EVENIMENT
Polițist înjunghiat de un scandalagiu, în județul Suceava
Un polițist din Gura Humorului, județul Suceava, a fost înjunghiat, miercuri, în timpul unei intervenții la o locuință din oraș unde un bărbat se manifesta agresiv.
”Patrula de serviciu formata din doi polițiști s-a deplasat la fața locului unde a fost așteptată în fața curții de tatăl bărbatului agresiv, care a relatat polițiștilor că fiul său face scandal și s-a încuiat in baia locuinței, fiindu-i teama să nu recurgă la un gest necugetat. Polițiștii au fost conduși de proprietarul locuinței în interior, dupa somațiile verbale un polițist în vârstă de 40 de ani procedând la forțarea ușii de acces in baia locuinței. În acel moment bărbatul de 48 de ani l-a lovit pe polițist cu un obiect ascuțit în zona subbrațului stâng provocandu-i o plaga înjunghiată”, au informat reprezentanții IPJ Suceava.
Aceștia au precizat că polițistul purta maieul antiînjunghiere astfel încât leziunea nu a vizat o zonă vitală.
Cu ajutorul echipajului venit în sprijin s-a reușit imobilizarea agresorului, acesta fiind preluat și condus la sediul Poliției Orașului Gura Humorului pentru a fi audiat de procurorul de caz, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ultraj.
Polițistul a fost transportat la o unitate sanitară pentru evaluare medicală, fiind în afara oricărui pericol.
Prin unitatea de parchet urmează să se dispuna măsuri procedurale față de agresor în funcție și de evaluarea capacității de discernământ.
O tamponare s-a produs miercuri, la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Petru Maior din Alba Iulia.
Două autoturisme s-au lovit în intersecție. Potrivit reprezentanților IPJ Alba, nu s-au înregistrat victime.

Incidentul a fost soluționat ca tamponare.
Ce trebuie să faci în cazul unei tamponări fără victime
În cazul unei tamponări fără victime, procedura este relativ simplă. Este bine ca participanții…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CCR amână decizia privind reforma pensiilor magistraților. Verdict așteptat după sărbători
Curtea Constituțională a României a amânat pentru duminică, 28 decembrie, pronunțarea asupra sesizării depuse de Înalta Curte de Casație și Justiție privind legea de modificare a pensiilor magistraților, promovată de Guvernul Bolojan.
După mai multe ore de dezbateri, judecătorii CCR au decis să amâne luarea unei hotărâri, conform MediaFax.
Dezbateri la CCR pe legea asumată de Guvern
Judecătorii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Semnarea actului de naștere al programului ”Capitala Tineretului din România 2026” la Alba Iulia
Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat miercuri că la Palatul Principilor Transilvaniei din oraș a avut loc ”semnarea actului de naștere al programului ”Capitala Tineretului din România 2026”.
”Nu a fost doar o festivitate simbolică, ci a marcat instituționalizarea unui mecanism de co-management în care tinerii nu mai sunt tratați ca spectatori ai vieții comunitare, ci ca parteneri egali la masa deciziilor publice.
Într-o Românie în care migrația tinerilor spre…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Eveniment dedicat roboticii, la Blaj. 12 echipe și peste 180 de participanți sunt așteptați la „Decode RA: RUBIX Version”
Blajul va găzdui în data de 13 decembrie 2025 un eveniment dedicat roboticii: „Decode RA: RUBIX Version”, care va avea loc în Sala „Timotei Cipariu”, cu sprijinul Primăriei Municipiului Blaj.
Evenimentul, organizat de echipa RUBIX în parteneriat cu echipa Alphatronic din Cluj-Napoca, are statutul de League Meet oficial, înscris în calendarul competițional FIRST Tech Challenge, patronat de Asociația Nație Prin Educație.
Acest lucru îi conferă relevanță națională și…
Citește mai mult pe Alba24.ro




