EVENIMENT
Poliţişti de la Rutieră, sfidaţi de un şofer care circula pe contrasens. Doi pietoni au fost răniți

Un şofer este cercetat de poliţişti, după ce a refuzat să oprească la semnalele acestora deoarece circula pe contrasens, ulterior accidentând doi pietoni şi fugind într-un complex comercial, unde a fost prins, a informat luni Brigada Rutieră.
Bărbatul este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, pentru părăsirea locului accidentului, dar şi pentru acte de agresiune asupra poliţiştilor şi refuzul de a opri la semnalele regulamentare ale acestora.
Poliţiştii rutieri au urmărit autoturismul condus de bărbat din Piaţa Victoriei, unde a fost observat că mergea pe contrasens, până în zona Străzii Liviu Rebreanu.
„Astăzi, în jurul orei 13,00, poliţişti din cadrul Brigăzii Rutiere aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu în zona Piaţa Victoriei au observat un autoturism ce se îndrepta spre piaţă circulând pe contrasens. Au efectuat semnal regulamentar de oprire, dar şoferul şi-a continuat drumul. S-a plecat în urmărirea autoturismului, iar pe Şoseaua Ştefan cel Mare echipajul de poliţie rutieră a reuşit oprirea acestuia. S-a încercat legitimarea conducătorului auto, dar acesta a refuzat cu agresivitate şi a demarat, continuând deplasarea pe linia de tramvai”, se arată într-un comunicat al Brigăzii Rutiere.
Poliţiştii au continuat urmărirea, iar în zona Bulevardului Camil Ressu şoferul autoturismului urmărit a accidentat doi pietoni, după care a continuat să se deplaseze până în zona Străzii Liviu Rebreanu, unde a abandonat maşina şi a intrat într-un complex comercial. Aici, el a fost imobilizat de către poliţişti.
Bărbatul a fost condus la sediul subunităţii de Poliţie, unde este audiat. El a fost testat cu aparatul alcooltest, precum şi cu Drugtest, ambele fiind negative. AGERPRES
EVENIMENT
Festivalul Internațional ”Lucian Blaga” Sebeș 2025: expoziție etnografică ”Prof. univ. dr. Ilie Moise – colecționarul”, în 24 mai

Festivalul Internațional ”Lucian Blaga” Sebeș 2025: Sâmbătă, 24 mai 2025, de la ora 19.00, în cadrul celei de a XLV-a ediţii a festivalului va fi vernisată expoziția etnografică „Prof. univ. dr. Ilie Moise – colecționarul”. Evenimentul va fi în foaierul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeş.
Vezi 23-24 mai 2025: Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Lucian Blaga” de la Sebeș. PROGRAM
Născut în Cut, în apropierea Sebeșului, prof. univ. dr. Ilie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea până la mijlocul lunii iunie. Cum începe vara anului 2025. Prognoza meteo pe patru săptămâni

Vremea până la mijlocul lunii iunie. Temperaturile urcă în următoarea perioadă, întâi la valori de 21-22 de grade și apoi la 24-25 de grade, spre finalul lunii mai. Vor fi diferențe de temperatură însă, de la regiune la regiune. În Banat, Muntenia și nord-estul Moldovei va fi mai cald, cu până la 25 de grade, încă din această săptămână. Iar în București se va ajunge la 28 de grade.
Vor fi însă perioade cu ploi și furtuni până la sfârșitul ultimei luni de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Rămâne clujeanul Daniel David în funcția de ministru al Educației în noul Guvern? Ce condiție pune

Ministrul interimar al Educației, clujeanul Daniel David, a declarat că ar putea să rămână în viitorul Guvern, dar cu o condiție.
Acesta spune că a preluat portofoliul cu o misiune și anume să facă lucruri mari în sistemul de învățământ.
Rămâne clujeanul Daniel David în funcția de ministru al Educației?
”Vorbind foarte cinstit, v-am spus condițiile în care am venit pentru prima parte a mandatului. Pentru această a doua parte a mandatului am spus că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
PROGRAM Festivalul Internațional de Teatru ”Povești” de la Alba Iulia. Spectacolele de marți, 20 mai

PROGRAM Festivalul Internațional de Teatru ”Povești”: Evenimentul devenit tradiție la Alba Iulia continuă marți, 20 mai, cu spectacole de teatru pentru copii sau pentru adulți.
De la ora 10.00, scenografa conf. univ. dr. Alina Herescu va susține un atelier de scenografie de teatru, la Liceul de Arte.
De la ora 11.00, actrița și managerul Gabriela Lungu va susține o conferință despre studiul teatrului în școli, la Școala Gimnazială ”Avram Iancu”. La aceeași oră, în…
Citește mai mult pe Alba24.ro