EVENIMENT
Președintele Klaus Iohannis va participa la funeraliile de stat ale Reginei Elisabeta a II-a

Președintele României, Klaus Iohannis, va participa luni, 19 septembrie 2022, la funeraliile de stat ale Majestății Sale Regina Elisabeta a II-a, la Westminster Abbey, Londra, transmite Administrația Prezidențială.
Președintele Klaus Iohannis va fi prezent la funeraliile de stat ale Majestății Sale Regina Elisabeta a II-a, la Westminster Abbey, Londra, anunță Administrația Prezidențială.
Înmormântarea reginei Elisabeta va avea loc la Londra luni, 19 septembrie, iar la funeralii vor participa mai mulți lideri mondiali, membri ai familiilor regale și alți demnitari.
Reuters face o trecere în revistă a celor care și-au anunțat deja prezența.
Președintele Klaus Iohannis va participa la funeraliile de stat ale Reginei Elisabeta a II-a . Următoarele persoane au declarat că vor veni la Londra:
– Joe Biden și Jill Biden, președintele și Prima Doamnă a Statelor Unite ale Americii;
– Alexander Van der Bellen, președintele Austriei;
– Jacinda Ardern, prim-ministru Noii Zeelandă;
– Anthony Albanese, prim-ministru al Australiei;
– Gitanas Nauseda, președintele Lituaniei;
– Ranil Wickremesinghe, președinte al statului Sri Lanka;
– Frank-Walter Steinmeier, președintele Germaniei;
– Yoon Suk-yeol, președintele Coreei de Sud;
– Jair Bolsonaro, președintele Braziliei;
– Regele Filip și Regina Mathilde ai Belgiei;
– Andrzej Duda, președintele Poloniei;
– Sergio Mattarella, președintele Italiei;
– Justin Trudeau, prim-ministru Canada;
– Charles Michel, președintele Consiliului European;
– Regele Willem-Alexander și Regina Maxima a Țărilor de Jos;
– Regele Felipe al VI-lea și Regina Letizia ai Spaniei;
– Egils Levits, președintele Letoniei;
– Paula-Mae Weekes, președinte al Trinidad și Tobago;
– Mohammad Shtayyeh, prim-ministru palestinian;
– Sauli Niinisto, președintele Finlandei;
– Katalin Novak, președinte al Ungariei;
– Michael D Higgins, președintele Irlandei și Micheál Martin, prim-ministrul Irlandei;
– Juan Carlos I, fostul rege al Spaniei, și soția sa Sofia.
(sursa: Mediafax)

Un tânăr de 28 de ani a fost oprit în trafic, în Alba Iulia, pentru un control de rutină. Polițiștii au constatat că acesta se afla sub influența alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, la data de 18 mai 2025, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au oprit, pentru control, pe Bulevardul Transilvaniei din municipiul Alba Iulia, un autoturism condus de un tânăr 28 de ani, din localitatea Roșia Montană.
Tânărul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Ziua Africii – din inima comunității africane pentru sufletul Clujului. Dansuri și mâncare tradițională

Cluj-Napoca a găzduit sâmbătă cea de-a 11-a ediție a evenimentului „Ziua Africii”, într-o atmosferă plină de energie pozitivă, o sărbătoare dedicată diversității și a unității.
Organizat de Grupul de Parteneriat African, în colaborare cu Muzeul Etnografic al Transilvaniei, evenimentul din acest an a fost găzduit chiar în curtea interioară a muzeului.
Dansuri, ritm și spirit african
Pe parcursul întregii zile, vizitatorii au fost invitați să ia…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Comunicat de presă președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Vreau să vă mulțumesc pentru votul pe care l-ați acordat lui Nicușor Dan!

”Este o confirmare a valorilor în care credem cu toții: transparență, administrație eficientă și democrație. Implicarea dumneavoastră civică demonstrează încă odată că locuitorii județului Alba sunt oameni responsabili, care înțeleg importanța participării la vot.
Dincolo de rezultatul votului, consider că adevărata realizare este chiar implicarea civică a dumneavoastră, a tuturor.
Într-o democrație sănătoasă, diversitatea opiniilor este o sursă de bogăție….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Trei tineri din Alba Iulia au furat haine și alte bunuri din mai multe magazine din Carolina Mall

Trei tineri din Alba Iulia sunt cercetați într-un dosar penal de furt, pentru mai multe fapte comise în Carolina Mall. Este vorba despre o serie de furturi petrecute duminică, 18 mai.
Cazul a fost comunicat de reprezentații IPJ Alba în buletinul de presă de luni, 19 mai.
Potrivit IPJ Alba, mai multe persoane ar fi sustras produse de pe rafturile unui supermarket care se află în incinta centrului comercial. De asemenea, bărbatul a sesizat faptul că aceste persoane ar fi sustras…
Citește mai mult pe Alba24.ro