Connect with us

ACTUALITATE

Premierul Ciucă: Mineriada 13-15 iunie 1990, unul dintre cele mai dureroase momente ale istoriei

Publicat

nicolae ciuca premier

Premierul Nicolae Ciucă a transmis, luni, un mesaj la împlinirea a 32 de ani de la Mineriada din 13-15 iunie 1990, în care afirmă că „manifestaţia-maraton a societăţii civile împotriva neo-comunismului a fost înăbuşită prin instigarea unor români împotriva altor români” şi că trebuie ca societatea românească „să nu mai devină vreodată victimă a diversiunilor şi propagandei mincinoase”.

„Se împlinesc 32 de ani de la unul dintre cele mai dureroase momente ale istoriei noastre post-decembriste, Mineriada din 13-15 iunie 1990, prin care manifestaţia-maraton a societăţii civile împotriva neo-comunismului, desfăşurată în Piaţa Universităţii, a fost înăbuşită prin instigarea unor români împotriva altor români. România încă îşi căuta calea către adevărata democraţie. Pentru cei născuţi mai târziu, evenimentele din primăvara-vara anului 1990 reprezintă o pagină din istoria recentă, asupra căreia consider că suntem datori să reflectăm şi unii şi alţii, pentru ca societatea românească să nu mai devină vreodată victimă a diversiunilor şi propagandei mincinoase”, a transmis premierul.

Premierul Ciucă: Mineriada 13-15 iunie 1990, unul dintre cele mai dureroase momente ale istoriei. România mizează acum pe stabilitatea şi securitatea conferite de apartenenţa la Uniunea Europeană şi la Alianţa Nord-Atlantică

Dar contextul dificil creat la nivel global de agresiunea militară a Rusiei asupra Ucrainei ne obligă să rămânem prudenţi, să filtrăm obiectiv orice informaţii, să conştientizăm caracterul nociv al diversiunilor promovate prin multitudinea canalelor de informare moderne şi, nu în ultimul rând, să apărăm şi să respectăm drepturile cetăţenilor”, a adăugat Nicolae Ciucă.

El a mai transmis că trebuie continuată consolidarea valorilor democratice şi integrarea României „în arhitectura instituţională” generată alături de partenerii occidentali.

„Gândurile noastre se îndreaptă, astăzi, către victimele manipulărilor şi represiunilor brutale şi familiile acestora. Suntem datori să continuăm consolidarea valorilor democratice şi integrarea României în arhitectura instituţională generată alături de partenerii noştri occidentali, care oferă, mai ales în astfel de perioade, garanţia securităţii şi bunăstării”, a spus Nicolae Ciucă.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Miercuri la Botoșani începe Festivalul Instituțiilor de Cultură 2025. Programul manifestărilor

Publicat

miercuri la botoșani începe festivalul instituțiilor de cultură 2025. programul

Publicitate

Centrul Istoric al municipiului Botoșani devine, în perioada 20 – 22 august 2025, scena unuia dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului: Festivalul Instituțiilor de Cultură (FIC), ajuns la cea de-a IV-a ediție.

Manifestarea va avea loc în Piața 1 Decembrie din Centrul Istoric al municipiului Botoșani și va aduce publicului spectacole de teatru, muzică și divertisment, cu artiști de renume din țară și din străinătate.

Programul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Din nou taxe: Ce conține Pachetul 2 de măsuri al lui Bolojan. Liberalii au votat să fie adoptat prin asumarea răspunderii

Publicat

creșteri de impozite pe proprietate și concedieri în administrația publică,

Publicitate

Guvernul pregătește adoptarea celui de-al doilea pachet de măsuri propus de Ilie Bolojan, care vizează introducerea unor noi taxe pentru populație și firme, dar și reforma companiilor de stat, restructurarea administrației publice și modificarea pensiilor magistraților, relatează alba24.ro.

PNL a anunțat că a votat în unanimitate pentru susținerea acestui pachet, care urmează să fie adoptat săptămâna viitoare prin procedura asumării…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Valeriu Iftime, președintele CJ Botoșani, le răspunde criticilor: Decenii de indiferență nu se repară în 8 luni de mandat

Publicat

valeriu iftime, președintele cj botoșani, le răspunde criticilor: decenii de

Publicitate

Președintele Consiliului Județean Botoșani, Valeriu Iftime, a reacționat pe rețelele de socializare după criticile primite în ultimele săptămâni, afirmând că schimbarea profundă a unui județ „nu se poate face peste noapte”, dică perioada de când a preluat mandatul de lider al județului Botoșani.

„Decenii de indiferență și lipsă de tact administrativ nu se repară în 8 luni de mandat. În 8 luni de zile nu poți schimba dinamica…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ministrul Educației îi trimite la muncă pe studenții nemulțumiți de tăierea burselor: M-aș gândi la un job part-time

Publicat

ministrul educației îi trimite la muncă pe studenții nemulțumiți de

Publicitate

Ministrul Educației, Daniel David, a stârnit discuții după ce, în cadrul unei dezbateri cu studenții privind bursele, i-a recomandat unui tânăr să ia în considerare un loc de muncă part-time.

Declarația a fost făcută marți, în contextul nemulțumirilor generate de legea nr. 141/2025, prin care bursele vor fi reduse începând din această toamnă.

Întâlnirea cu reprezentanții studenților a avut loc în aceeași zi în care sute de tineri din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe