Connect with us

ACTUALITATE

Preşedintele Joe Biden a primit o nouă doză booster a unui vaccin anti-COVID-19

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Preşedintele Statelor Unite ale Americii, Joe Biden, a primit marţi o nouă doză booster a unui vaccin anti-COVID-19 şi şi-a îndemnat compatrioţii să îi urmeze exemplul în contextul apropierii sezonului rece, informează AFP.

Preşedintele democrat, în vârstă de 79 de ani, care a fost diagnosticat cu COVID-19 în urmă cu trei luni, primise deja a doua doză de rapel la sfârşitul lunii martie 2022.

Noua doză suplimentară, primită de Joe Biden la Casa Albă, în prezenţa unor jurnalişti, vizează două subvariante ale virusului SARS-CoV-2.

Joe Biden a anunţat totodată o serie de iniţiative concepute pentru a-i convinge pe americani să se vaccineze cu doze de rapel înaintea sărbătorilor de sfârşit de an, o perioadă propice pentru călătorii şi reuniuni de familie.

„Îi îndemn pe toţi americanii (...) să îşi facă vaccinul cât mai curând posibil. Sute de persoane mor în continuare în fiecare zi din cauza COVID-19. Sute! Este probabil ca acest număr să crească la iarnă, dar (...) aproape toate decesele pot fi prevenite în acest an", a declarat liderul de la Casa Albă.

Preşedintele Joe Biden a primit o nouă doză booster a unui vaccin anti-COVID-19. Ce a spus Biden

Preşedintele american a precizat că administraţia sa şi principalele lanţuri de farmacii, ai căror directori au fost prezenţi marţi la Washington pentru a asista la acest eveniment, colaborează pentru a se asigura că dozele de rapel vor fi disponibile pe scară largă şi în regim de gratuitate.

Evocând puternica politizare a vaccinării în Statele Unite, Joe Biden a lansat îndemnul "de a porni de la zero, ca ţară, de a lăsa în spate vechile dispute legate de COVID-19, de a lăsa la o parte politica partizană".

Până în prezent, doar 20 de milioane de americani - reprezentând o cincime din persoanele vârstnice din Statele Unite - au primit doza suplimentară a unui vaccin anti-COVID-19, potrivit statisticilor guvernamentale oficiale. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

O nouă porțiune din Autostrada A7 se deschide înainte de Crăciun: Românii vor circula și pe tronsonul Focșani–Adjud, anunță Sorin Grindeanu

Publicat

o nouă porțiune din autostrada a7 se deschide înainte de

Publicitate

Românii vor putea circula pe încă o porțiune din autostrada Moldovei A7 chiar înainte de Crăciun. Anunțul a fost făcut de Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților și fost ministru al Transporturilor, într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook.

Potrivit acestuia, lucrările la sectorul de autostradă dintre Focșani și Adjud sunt pe ultima sută de metri, iar deschiderea circulației este deja planificată în aceste zile. Noul tronson...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bucuria de a bucura: Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 2 Miorcani au organizat un Târg de Crăciun pentru Masa Bucuriei cu suflet mare

Publicat

bucuria de a bucura: elevii Școlii gimnaziale nr. 2 miorcani

Publicitate

Școala Gimnazială Nr. 2 Miorcani a fost cuprinsă astăzi, 19 decembrie 2025, de emoție, culoare și glasuri cristaline, odată cu organizarea Târgului de Crăciun „Bucuria de a bucura!”. Pentru o zi, elevii au devenit negustori ai faptelor bune, punând în vânzare obiecte realizate cu migală, creativitate și multă dăruire.

Scopul evenimentului a fost unul nobil: sprijinirea proiectului „Masa Bucuriei”, un demers inițiat și coordonat de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii botoșăneni au explicat elevilor Școlii Nr.11 Botoșani consecințele bullyingului. Acțiune derulată în cadrul Săptămânii ,,Școala Altfel”

Publicat

polițiștii botoșăneni au explicat elevilor Școlii nr.11 botoșani consecințele bullyingului.

Publicitate

În cadrul săptămânii Scoala Altfel, elevii claselor a V-a B, a IV-a C si a V-a A de la Școala Gimnazială Nr.11 Botoșani au participat la o lecție de prevenire a delincvenței juvenile având ca teme bullying-ul și cyberbullying-ul, fenomene tot mai frecvente în rândul copiilor .

Activitatea a avut ca scop informarea și conștientizarea elevilor cu privire la riscurile mediului clasic și online, formele de manifestare ale cyberbullying-ului, precum și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vremea până la 19 ianuarie: diferențe mari de temperatură între regiuni. Cum va fi de Crăciun și de Anul Nou

Publicat

vremea până la 19 ianuarie: diferențe mari de temperatură între

Publicitate

Meteorologii anunță o perioadă cu variații semnificative de temperatură de la o regiune la alta, până la jumătatea lunii ianuarie. Potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), valorile termice vor fi apropiate de cele normale în centru, mai ridicate în vest și mai scăzute în est și nord-est, cu episoade de ger la începutul anului 2026.

Săptămâna viitoare începe cu temperaturi de 4-5 grade în centru și est, 6-7 grade...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe