Connect with us

EVENIMENT

Polițiștii din Giurgiu au aplicat zeci de sancțiuni în valoare de peste 80.000 de lei, în ultimele 24 de ore

Publicat

ucraineanul care și a ucis un coleg la brăila a fost
fotografie cu caracter ilustrativ

În ultimele 24 de ore, polițiștii din Giurgiu au aplicat un total de 89 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 80.720 de lei, pentru încălcarea prevederilor legale referitoare la circulația pe drumurile publice și pentru încălcarea normelor de conviețuire socială.

Poliţiştii din cadrul Inspectoratului Judeţean Giurgiu, împreună cu poliţişti din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu şi jandarmi, au desfăşurat o acţiune pentru prevenirea şi combaterea faptelor cu violenţă, a faptelor de încălcare a legislaţiei privind paza bunurilor, protecţia mediului, a migraţiei ilegale şi a faptelor la regimul rutier.

Au fost verificate 34 de societăţi comerciale, dintre care 16 având ca obiect de activitate pariuri sportive sau jocuri electronice. Totodată, au fost legitimate 278 de persoane, verificate 211 autovehicule şi efectuate peste 134 de testări cu aparatul etilotest şi 11 cu aparatul drugtest.

„Poliţiştii giurgiuveni au aplicat 89 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 80.720 de lei, dintre care 69 pentru încălcarea prevederilor OUG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, 14 pentru încălcarea prevederilor Legii 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice şi trei pentru încălcarea prevederilor Legii 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor”, se arată într-un comunicat de presă, emis duminică, de IPJ Giurgiu.

Menţinerea unui climat de ordine şi siguranţă publică în parcuri, în proximitatea sălilor de jocuri de noroc şi a barurilor, dar şi respectarea interdicţiei de a permite accesul minorilor în sălile de jocuri electronice au reprezentat o prioritate a poliţiştilor.

La acţiune au participat luptători de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale şi două echipaje canine din cadrul Serviciului Criminalistic şi Poliţiei Mihăileşti. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Sistemul e-SIGUR monitorizează drumurile din Alba, sâmbătă. Șoferii care încalcă regulile, detectați automat

Publicat

sistemul e sigur monitorizează drumurile din alba, sâmbătă. Șoferii care încalcă

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 16 august 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județ, au transmis reprezentanții IPJ Alba.

Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.

Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care încalcă alte reguli…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Trei bărbați reținuți după o bătaie la Gârbova. Alți doi bărbați au ajuns la spital

Publicat

trei bărbați reținuți după o bătaie la gârbova. alți doi

Trei bărbați reținuți pentru lovire și tulburarea ordinii publice, în județul Alba. Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a trei bărbați din localitatea Gârbova, județul Alba, cu vârste cuprinse între 22 și 41 de ani.

Aceștia sunt cercetați pentru comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 14 spre 15 august, cei trei ar fi agresat fizic…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fitch menține ratingul României la BBB-, cu perspectivă negativă. Alexandru Nazare: „Pericolul nu a fost depășit”

Publicat

alexandru nazare finante.jpg






Agenția de evaluare financiară Fitch a reconfirmat ratingul suveran al României la nivelul BBB-/F3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valută, dar a păstrat perspectiva negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea accelerată a datoriei.

Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a salutat decizia agenției de ratig și spune că este o încurajare înportantă, dar că pericolul nu a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Nicolae Stanciu a debutat cu un gol superb, la Genoa. Publicație italiană: A fost cel mai bun om al partidei

Publicat

nicolae stanciu a debutat cu un gol superb, la genoa.

Nicolae Stanciu și-a făcut debutul oficial la Genoa, cu un gol superb, înscris de la 14 metri. Titularizat în primul meci oficial al sezonului, cu Vicenza, echipă de Serie C, în Cupa Italiei, fotbalistul originar din Alba a reușit să marcheze în minutul 55, când Genoa avea 2-0.

Execuția sa a fost perfectă, chiar sub bară. Golul lui Nicolae Stanciu a stabilit scorul final, Genoa – Vicenza 3-0.

Genoa a dominat partida, dar golul a venit târziu, în minutul 40, de la Carboni. Chiar…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe