila, s-a dispus reţinerea pentru 24 de ore a unui număr de şase inculpaţi, iar faţă de alţi doi inculpaţi a fost dispusă măsura preventivă a controlului judiciar. AGERPRES
EVENIMENT
Unele medicamente pot lipsi temporar din farmacii, în acest an. Ce spune Ministrul Sănătății
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a avertizat duminică că pot apărea și în acest an discontinuități în aprovizionarea cu anumite medicamente la farmacii, însă a subliniat că aceste probleme nu sunt generate de lipsa fondurilor sau a unui cadru legislativ adecvat, ci de dificultăți în procesul de producție.
„Mai apar crize din discontinuități de producție. Există perioade în care producătorul nu alimentează farmaciile pentru o săptămână-două cu anumite...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Situație rară la Curtea de Apel Alba: Fosta iubită a lui Kreiner este și parte vătămată, dar și inculpată într-un alt dosar penal
Fosta concubina a omului de afaceri Adrian Kreiner, Adriana Viliginschi, va ajunge la Curtea de Apel Alba Iulia, în calitate de suspect într-un alt dosar penal. De asemenea acesta și parte vătămată în dosarul care deja se judecă la instanța din Alba Iulia, cazul crimei omului de afaceri din Sibiu.
Însă, acesta a fost recent arestată preventiv (într-un dosar penal distinct) la cererea procurorilor din Sibiu, fiind cercetată pentru complicitate la omor calificat.
Femeia a făcut...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Bărbat dispărut în apele barajului Gilău. Intervenție a pompierilor și scafandrilor din Cluj
Echipajele de intervenție din județul Cluj desfășoară, în aceste momente, o amplă operațiune de căutare-salvare după ce un bărbat ar fi dispărut în apă, în apropierea barajului din localitatea Gilău. Autoritățile au intervenit rapid, mobilizând mai multe resurse pentru localizarea persoanei.
Alarma a fost dată după ce o persoană aflată în zonă ar fi observat bărbatul în apropierea barajului,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere. Câți bani se pot lua
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere.
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a aprobat o schemă de ajutor de minimis în valoare de aproximativ 19 milioane de euro, menită să susțină start-up-urile și întreprinderile mici și mijlocii (IMM-urile) aflate în faze de creștere prin acces gratuit la servicii esențiale pentru dezvoltare, se arată într-un act oficial publicat recent.
Schema a fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
