Connect with us

ACTUALITATE

Elevii din învățământul preuniversitar vor primi burse școlare din bugetul de stat

Publicat

elevi

Ministerul Educației anunță că în acest an a fost alocată suma de 536 de milioane de lei pentru plata burselor școlare. În premieră, acestea sunt alocate și elevilor din învățământul preuniversitar. Bursele nu pot fi mai mici de 100 de lei.

Ministerul Educației anunță prin intermediul unui comunicat de presă că începând cu acest an, elevii beneficiază de burse plătite din bugetul de stat. În acest sens, prin Legea Bugetului de Stat, au fost alocate 536 milioane de lei, dublul sumei totale acordate anul trecut de către autoritățile publice locale pentru plata burselor școlare, spun reprezentanții ministerului.

Bursele nu pot fi mai mici de 100 de lei

Mai mult, Guvernul României a stabilit cuantumul minim al burselor la valoarea de 100 de lei, care poate fi majorată de autoritățile locale din bugetele proprii.

Banii sunt repartizați deja în teritoriu, iar unitățile de învățământ trebuie să parcurgă o serie de proceduri.

„Având în vedere că administrațiile județene ale finanțelor publice au inițiat deja procesul de repartizare a acestor sume către autoritățile locale, unitățile de învățământ au obligația să solicite în cel mai scurt timp sumele necesare pentru ca elevii să intre cât mai curând în posesia drepturilor acordate.

De asemenea, ne exprimăm convingerea că toate consiliile locale vor respecta prevederile HG 1.064/2020 și vor adopta hotărârile proprii prin care este asigurat cuantumul minim garantat de 100 de lei pentru toate tipurile de burse (de performanță, de merit, de studiu și de ajutor social)”, scrie în comunicatul Ministerul Educației.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Bicicliști amendați pentru că au încălcat regulile de circulație

Publicat

botoșani: bicicliști amendați pentru că au încălcat regulile de circulație

Publicitate

Joi, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere care au drept cauză generatoare abateri ale bicicliștilor.

 

Activitățile au fost desfășurate în zonele cu risc ridicat de producerea accidentelor, 10 biciliști fiind suprinși de polițiști încălcând regulile de circulație.

 

Față de aceștia a fost dispusă măsura sancționării contravenționale, în valoare de peste…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 19 ani, din Havârna, depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Publicat

tânăr de 19 ani, din havârna, depistat la volanul unui

Publicitate

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 7 Darabani, au oprit pentru control, pe D.C. 1 D, în localitatea Havîrna, un autoturism, condus de un tânăr, de 19 ani, din județul Botoșani.

În urma verificărilor efectuate de către lucrătorii de poliție, s-a stabilit faptul că autoturismul era radiat din circulație din luna iunie a.c.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânără depistată la volan deși nu avea acest drept

Publicat

tânără depistată la volan deși nu avea acest drept

Publicitate

Joi, polițiștii din cadrul Poliției orașului Flămânzi au oprit pentru control,  pe D.E. 58, în localitatea Coșula, un autoturism, condus de o tânără, din județul Botoșani.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că aceasta nu posedă permis de conducere valid,  dreptul de conducere fiind suspendat pentru săvârșirea unei contravenții la regimul rutier.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Sub aripa harului: Absolvenții TPFR, la răscrucea dintre carte și Altar

Publicat

foto: sub aripa harului: absolvenții tpfr, la răscrucea dintre carte

Publicitate

În data de 4 iunie 2025, capela „Ecclesia”, din cadrul Complexului Muzeal al Mitropoliei Moldovei, a găzduit un moment cu totul deosebit pentru viitorii absolvenți ai programului de master, Teoria și Practica Formării Religioase (TPFR). 

Promoția 2023-2025 a ales să celebreze încheierea acestui parcurs academic prin participarea și împreuna-slujire a Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, ea reprezentând, nu doar un gest de mulțumire adus…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe