EVENIMENT
Pompierii din București au intervenit în aproape 400 de cazuri, în ultimele 24 de ore

Pompierii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISUBIF) au acţionat, în ultimele 24 de ore, în cazul a 399 situaţii de urgenţă, anume 323 intervenţii SMURD, 31 incendii, 45 alte situaţii, o valoare peste media zilnică înregistrată în această perioadă a anului, informează un comunicat al ISUBIF transmis AGERPRES.
Din cauza utilizării mijloacelor pirotehnice, au fost generate şase incendii, iar pompierii SMURD au intervenit pentru acordarea primului ajutor calificat în şase cazuri.
ISUBIF menţionează cazul unui băiat în vârstă de 14 ani, din localitatea Dudu, rănit de explozia unei petarde. Acesta a fost găsit în stare de inconştienţă, cu traumatism cranio-facial grav, fiind stabilizat şi transportat ulterior la Spitalul Grigore Alexandrescu.
Totodată, pompierii ISUBIF au fost prezenţi, în misiune, la evenimentele cu public numeros din Piaţa Constituţiei, Parcul Titan, localităţile Otopeni, Buftea, pentru a monitoriza şi preveni producerea unor evenimente nedorite.
„Recomandăm populaţiei să manifeste prudenţă la punerea in funcţiune a instalaţiilor de încălzire cu lemne, reşouri sau alte echipamente, deoarece în această perioadă creşte riscul de producere a incendiilor, pe fondul nerespectării unor măsuri elementare”, arată ISUBIF.
În acest sens, Inspectoratul recomandă cetăţenilor să nu depoziteze materiale combustibile (cărţi, haine, lumânări etc.) deasupra sobelor şi să nu aprindă focul în sobe prin stropire cu benzină, petrol sau alte lichide combustibile. AGERPRES
EVENIMENT
Premierul Ilie Bolojan și-a publicat cele două diplome de licență. Reacție la suspiciunile privind studiile sale

Premierul Ilie Bolojan a reacționat public joi, pe pagina sa de Facebook, după ce în spațiul public au apărut suspiciuni privind parcursul său educațional. Acesta a explicat care au fost etapele studiilor sale, a publicat diplomele de licență, afirmând că toate informațiile sunt clare, verificabile și conforme cu cadrul legal al perioadei respective.
Un articol apărut în spațiul public semnala discrepanţe în versiunea oficială a studiilor lui Ilie Bolojan. Mai exact, în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea se schimbă radical în toată țara: Se întorc ploile și va fi frig în cea mai mare parte a teritoriului

Vremea se schimbă radical în toată țara. Ploile vin din nou și va fi frig în cea mai mare parte a teritoriului, precizează meteorologii.
Florinela Georgescu, meteorolog ANM, a explicat la Antena 3 CNN că ploile și vântul puternic vor cuprinde mare parte din țară începând din această seară.
Totodată, până la sfârșitul săptămânii temperaturile vor scădea.
Vortexul Polar a demonstrat o dezvoltare destul de neobișnuită și ar putea fi unul dintre factorii de risc…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujean trimis în judecată pentru instigare și promovarea simbolurilor legionare. A postat mesaje violente și simboluri fasciste

Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Cluj, fiind acuzat de instigare publică și promovarea simbolurilor fasciste și legionare.
Acesta a postat pe rețelele sociale mai multe materiale care incitau la violență și promovau ideologia legionară și va fi judecat în stare de libertate.
Mesaje violente și simboluri fasciste, publicate pe TikTok și Facebook
Potrivit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Teiuș, pe harta de energie verde a Europei. Ambasadori ai unor state puternice din UE, în vizită de studiu în Alba

Orașul Teiuș se află grație unei investiții de 55 de milioane de euro, pe harta Europei ”de energie verde”. Parcul fotovoltaic din Teiuș, una dintre cele mai mari investiții de acest gen din România, este dat drept exemplu.
Peste 20 de ambasadori a unor state puternice din UE au vizitat joi, 23 octombrie, parcul fotovoltaic din Teiuș. Evenimentul a fost organizat de către reprezentații Regatului Danemarcei în România și a avut un scop clar: modul în care Uniunea Europeană…
Citește mai mult pe Alba24.ro