EVENIMENT
Poştaş din Prahova, tâlhărit de doi indivizi. A rămas fără banii de pensii
Un poştaş acuză că a fost tâlhărit de doi indivizi care i-au furat banii de pensii, aproximativ 40.000 de lei, informează, vineri, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova.
Poştaşul le-a declarat poliţiştilor că transporta banii cu maşina personală, iar într-o zonă mai retrasă din localitatea Ariceştii Rahtivani, două persoane i-au făcut semn să oprească, apoi una dintre acestea i-a luat banii aflaţi pe banchetă, iar cealaltă l-a lovit.
Surse din anchetă susţin că sunt suspiciuni cu privire la acuzele poştaşului şi nu exclud nici varianta unei înscenări. Sesizarea incidentului a fost făcută, joi, la 112.
„În acest caz se efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal pentru tâlhărie calificată”, au precizat reprezentanţii IPJ Prahova. AGERPRES
EVENIMENT
Nou protest la Cluj-Napoca. Marș cu 2.000 de persoane, de susținere a independenței justiției
Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca va asigura, duminică seara, măsurile de ordine publică cu ocazia desfășurării unei manifestări publice de protest, organizată în municipiul Cluj-Napoca între orele 18.30 – 22.00, la care se estimează participarea a aproximativ 2.000 de persoane.
Protestul se va desfășura, inițial, în fața Curții de Apel Cluj, cu scopul susținerii independenței justiției, după…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Asigurare RCA obligatorie pentru trotinete și biciclete electrice. De astăzi pot fi aplicate amenzi. Care sunt noile reguli
Asigurare RCA obligatorie pentru trotinete și biciclete electrice. Noua lege RCA ce a intrat în vigoare în urmă cu o lună se aplică, începând din 13 decembrie, în ceea ce privește sancțiunile. Polițiștii pot da amenzi pentru lipsa asigurării obligatorii pentru astfel de vehicule.
Amenzile prevăzute de noua lege sunt între 1000 și 2000 de lei. Lipsa RCA poate duce și la reținerea certificatului de înmatriculare.
Asigurare RCA obligatorie pentru trotinete și biciclete….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Accident pe strada Teodor Mihali din Cluj‑Napoca. Livrator pe bicicletă lovit de o portieră deschisă, transportat la spital
Un accident rutier soldat cu rănirea unui curier a avut loc sâmbătă, 13 decembrie, pe strada Teodor Mihali, una dintre arterele importante din municipiul Cluj‑Napoca.
Incidentul s‑a produs după ce un pasager al unei mașini parcate a deschis portiera fără să se asigure, iar curierul care circula cu bicicleta nu a mai putut evita impactul.
Potrivit IPJ Cluj, evenimentul s-a produs în jurul orei 11:40, iar…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cutremur în apropiere de Alba Iulia și Sibiu, sâmbătă, 13 decembrie. Ce magnitudine a avut
Două cutremure au fost înregistrate sâmbătă, până la orele amiezii, în România. Unul dintre acestea a fost semnalat într-o zonă atipică, în apropiere de Sibiu și Alba Iulia.
Potrivit INFP, în jurul orei 9.41 a fost înregistrat un cutremur de magnitudine mică, 2,4 și la adâncime de doar 5 km, în zona Transilvania – Sibiu.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 25 km V de Sibiu, 37 km SE de Alba Iulia, 59 km SV de Mediaș, 72 km E de Hunedoara, 72 km E de…
Citește mai mult pe Alba24.ro




