Connect with us

ACTUALITATE

Poveşti de groază din recrutare: 9 din 10 candidaţi au avut parte de „interviu-fantomă”

Publicat

bestjobs

Piața muncii pare bântuită de un fenomen paranormal, care nu iese la iveală doar de Halloween și care poartă numele de „ghosting”. Potrivit BestJobs, nouă din zece candidați spun că au avut cel puțin un „interviu fantomă”.

BestJobs a investigat ritualul recrutărilor printr-un sondaj realizat în rândul candidaților, în urma căruia 87% dintre aceștia au spus că li s-a întâmplat de-a lungul carierei să aibă un „interviu fantomă”, pentru că, deși discuția a mers bine și exista potențial, nu au mai primit niciodată feedback după întâlnirea cu recrutorul.

88% dintre cei chestionați au spus că au pățit cel puțin o dată să aplice la un job și să nu fie contactați deloc.

Fenomenul de „ghosting” se referă la situația în care un angajator își exprimă inițial interesul pentru un candidat, după care nu mai revine cu niciun semn. În unele cazuri, și recrutorii se confruntă cu „fantomele” candidaților, care după ce vin la interviu sau chiar lucrează o perioadă, dispar fără urme, susțin specialiștii BestJobs.

„Aparent, iadul prin care trec candidații odată cu emoțiile interviului se prelungește cu așteptarea infinită a unui răspuns care nu mai apare. Concluzia candidaților este că angajatorii îi contactează doar pe <cei însemnați>, iar ceilalți primesc de cele mai multe ori <tratamentul tăcerii>. Chiar și atunci când coșmarul oricărui candidat se adeverește și este refuzat pentru jobul la care a aplicat și pentru care s-a prezentat la interviu, 37% dintre respondenții sondajului BestJobs spun că nu au primit niciodată feedback cu privire la motivul refuzului”, se arată într-un comunicat al companiei.

Candidații consideră în proporție de 87% că merită o justificare a deciziei după susținerea interviului, pentru că acest lucru îi poate ajuta să devină mai buni pentru următoarele oportunități. La polul opus, aproape 20% dintre respondenți mărturisesc că s-au făcut de negăsit pentru recrutori chiar înainte de a se prezenta la interviul programat.

Într-o tentativă de „exorcizare” a pieței muncii de acești demoni care îi fac pe candidați și pe recrutori deopotrivă să dispară după prima interacțiune, 66% dintre candidați spun că și-au asumat rolul de „vânători de feedback-fantomă” și au revenit către recrutori cu un email de follow up la scurt timp după interviu.

Sondajul a fost efectuat în perioada 4 – 25 octombrie pe un eșantion de 1.021 de utilizatori de internet din România. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Bărbat din Trușești, dat dispărut de familie, găsit în șoc hipotermic de polițiști

Publicat

foto: bărbat din trușești, dat dispărut de familie, găsit în

Publicitate

Polițiștii din Dorohoi au reușit să localizeze un bărbat, de 53 de ani, din comuna Trușesti, care a fost dat dispărut de familie, astazi la ora 13:00.

Acesta a părăsit domiciliul, ieri, 5 decembrie, iar până la ora sesizării nu revenise și nici nu și-a contactat familia.

Au fost constituite echipe de căutare formate din polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, pompieri și voluntari, iar în jurul orei 17:00, bărbatul a fost găsit.

Acesta…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: ÎPS Teofan a oficiat Slujba Stâlpilor la căpătâiul preotesei Maria Macuc din Săveni. „Bucurați-vă, copii, că mama este Sus. Bucurați-vă că ea este în taina Împărăției Cerului”

Publicat

video: Îps teofan a oficiat slujba stâlpilor la căpătâiul preotesei

Publicitate

Sâmbătă după-amiază, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a oficiat Slujba Stâlpilor la căpătâiul prezbiterei Maria Macuc, soția părintelui protopop Constantin Macuc. Momentul de rugăciune a adunat în jurul familiei îndurerate numeroși preoți, membri ai comunității și apropiați ai familiei, veniți să ofere sprijin, reculegere și un ultim omagiu.

La popasul duhovnicesc dedicat celei adormite întru Domnul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Alcoolemie de comă: Bărbat de 40 de ani, din Văculești, dat jos de la volan de polițiști

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

Vineri, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Botoșani, un autoturism condus de un bărbat, de 40 de ani, din comuna Văculești.

 

Întrucât emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 1,26 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Sărbătoare în Parohia „Sfântul Nicolae” din Mășcăteni

Publicat

foto: sărbătoare în parohia „sfântul nicolae” din mășcăteni

Publicitate

Hramul Sfântului Nicolae – o sărbătoare a luminii și a comuniunii, sub îndrumarea părintelui Constantin Alexandru Hurdubai de la Parohia „Sfântul Nicolae” din Mășcăteni.

În cadrul proiectului CPEEJ „Păstrarea identității naționale prin credință și tradiții!”, derulat în parteneriat cu Liceul „Demostene Botez” Trușești, parohia și-a deschis larg porțile și inimile în ziua hramului, când emoția, rugăciunea și bucuria s-au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe