EVENIMENT
Premieră și în Germania: Peste 4.000 de cazuri de infectare în ultimele 24 de ore, pentru prima dată după luna aprilie
Germania a raportat joi peste 4.000 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, cu peste 1.200 mai multe decât în urmă cu o zi şi cel mai ridicat bilanţ pe o zi înregistrat începând din data de 11 aprilie, informează dpa şi AFP.
Potrivit statisticii publicate joi de Institutul Robert Koch, în precedentele 24 de ore au fost înregistrate 4.058 de cazuri noi de infectare, faţă de 2.828 miercuri.
Un bilanţ atât de ridicat nu a mai fost consemnat din perioada de vârf a epidemiei (sfârşit de martie - început de aprilie), când în Germania erau raportate peste 6.000 de cazuri zilnice, după care numărul lor a scăzut considerabil. Tendinţa crescătoare a reînceput însă în iulie.
Miercuri, majoritatea celor 16 landuri federale au convenit să interzică cazările în hoteluri şi apartamente turistice pentru persoanele venite din zone cu risc din ţară.
Cu o rată de incidenţă de peste 50 de cazuri la 100.000 de locuitori într-o săptămână, pragul stabilit de autorităţi pentru noi restricţii, anumite districte din Berlin, oraşul Bremen şi anumite zone din nord-vest şi de lângă Stuttgart sunt astfel de zone roşii.
La Berlin şi în centrul financiar Frankfurt, unde rata de incidenţă se apropie de 50, s-a anunţat marţi instituirea de restricţii pe timp de noapte şi în privinţa contactelor sociale.
În capitala federală, majoritatea magazinelor, toate barurile şi restaurantele vor fi închise între orele 23.00-06.00 începând de sâmbătă şi până cel puţin la 31 octombrie.
Creşterile actuale 'mai ales în anumite oraşe mari' nu mai sunt 'imputabile unor focare izolate', ci 'lasă să se creadă o difuziune mai răspândită a coronavirusului', a explicat miercuri purtătorul de cuvânt al guvernului, Steffen Seibert. El a avertizat că autorităţile sanitare care încearcă să depisteze infectările ar putea să nu mai facă faţă.
Germania a ridicat treptat restricţiile începând din mai, autorităţile optând pentru o strategie de depistare a contacţilor şi de impunere de restricţii localizate ca răspuns la focare regionale. Între timp, măştile au devenit generalizate în transportul public şi în magazine.
Germanii sunt încurajaţi să ţină ferestrele deschise, pe măsură ce vremea se răceşte şi socializarea se mută în spaţii închise.
Cel puţin 310.144 de persoane s-au infectat cu coronavirus în Germania de la începutul epidemiei, iar 9.578 au decedat. AGERPRES
EVENIMENT
Tânăr din Șibot, REȚINUT de polițiști după ce a lovit cu un obiect ascuțit două persoane. Victimele au ajuns la spital
Un tânăr de 24 de ani din Șibot a fost reținut de polițiști după ce, în seara zilei de duminică, 25 ianuarie, i-a lovit cu obiect ascuțit pe un bărbat de 47 de ani și pe o tânără de 18 ani. Cele două victime au ajuns la spital.
Potrivit IPJ Alba, la data de 25 ianuarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 24 de ani, din localitatea Șibot, cercetat pentru săvârșirea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Lucrările la metroul din Cluj intră într-o nouă etapă. Începe execuția piloților plastici la puțul de lansare
Lucrările la metroul din Cluj avansează conform graficului, iar șantierul a intrat într-o etapă tehnică esențială pentru demararea săpăturilor mecanizate.
Potrivit unei informări publicate de GÜLERMAK, constructorul proiectului, activitatea de la puțul de lansare continuă într-un ritm susținut, cu mobilizarea unui număr tot mai mare de utilaje și echipe specializate.

În această fază, se execută...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Salvatorii ISU Alba au intervenit la 80 de misiuni, în weekend. Cele mai multe au fost urgențe medicale
Salvatorii din cadrul ISU Alba au intervenit la 80 de misiuni, în perioada 23 - 25 ianuarie. Cele mai multe au fost intervenții SMURD.
Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba au intervenit pentru gestionarea a 80 misiuni în acest final de săptămână.
Din totalul acțiunilor desfășurate, situația se prezintă astfel:
- 69 de intervenții SMURD;
- 2 incendii: Echipajele de stingere au intervenit prompt pentru localizarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Suma minimă neimpozabilă la salariul minim, în 2026: Ce trebuie să știe salariații și angajatorii
Suma minimă neimpozabilă la salariul minim, în 2026. Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice (DGRFP) Galaţi, din subordinea ANAF, a publicat, vineri, o serie de informații privind aplicarea sumei minime neimpozabile la salariul minim, în anul 2026.
DGRFP Galaţi informează contribuabilii că în Monitorul Oficial al României nr. 1203/2025 a fost publicată O.U.G. nr. 89/2025 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, reglementarea unor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
