Connect with us

ACTUALITATE

Precizările MAI cu privire la masca de protecție: Nu e obligatorie dacă persoana e singură pe stradă

Publicat

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a făcut joi precizări în ceea ce privește obligativitatea purtării măștii de protecție. Conform acestora, masca nu este obligatorie atunci când o persoană se află singură pe stradă.

Potrivit MAI, masca de protecție se poartă obligatoriu, în localitățile cu incidență de sub 6 la mie, în spațiile publice închise, mijloacele de transport în comun, la locul de muncă, spații comerciale, dar și în spații publice deschise, cum sunt, fără a se limita la acestea: piețe, târguri, bâlciuri, talciocuri, spațiile comerciale, stații pentru transportul în comun, precum și în alte zone stabilite prin hotărâre a comitetului județean sau al municipiului București pentru situații de urgență.

La nivelul localităților în care incidența este mai mare de 6/1000 locuitori, masca este obligatorie în spațiile publice închise, mijloacele de transport în comun, la locul de muncă, spații comerciale, dar și în toate spațiile publice deschise cu excepția persoanelor care desfășoară activități, inclusiv sportive, în mod individual sau împreună cu persoanele cu care locuiesc.

Alte excepții se pot stabili, la propunerea direcțiilor de sănătate publică județene, respectiv a municipiului București, prin hotărâri ale comitetelor județene, respectiv al municipiului București pentru situații de urgență.

Nu este obligatorie purtarea măștii de protecție dacă persoana este singură pe stradă

„Nu este obligatorie purtarea măștii de protecție dacă persoana este singură pe stradă”, a transmis MAI.

Mai mult, indiferent de incidență, masca nu este obligatorie pentru persoanele vaccinate aflate la locurile de muncă situate în spații închise, cu condiția prezenței unui număr de maximum 10 persoane și asigurarea unei distanțe de 1 metru între ele, iar în zonele respective nu este permis accesul publicului sau al altor lucrători. Excepția nu se aplică în cazul spațiilor închise comune.

De asemenea, nu este obligatorie masca pentru copiii cu vârsta mai mică de 5 ani, pentru persoanele care sunt singure în birou, pentru prezentatorii TV și invitații acestora, cu condiția respectării distanței de 3 metri între persoane.

De asemenea, MAI informează că, în funcție de evaluarea riscului, efectuată de medicul de medicina muncii al unității, pot fi aplicate și excepții pentru persoanele care suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare sau desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescută etc.).

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Prins cu 114 km/h în TUDORA și cu alcoolemie de 1,41 mg/l: Șofer reținut pentru 24 de ore

Publicat

retinut.jpg

Publicitate

Duminică, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 38 de ani, din localitatea Bucecea, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substanțe.

 

În fapt, la data de 7 decembrie 2025, polițiștii rutieri au identificat în trafic, pe DJ208I din localitatea Tudora, un autoturism care a fost înregistrat cu aparatul radar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ateliere creative de încondeiat globuri, la Muzeul de Etnografie Botoșani

Publicat

ateliere creative de încondeiat globuri, la muzeul de etnografie botoșani

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani desfășoară, în data de 14 decembrie 2025, în intervalul orar 10.00 – 12.00, atelierele creative dedicate adulților intitulate „De sărbători, mai aproape de tradiție”.

Într-o perioadă a anului când gândurile ni se îndreaptă, mai mult ca oricând, către lumea autentică a satului românesc, vă invităm să vă alăturați demersului nostru de a crea adevărate opere de artă tradițională prin încondeierea oului….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Producătorii agricoli din Darabani, verificați de polițiști

Publicat

producătorii agricoli din darabani, verificați de polițiști

Publicitate

Duminică, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani împreună cu cei din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 7 Darabani au organizat o acțiune pentru menținerea ordinii publice și verificarea comercializării produselor din sectorul agricol în piață, pe raza localității Darabani.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate aproximativ 40 de persoane și oprite pentru control, 20 de autovehicule, iar în urma…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Arestat pentru 30 de zile pentru mai multe infracțiuni la regimul rutier

Publicat

arestat pentru 30 de zile pentru mai multe infracțiuni la

Publicitate

La data de 7 decembrie 2025, instanța de judecată și-a însușit propunerea organelor judiciare și a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile, a unui tânăr, de 20 de ani, din comuna Tudora, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de ucidere din culpă, conducere sub influența alcoolului și părăsirea accidentului.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 6 decembrie 2025, în timp ce se deplasa cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe