EVENIMENT
Poliţist din Covasna, trimis în judecată pentru favorizarea făptuitorului, abuz în serviciu şi alte infracţiuni
Un poliţist din judeţul Covasna, care a ocupat o funcţie de conducere, a fost trimis în judecată pentru favorizarea făptuitorului, abuz în serviciu şi alte infracţiuni, fiind suspectat că ar fi intervenit pe lângă subordonaţii săi în favoarea unui localnic depistat la volan sub influenţa băuturilor alcoolice, informează Direcţia Generală Anticorupţie (DGA).
"Ofiţerii de poliţie judiciară ai Direcţiei Generale Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Covasna au finalizat cercetările, iar procurorul desemnat din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Covasna a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui agent de poliţie care, la data săvârşirii faptelor, deţinea o funcţie de conducere, pentru săvârşirea infracţiunilor de favorizarea făptuitorului, abuz în serviciu (3 acte materiale), fals intelectual (2 acte materiale) şi uz de fals, toate cu aplicarea art. 38 alin. 1 şi 2 Cod Penal", se arată într-un comunicat de presă, remis marţi AGERPRES.
Potrivit sursei citate, în cauză s-a reţinut că, la data de 1 iulie 2018, poliţistul, la momentul comiterii faptelor împuternicit la conducerea unui post de poliţie din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Covasna, a intervenit pe lângă doi dintre lucrătorii de poliţie din subordine pentru a-i determina să nu îşi îndeplinească îndatoririle de serviciu, respectiv să nu se sesizeze cu privire săvârşirea unei infracţiuni la regimul rutier de către un localnic care fusese depistat în trafic în timp ce conducea sub influenţa băuturilor alcoolice.
"În ciuda intervenţiei, dosarul penal a fost înregistrat, însă, deşi a fost repartizat pentru soluţionare altui lucrător de poliţie, inculpatul a efectuat acte de urmărire penală în context, contrar dispoziţiilor procedurale", menţionează comunicatul DGA.
Dosarul a fost trimis spre soluţionare către Judecătoria Sfântu Gheorghe. AGERPRES
EVENIMENT
CJ Cluj caută finanțare alternativă pentru Spitalul Monobloc de Copii. Alin Tișe: Credit de 250 de milioane de euro prin BEI
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, a declarat marți, la ZiuaLive, că administrația județeană caută soluții alternative de finanțare pentru Spitalul Monobloc de Copii, inclusiv prin contractarea unui credit de 250 de milioane de euro prin Banca Europeană de Investiții (BEI), în condițiile în care finanțarea prin PNRR rămâne incertă.
Alin Tișe a explicat că proiectul Spitalului de Copii nu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Premieră. UMF lansează primul curs de chirurgie robotică urologică. Anca Buzoianu: Chirurgia robotică a început la Cluj
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj găzduiește în această perioadă primul curs de chirurgie robotică urologică din România, intitulat WetLab, destinat medicilor specialiști și primari urologi. Evenimentul se desfășoară în cadrul Centrului de Aptitudini Practice și Simulare în Medicină și marchează un pas important în dezvoltarea chirurgiei robotice la nivel național.
...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fotbalistul Denis Crișan revine la Cluj-Napoca și devine noul atacant al CFR-ului. A fost crescut de crescut de PSV și Espanyol
CFR Cluj continuă strategia de a investi în tineri jucători cu potențial, anunțând oficial transferul lui Denis Crișan, atacant lateral în vârstă de doar 18 ani. Fotbalistul revine la Cluj-Napoca, orașul său natal, și devine jucătorul echipei din Gruia.
Format în academii de prestigiu din Europa, Denis Crișan are deja un parcurs remarcabil la nivel juvenil. Acesta a făcut parte din renumita academie a celor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Clădirea emblematică din cărămidă roșie a fostei fabrici Carbochim, într-o nouă etapă de transformare
Prin lucrările de reabilitare a clădirii administrative cu fațadă din cărămidă roșie de pe fosta platformă Carbochim, una dintre cele mai reprezentative construcții industriale ale orașului, păstrate în cadrul proiectului mixed-use RIVUS, este reconsolidată și pregătită pentru etapele următoare.
Clădirea, imagine emblematică a fostei fabrici Carbochim, a fost construită între anii 1949–1952 și are o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
