Connect with us

ACTUALITATE

Președintele Iohannis, despre pensiile speciale: Eu mă exprim atunci când ajunge legea pe masa mea

Publicat

iohannis
Arhivă foto

Președintele Klaus Iohannis spune despre pensiile speciale că nu comentează „legi care sunt pe parcurs parlamentar”: „Eu mă exprim atunci când ajunge legea pe masa mea”.

„Nu comentez legi care sunt în parcursul parlamentar, acolo lucrurile sunt discutate, sunt analizate.

Eu mă exprim atunci când ajunge legea pe masa mea, dar pot să vă confirm ce am spus şi ultima dată când am avut o întrebare pe această temă, la Bruxelles. Pensiile sunt o temă foarte foarte serioasă şi nu numai pentru pensionari ci şi pentru politicieni”, spune Klaus Iohannis.

El afirmă că politicienii trebuie să reformeze sistemul de pensii în aşa fel încât să fie echitabil şi să fie sustenabil.

„Adică pensionarii să primească real ce li se cuvine după o viaţă de muncă dar trebuie să ne asigurăm că sistemul este foarte solid şi că aceste pensii pot fi plătite şi peste 10, 20, peste 30 de ani.

Despre asta vorbim. Restul sunt discuţii pe detalii de care se ocupă Parlamentul şi când ajunge legea la mine o să spun dacă o consider suficientă sau dacă trebuie să mai lucreze o dată”, încheie şeful statului.

Comisiile juridică, de apărare şi muncă din Senat au adoptat, marţi, un raport de admitere cu amendamente admise şi respinse la proiectul de lege privind pensiile speciale.

Printre modificările aduse proiectului de lege pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu se numără faptul că nicio pensie specială nu va fi mai mare decât veniturile din timpul activităţii persoanei, impozitarea părţii de necontributivitate din pensia specială şi interzicerea cumulului mai multor pensii speciale.

Sursa: MediaFax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Foto & VIDEO: Revelion în stradă și focuri de artificii la Botoșani. Mii de oameni au sărbătorit trecerea în 2026 pe Pietonalul Unirii

Publicat

foto & video: revelion în stradă și focuri de artificii

Publicitate

Botoșaniul a intrat în noul an cu o seară spectaculoasă, trăită la intensitate maximă în stradă. Mii de botoșăneni au ales să întâmpine Anul Nou 2026 în centrul orașului, la spectacolul de Revelion organizat de municipalitate pe Pietonalul Unirii, în zona Muzeului Județean.

Atmosfera de sărbătoare s-a simțit încă din primele ore ale serii, când traficul rutier a fost închis pe Bulevardul Mihai Eminescu, în zona de acces Hotel Maria și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Redacția Botoșani24.ro vă urează multă sănătate și fericire. 2026 să fie un an mai bun. La mulți ani!

Publicat

redacția botoșani24.ro vă urează multă sănătate și fericire. 2026 să

Publicitate

La mulți ani!

La trecerea dintre ani, gândurile noastre se îndreaptă către voi, cititorii care ne sunteți alături zi de zi. Fără încrederea voastră, fără mesajele, opiniile și sprijinul constant, Botoșani24 nu ar fi ceea ce este astăzi.

Vă mulțumim că ne citiți, că ne urmăriți, că ne criticați atunci când este nevoie și că rămâneți aproape de noi, indiferent de vremuri. Fiecare zi de muncă în redacție are sens datorită vouă.

Noul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un tânăr de 21 de ani, din Mihăileni, ar fi furat o mașină și a condus-o fără permis

Publicat

un tânăr de 21 de ani, din mihăileni, ar fi

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au emis ordonanță de reținere pe numele unui tânăr, de 21 de ani, din comuna Mihăileni, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de furt în scop de folosință și conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, în seara zilei de 29 decembrie 2025, tânărul ar fi sustras un autoturism, pe care l-ar fi condus pe drumurile...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Femeie de 45 de ani, din Săveni, dusă cu escortă la locul de detenție

Publicat

mandate europene executate de către polițiștii botoșăneni. doi bărbați din

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Săveni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis de către Judecătoria Săveni, pe numele unei femei, de 45 de ani, din orașul Săveni.

 

Femeia a fost condamnată la 9 luni de închisoare pentru comiterea infracțiunii de tentativă la furt calificat.

 

Aceasta a fost identificată în localitatea de domiciliu, fiind escortată către Penitenciarul Botoșani, în vederea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe