Connect with us

EVENIMENT

Preotul catolic Francisc Doboș, ironii ​despre controversa gen / sex în buletin

Publicat

Preotul catolic Francisc Doboș ironizează controversa legată de gen vs. sex în cartea de identitate electronică: „O țineam sus și tare că sunt Papesa Francisc. Oamenii râdeau de mine, evident”.

„O țineam sus și tare că sunt Papesa Francisc. Oamenii râdeau de mine, evident. Dar eu am devenit supi și strigam peste tot că sunt discriminată, gen. Mă înțelegi?! Când biologia m-a trezit să merg la baie am descoperit că eram doar Papa Francisc. Iar când m-am trezit din vis am văzut că eram doar popa Francisc. Doamne, tu mi-ai dat sexul iar eu căutam genul. Mulțam că mă trezești mereu la cine sunt cu adevărat :))) Capisci?!”, a scris preotul catolic pe Facebook.

Postarea a strâns într-o singură oră peste 1.200 de aprecieri.

Mesajul vine în contextul controversei gen vs. sex din cartea de identitate electronică.

MAI a făcut miercuri precizări despre cartea de identitate electronică, iar directorul Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor, Cătălin-Aurel Giulescu, afirma că „orice opţiune este posibilă”.

Cartea de identitate electronică a fost lansată, luni, la Cluj-Napoca, în cadrul unui proiect pilot. Documentul asigură garanţii suplimentare de securitate şi un acces facil la servicii esenţiale, fiind promisă şi reducerea birocraţiei.

Dar un aspect controversat, tot mai discutat săptămâna aceasta, este înlocuirea rubricii „sex” cu „gen” pe noua carte de identitate.

Întrebat dacă este posibilă revenirea la termenul „sex”, Cătălin-Aurel Giulescu a răspuns: „Orice opţiune este posibilă, vom analiza cu foarte mare atenţie şi vom trage nişte concluzii, este foarte posibil ca menţiunea respectivă să fie sex. Nu este niciun fel de problemă în acest sens. Regulamentul UE aminteşte în preambul la punctul 24 de sex, la punctul 27 de gen. Totodată, în partea dispozitivă o să vedeţi că utilizează expresia gen”. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: ”Educație media” și ”Educație pentru viață”, introduse în programele școlare

Publicat

simulare evaluare națională 2026: când vor susține testările pentru examen

Două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a aprobat programele școlare pentru disciplinele opționale noi din curriculumul la decizia elevului, respectiv ”Elemente de educație media digitală” pentru clasa a VI-a și ”Educație pentru viață: alege! acționează! inspiră!” pentru clasele a V-a - a VII-a.

”Ambele discipline vizează competențe fundamentale pentru lumea de astăzi, astfel încât m-aș bucura ca elevii să le...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO ȘTIREA TA: O trotinetă a ajuns în mijlocul râului Ampoi, la Alba Iulia

Publicat

video Știrea ta: o trotinetă a ajuns în mijlocul râului

Imagini cu o trotinetă care a ajuns în mijlocul râului Ampoi la Alba Iulia, în zona podului de lângă Carolina Mall, au fost transmise de cititori Alba24.

Nu se știe deocamdată ce s-a întâmplat însă cel mai probabil ar fi fost aruncată în râu.

YouTube videoYouTube video

În zonă nu a fost semnalat vreun accident.






...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Idei de cadouri de Crăciun pentru toate vârstele și bugetele. Ce daruri NU trebuie să oferi celor dragi

Publicat

idei de cadouri de crăciun pentru toate vârstele și bugetele.

Idei de cadouri de Crăciun pentru toate vârstele și bugetele: Cadourile de Crăciun sunt așteptate mai ales de cei mici, care, în dimineața de Crăciun, caută nerăbdători darurile lăsate de Moș Crăciun.

De obicei, acestea sunt alese în funcție de dorințele trecute pe listă și de cât de cuminte a fost copilul de-a lungul anului.

Totuși, tradiția cadourilor de Crăciun nu se oprește la copii, deoarece Moș Crăciun aduce daruri tuturor, indiferent de vârstă.

Așadar, mai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Echipajul de Terapie Intensivă Mobilă (TIM) SMURD Alba a împlinit 13 ani de activitate, cu mii de misiuni de salvare

Publicat

echipajul de terapie intensivă mobilă (tim) smurd alba a împlinit

Echipajul de Terapie Intensivă Mobilă (TIM) SMURD Alba a împlinit 13 ani de activitate. O perioadă lungă, în care  medicii, asistenții medicali și paramedicii au executat mii de misiuni de salvare. 

”Efortul şi rezultatele muncii lor sunt preţuite de concetățeni, apreciate în societate și, în egală măsură, în cadrul instituției.

Felicitări tuturor pentru munca desfăşurată, alături de respectul şi aprecierea binemerită, multă sănătate, liniște şi împliniri...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe