Connect with us

ACTUALITATE

Premierul britanic îşi îndeamnă conaţionalii să se gândească de două ori înainte de a ieşi din case

Publicat

boris johnson

Premierul britanic Boris Johnson şi-a îndemnat concetăţenii să respecte strict măsurile de izolare menite să stopeze explozia infectărilor cu coronavirus, chiar dacă circa trei milioane de britanici au fost deja vaccinaţi, relatează AFP.

În pofida unei tendinţe în scădere a noilor cazuri de COVID-19 observată în ultimele zile, numărul acestora continuă să fie ridicat, circa 50.000 pe zi, în parte din cauza noii mutaţii mai contagioase a coronavirusului SARS-CoV-2 care a devenit dominantă la Londra şi într-o parte a Angliei, provocând o creştere puternică a spitalizărilor şi deceselor, sistemul sanitar britanic fiind copleşit de valul de internări.

Amintind că o treime dintre persoanele infectate cu acest virus sunt asimptomatice, premierul Johnson le-a cerut britanicilor, într-o înregistrate video pe Twitter, să-şi imagineze că oricare dintre ei poate fi purtător asimptomatic al virusului şi ar putea în acest caz să-i infecteze pe alţii.

Până în prezent circa trei milioane de cetăţeni britanici au primit cel puţin prima doză de vaccin anti-COVID-19, ''iar acest efort naţional extraordinar va continua. Dar până când această acţiune se va încheia trebuie să ţinem virusul sub control'', a subliniat Johnson, după ce imagini cu persoane care se plimbă prin parcuri sau pe plaje în weekend au provocat temeri în legătură cu o relaxare prematură a populaţiei supuse unui nou lockdown.

''Aşadar, vă rog, gândiţi-vă cu adevărat de două ori înainte de a ieşi din casă în acest weekend şi faceţi-o numai dacă este absolut necesar'', a insistat Johnson în mesajul către conaţionalii săi.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Fotbal: FC Botoșani – Oțelul Galați 0-0, în Superligă

Publicat

fotbal: fc botoșani – oțelul galați 0 0, în superligă

Publicitate

FC Botoșani a terminat la egalitate cu Oțelul Galați, 0-0, luni seara, pe Stadionul Municipal din Botoșani, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au dominat autoritar jocul, dar au fost lipsite de inspirație în fața porții.

Cele mai mari ocazii au fost ratate de Mikola Kovtaliuk (53), care a reluat din apropiere pe lângă poartă, și de Zoran Mitrov (65), care a trimis în bară din interiorul careului.

Mihai Bordeianu (80) a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Ștefănești! O femeie de 95 de ani a suferit arsuri și fiul acesteia, de 75 de ani, s-a intoxicat cu fum

Publicat

incendiu la Ștefănești! o femeie de 95 de ani a

Publicitate

Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma unui incendiu izbucnit în locuința lor. Bunurile din două camere au fost cuprinse de flăcări, cel mai probabil, din cauza unei sobe supraîncălzite. În momentul producerii incendiului, în interiorul casei se aflau o femeie în vârstă de 95 de ani și fiul acesteia, în vârstă de 75 de ani. S-a întâmplat în această seară, în orașul Ștefănești.

La fața locului au intervenit, în cel...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: „Lacrimi de Luceafăr” revine pe scenă, la cererea publicului

Publicat

botoșani: „lacrimi de luceafăr” revine pe scenă, la cererea publicului

Publicitate

Succesul de care s-a bucurat spectacolul „Lacrimi de Luceafăr” aduce o nouă reprezentație, programată luni, 9 februarie 2026, de la ora 18:30, pe scena Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani.

Spectacolul este realizat după scenariul și în regia Silviei Răileanu, cu participarea Orchestrei Filarmonicii Botoșani, în colaborare cu Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani.

Distribuție artistică:

  • Scenariu și regie: Răileanu Silvia

  • Dirijor cor:...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

AVERTISMENT: Mesaje false despre „rovinietă” circulă în numele CNAIR

Publicat

avertisment: mesaje false despre „rovinietă” circulă în numele cnair

Publicitate

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Iași avertizează șoferii cu privire la apariția unor mesaje false care pretind că sunt transmise în numele „Rovinietei” sau al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Potrivit informațiilor oficiale, aceste mesaje solicită plata urgentă a unei presupuse „taxe de drum restante”, invocând amenințări precum amenzi sau chiar confiscarea vehiculului. Reprezentanții...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe