EVENIMENT
FOTO: Pompierii din Buzău care au stins incendii în Grecia au intervenit la un accident rutier grav în drum spre casă

Cei 10 pompieri din Buzău care au acționat în Grecia pentru a stinge incendiile s-au întors în țară, luni, iar în drum spre casă au intervenit în cazul unui accident rutier și au acordat primul ajutor victimei.
Potrivit ISU Buzău, pe drumul spre casă, cei 10 pompieri buzoieni care au acționat pe teritoriul Greciei, au dovedit încă o dată empatia față de semeni.
„Aflându-se în drum spre Buzău, în microbuzul de transport personal al ISU Buzău, obosiți și nerăbdători să-și întâlnească familiile, au asistat la un accident rutier ce s-a petrecut chiar în fața lor.
Fără a sta pe gânduri, aceștia au oprit, s-au dat jos și au dat dovada de profesionalism, ca la orice intervenție la care participă. Imediat au amplasat microbuzul astfel încât sa blocheze sensul de mers pe care incidentul s-a petrecut, pentru a se proteja de alți participanți la trafic.
Ulterior au verificat zona, si au început evaluarea victimei, un motoclist ce a întrat în impact cu un alt autoturism, în urma căruia s-a ales cu multiple trautisme la nivelul membrelor. Folosind rucsacul medical din dotare au acordat prim ajutor calificat victimei, păstrându-l totodată calm, până la sosirea ambulanței SMURD a ISU Prahova”, spun reprezentanții ISU Buzău.
Cei 108 pompieri români care au luptat cu flăcările în Grecia s-au întors acasă, luni, ei fiind primiți de premierul Florin Cîțu, de ministrul de Interne, Lucian Bode, și de șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, dr. Raed Arafat. Pompierii au fost înaintați în gradul următor la sosirea în țară și au primit „Emblema de Onoare a DSU”.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
A patra zi de proteste la ANAF Cluj. Angajată: Cumpărăm din banii noștri birotică. Vom ajunge să aducem și hârtie de acasă

Protestele angajaților de la Administrația Finanțelor Publice Cluj-Napoca au continuat vineri dimineață, în curtea instituției, pentru a patra zi consecutiv.
Zeci de funcționari au ieșit, vineri, în curtea instituției, nemulțumiți de tăierea sporului de condiții vătămătoare și de perspectiva unor eventuale disponibilizări. Reducerea acestui spor înseamnă, potrivit angajaților, o scădere a veniturilor lunare cu aproximativ 10%.
„Toată birotica noi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Meteorologii au prelungit avertizările de caniculă. Județul Alba, sub Cod Portocaliu până sâmbătă și Cod Galben până duminică

Meteorologii au prelungit avertizările Cod galben și Cod portocaliu de caniculă până duminică dimineața.
Astfel, județul Alba se află sub Cod portocaliu până sâmbătă dimineața și sub Cod galben până duminică dimineața.
Avertizare Cod galben – caniculă și disconfort termic ridicat
- Interval de valabilitate: 4 iulie, ora 10:00 – 5 iulie, ora 10:00
Vineri, canicula și disconfortul termic ridicat se vor extinde în toate regiunile.
În Moldova, Dobrogea,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Premieră medicală la Cluj: prima cameră hiperbară din dotarea unui spital public din România, livrată la Spitalul de Recuperare

Prima cameră hiperbară din dotarea unui spital public din România a fost livrată la Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca. Aceasta a fost achiziționată de Consiliul Județean Cluj în cadrul unui proiect cu finanțare europeană.
Spitalul Clinic de Recuperare din Cluj-Napoca, unitate sanitară aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj, a fost dotat cu o cameră hiperbară, cu tehnologie de înaltă performanță, singura de acest fel din cadrul unui spital public din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un șofer din Alba tras pe dreapta a recunoscut că a băut 20 de beri și jumătate de litru de coniac într-o zi. Ce alcoolemie a avut

Povestea unui șofer din Alba care a băut într-o zi 20 de beri, dar și jumătate de litru de coniac, iar a doua zi s-a urcat la volan este detaliată de magistrații Judecătoriei Sebeș.
Mai exact, șoferul a fost recent condamnat pentru conducere sub influența alcoolului. În data de 25 iunie 2025, judecătorii au dat o decizie în primă instanță.
Recent motivarea a devenit publică, find disponibilă pe portalul rejust.ro.
Bărbatul a fost tras pe dreapta în dimineața zilei de…
Citește mai mult pe Alba24.ro