Connect with us

EVENIMENT

Președintele Klaus Iohannis: am decis să-l desemnez pe Nicolae Ciucă

Publicat

Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat că a decis să-l desemneze pe Nicolae Ciucă pentru a forma un nou Guvern.

Anunțul a fost făcut după consultările de joi de la palatul Cotroceni la care au participat toate partidele parlamentare.

„Am fost foarte mulțumit și bucuros că PNL a venit cu o nouă abordare… mi-a fost propus Nicolae Ciucă… am decis să desemnez drept candidat pentru funcția de prim-ministru pe domnul Nicolae Ciucă”, a declarat Klaus Iohannis.

Președintele a explicat de ce l-a desemnat pe Nicolae Ciucă.

„Discuțiile de astăzi au fost considerabil mai bune decât ultimele discuții, am reiterat că acum este nevoie de o soluție reală, acum criza politică trebuie să se încheie. Trebuie să terminăm cu această criză de preocupări politice, a durat prea mult această criză… Avem criza pandemică, avem o situație dramatică în spitale, prețurile la energie cresc, este nevoie de un guvern cu puteri depline”, a mai spus președintele Iohannis.

Nicolae Ciucă este actualul ministru al Apărării.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Un bărbat din Mihalț a fost arestat preventiv după ce a încălcat un ordin de protecție

Publicat

video: un bărbat din mihalț a fost arestat preventiv după

Un bărbat din Mihalț a fost arestat preventiv după ce a încălcat un ordin de protecție. Avea interdicție să se apropie de fosta soție, însă a intrat în curtea casei acesteia.

Bărbatul, de 45 de ani, a fost inițial reținut de polițiști. Miercuri, 12 noiembrie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Blaj a dispus arestarea preventivă a acestuia, pentru 30 de zile. Este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bogdan Brânzaș, specialist în branding: Clujul ar putea arăta ca Nantes dacă ar avea un departament de design în primărie

Publicat






Acum trei decenii, o bursă de studii la Universitatea de Artă din Nantes, Franța, i-a arătat clujeanului Bogdan Brânzaș, creative director și CEO-ul agenției clujene de branding BRANZAS, ce înseamnă un oraș în care estetica, funcționalitatea și coerența vizuală nu sunt întâmplări fericite, ci politici publice asumate. 

„Îmi aduc aminte de bursa mea de studii la Universitatea de Artă din Nantes de acum…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Lăsata Secului pentru Postul Crăciunului: ultima zi în care se mănâncă de dulce până la Crăciun. Tradiții și superstiții

Publicat

lăsata secului pentru postul crăciunului: ultima zi în care se

Lăsata Secului marchează începutul Postului Crăciunului. Astfel, joi, 13 noiembrie 2025, creștinii se bucură de ultima zi în care mai pot consuma alimente „de dulce”.

Din rânduielile bisericești aflăm că se lasă sec în seara de 14 noiembrie, însă, dacă această dată cade miercurea sau vinerea, cum este în acest an, se lasă sec cu o zi mai înainte, scrie crestinortodox.ro.

„Lăsatul secului” sau “alimentele de sec” se referă în mod direct la nevoinţa omului în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Alba Iulia, reținut de polițiști după ce a condus cu permisul suspendat. Unde a fost oprit

Publicat

video: tânăr din bacău, reținut de polițiștii din blaj. a

Un bărbat de 46 de ani din Alba Iulia a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea, deși nu avea permis.

Potrivit IPJ Alba, miercuri, 12 noiembrie, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din Alba Iulia, cercetat pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Polițiștii au oprit pentru control, miercuri dimineața, pe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe