Connect with us

EVENIMENT

Poliţişti acuzaţi că ar fi agresat fizic şi verbal doi tineri aduşi la audieri într-un caz de tâlhărie

Publicat

Mai mulţi poliţişti de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii din cadrul Poliţiei municipiului Bacău sunt acuzaţi că ar fi agresat fizic şi verbal doi tineri pe care i-au adus la audieri, în luna noiembrie, într-un caz de tâlhărie.

Unul dintre tineri, minor, a înregistrat audio cu telefonul mobil modul în care s-a desfăşurat ancheta, iar înregistrarea a fost publicată acum de un site local de ştiri.

În înregistrare se aude cum poliţiştii înjură minorul, după care îl lovesc, iar acesta îi roagă pe poliţişti să nu îl mai bată. De asemenea, şi al doilea tânăr adus la audieri a acuzat poliţiştii că l-au bătut şi l-au ţinut încătuşat.

În plus, cei doi susţin faptul că nu li s-a permis să contacteze un avocat pentru a fi audiaţi în prezenţa acestuia.

Tâlhăria s-a produs în octombrie, audierile au avut loc în luna noiembrie, dar înregistrarea audio a fost prezentată public abia acum de minor.

Purtătorul de cuvânt al IJP Bacău, inspectorul Cătălina Păduraru, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, că există o anchetă internă asupra modului în care s-au desfăşurat audierile în cazul relatat.

„Ca urmare a apariţiei în spaţiul public a unei înregistrări audio referitoare la modul în care poliţiştii de investigaţii criminale anchetează persoane bănuite de comiterea infracţiunii de tâlhărie, din data de 20.10.2020, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău se efectuează în prezent verificări pentru a se stabili cu exactitate situaţia de fapt. De asemenea, urmează a fi dispusă cercetarea prealabilă şi sesizarea unităţii de parchet”, a declarat purtătorul de cuvânt al IJP Bacău.

Potrivit sursei citate, unul dintre cei doi tineri anchetaţi în acest caz a fost reţinut şi arestat preventiv la momentul respectiv şi, ulterior, trimis în judecată, alături de autorul tâlhăriei.

Minorul – cel care a prezentat înregistrarea audio în presă – a avut calitatea de martor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Pensiile speciale ale primarilor și președinților de consilii județene, suspendate până în 2027, ar putea fi eliminate definitiv

Publicat

pensiile speciale ale primarilor și președinților de consilii județene, suspendate

Pensiile speciale ale primarilor, viceprimarilor, președinților și vicepreședinților de consilii județene, suspendate în prezent până la 1 ianuarie 2027, ar putea fi eliminate, prevede un proiect legislativ înregistrat la Senat. 

Propunerea legislativă pentru eliminarea pensiilor speciale ale primarilor, viceprimarilor, președinților și vicepreședinților ai consiliilor județene, a fost înregistrată la Senat pentru dezbatere pe 22 octombrie.

Conform Ordonanţei de Urgenţă a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șofer beat, conducea haotic mașina în centrului Clujului. Nu a reușit să sufle în fiolă timp de o oră

Publicat

1760882996 fiola alcool volan blurat.jpg






Un șofer în vârstă de 75 de ani, care circula haotic cu un Mercedes, vineri seara, în Piața Avram Iancu din Cluj-Napoca, a fost oprit de un echipaj al Poliției Locale care a constat că bărbatul prezenta halenă alcoolică și semne vizibile de ebrietate. 

Polițiștii locali au solicitat sprijinul polițiștilor de la Biroul Rutier care au încercat timp de oră să îl facă pe șofer să sufle în fiolă pentru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

MESAJE de Sfântul Dumitru 2025: Urări de bine pentru familie, prieteni sau colegi care-și sărbătoresc onomastica

Publicat

mesaje de sfântul dumitru 2025: urări de bine pentru familie,

MESAJE de Sfântul Dumitru 2025. Pe data de 26 octombrie, credincioșii îl sărbătoresc pe Sfântul Dumitru. Cu această ocazie, fiecare dintre noi transmitem cele mai frumoase gânduri celor care poată acest nume.

Dacă ai sărbătoriți în familie, la serviciu sau printre prieteni noi îți dăm o listă a celor mai frumoase și amuzante urări și sms-uri pe care le poți trimite pentru a-i felicita de ziua lor de nume.

Mesaje de Sfântul Dumitru 2025. Mesaje religioase

  • Sfântul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum a făcut Ceaușescu reorganizarea teritorială în 1968. Detalii din culisele deciziei

Publicat

captura ecran 297 e1761379135934.jpg






În contextul discuțiilor despre o noua regionalizare, fostul subprefect de Cluj Gyorke Zoltan a făcut o analiză despre împărțirea administrativ-teritoriala din 1968 care este și acum in vigoare. Textul conține elemente inedite din perioada comunistă, declarații ale foștilor tovarăși din PCR, inclusiv detalii care privesc judetul Cluj.

În vara anului 1967, mai mulți specialiști au redactat un studiu la cererea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe