EVENIMENT
Preşedintele Klaus Iohannis efectuează o vizită de lucru în Grecia: „Un accent deosebit va fi pus pe proiectele din domeniul energetic, menite să reducă dependenţa de gazul rusesc”
Astăzi și sâmbătă, preşedintele Klaus Iohannis va efectua o vizită de lucru extrem de importantă în Republica Elenă, la Atena, unde este programat să se întîlnească cu omologul grec, Katerina Sakellaropoulou, dar şi cu prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis. Aceasta vizită are loc în contextul unui dialog susţinut la nivel înalt şi al unei coordonări strânse între România şi Grecia pe temele de actualitate.
Vizită importantă astăzi pentru Klaus Iohannis
„Întrevederile preşedintelui României cu preşedintele şi premierul eleni au ca obiectiv abordarea potenţialului de dezvoltare a relaţiilor dintre cele două ţări, în domeniul economic şi investiţional, dar şi în alte sectoare precum cel cultural, educaţie, protecţie civilă şi turism.
Un accent deosebit va fi pus pe proiectele de...
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
FOTO. O femeie a murit într-un accident pe DN1 între Păniceni și Izvoru Crișului. Traficul este complet blocat
Un grav accident rutier s-a produs în urmă cu puțin timp pe DN1 E60, între localitățile Păniceni și Izvoru Crișului, unde pompierii din cadrul Detașamentului Huedin intervin în aceste momente cu mai multe echipaje de urgență.
O femeie care era încarcerată a miurit la locul accidentului.
Accident mortal la Cluj
La fața locului au fost trimise două autospeciale cu modul de descarcerare și două ambulanțe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Alba, reținut de polițiști. Și-a amenințat iubita cu bătaia, din gelozie. A fost emis ordin de protecție
Un bărbat din Alba a fost reținut de polițiști după ce și-a amenințat partenera cu bătaia. S-a ales și cu ordin de protecție provizoriu.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 14 ianuarie, polițiștii Secției 6 de Poliție Rurală Jidvei au luat măsura reținerii pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Șona. Acesta este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare.
Din cercetări a reieșit că, miercuri după-amiaza, bărbatul, pe...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul vârsticului de 89 de ani, carbonizat într-un incendiu la Lunca Mureșului
Polițiștii din Alba au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul vârsticului de 89 de ani, carbonizat într-un incendiu la Lunca Mureșului
”La data de 14 ianuarie 2026, în jurul orei 19.20, polițiștii Secției 4 de Poliție Rurală Ocna Mureș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la producerea unui incendiu la o locuință din Lunca Mureșului.
La locul evenimentului, după intervenția echipajelor specializate, polițiștii au constatat că un bărbat, în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Aproape 3.000 de clienți, vizați de ancheta DSP după confirmarea a două cazuri de lepră la un SPA de lux din Cluj-Napoca
Aproape 3.000 de persoane care au trecut pragul salonului ThaiCo SPA din Cluj, unde au fost confirmate două cazuri de lepră, au fost identificate de autorități în cadrul anchetei epidemiologice.
Direcția de Sănătate Publică Cluj susține că situația este sub control, nu există cazuri noi și nu se impune declararea unei alerte sanitare.
Două cazuri confirmate, pacientele sunt tratate la domiciliu
Citește mai mult pe Cluj24.ro
