Connect with us

ACTUALITATE

Prahova: Coloane de maşini în mai multe puncte pe DN 1, spre staţiunile montane

Publicat

trafic coloana noaptea
Arhivă foto

Centrul Infotrafic anunţă că, vineri seară, sunt coloane de maşini în mai multe puncte pe DN 1, pe sensul de urcare spre staţiunile montane şi le recomandă şoferilor să ia în considerare folosirea rutelor alternative.

Astfel, pe Centura de Vest a municipiului Ploieşti este trafic intens pe sensul către Braşov, între sensurile giratorii DN 1A - km 60 şi Strejnicu - km 61+500 de metri, dar şi pe tronsonul kilometric 64 - 66+500 de metri fiind coloane.

De asemenea, la Comarnic este coloană în mişcare pe direcţia de deplasare Bucureşti-Braşov, de la km 103+500 (Nistoreşti) până la km 106 (Comarnic), la Sinaia traficul este intens, iar la Buşteni, pe sensul de mers Ploieşti către Braşov, este înregistrată coloană în mişcare de la km 128 (localitatea Poiana Ţapului) până la km 130 (Buşteni).

Poliţiştii acţionează pentru fluidizarea traficului pe raza tuturor staţiunilor montane de pe Valea Prahovei.

Pentru evitarea aglomeraţiei pe principalele artere rutiere, călătoriile trebuie planificate din timp, cu luarea în considerare a rutelor alternative, anunţă Infotrafic.

De asemenea, autorităţile informează că în zona montană sunt semnalate precipitaţii sub formă de lapoviţă, carosabilul fiind parţial umed.

"Totodată, la această oră, se circulă în condiţii de ninsoare cu depunerea unui strat subţire de zăpadă în judeţul Mehedinţi, în localităţile Siroca, Cireşu, Godeanu şi Podeni. De asemenea, ninge uşor în localitatea Rânca, judeţul Gorj, pe DN 67C, pe tronsonul kilometric 24 - 36, însă fără depuneri pe carosabil. Recomandăm atenţie în efectuarea manevrelor, schimbarea benzii doar după semnalizarea intenţiei, rularea cu viteza adaptată condiţiilor de trafic şi foarte importantă pentru arterele de viteză este mărirea distanţei de siguranţă între vehicule", precizează sursa citată. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Eroii tăcuți ai unei intervenții decisive: Jandarmii care au salvat o familie la Vatra Dornei

Publicat

eroii tăcuți ai unei intervenții decisive: jandarmii care au salvat

Publicitate

Un grav accident petrecut acum două săptămâni, la Vatra Dornei, a pus la încercare nu doar limitele unei intervenții de urgență, ci și forța umană a celor care au fost chemați să acționeze atunci când fiecare secundă conta. În mijlocul haosului și al disperării, patru jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Suceava au demonstrat ce înseamnă curajul, profesionalismul și stăpânirea de sine.

Este vorba despre:

  • sergent-major Ioan...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Părintele Ioan Istrati denunță drama pensionarilor: „Nu mai vorbim de cazuri izolate, ci de un genocid sistematic”

Publicat

părintele ioan istrati denunță drama pensionarilor: „nu mai vorbim de

Publicitate

Un mesaj dur, cu o încărcătură emoțională puternică, publicat recent de preotul Ioan Istrati,  una dintre cele mai cunoscute și apreciate voci ale Bisericii din Botoșani, dar și la nivel național,  a reaprins dezbaterea despre condițiile de trai ale pensionarilor din România. Pornind de la o întâlnire aparent banală, părintele a descris o realitate care, spune el, nu mai poate fi ignorată.

După Sfânta Liturghie, preotul Ioan Istrati s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Ședința lunară a Protopopiatului Dorohoi, sub semnul rugăciunii și al culturii creștine

Publicat

foto: Ședința lunară a protopopiatului dorohoi, sub semnul rugăciunii și

Publicitate

Într-o atmosferă de rugăciune și comuniune frățească, ședința lunară a Protopopiatului Dorohoi s-a desfășurat în data de 19 ianuarie 2025, fiind găzduită de Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi.

Programul zilei a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, oficiată de preoții din cercul pastoral-misionar „Acoperământul Maicii Domnului” Dorohoi. În timpul slujbei, au fost înălțate rugăciuni pentru odihna Poetului Mihail...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MAE confirmă prezența a doi români printre persoanele afectate de accidentul feroviar din Spania

Publicat

mae confirmă prezența a doi români printre persoanele afectate de

Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează luni că în accidentul feroviar petrecut în regiunea Cordoba, Regatul Spaniei, au fost răniți ușor doi cetățeni români.

Reprezentanții Consulatului General al României la Sevilla au comunicat telefonic cu cele două persoane de cetățenie română, acestea confirmând că se află în afara oricărui pericol, conform unui comunicat al MAE.

La nivelul oficiului consular nu au fost recepționate solicitări...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe