Connect with us

EVENIMENT

Preşedintele PNL Argeş, deputatul Adrian Miuţescu, urmărit penal într-un dosar instrumentat de DNA

Publicat

Preşedintele PNL Argeş, deputatul Adrian Miuţescu, este urmărit penal într-un dosar privind fapte de corupţie, informează Serviciul Teritorial Piteşti al DNA.

Procurorii au dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale faţă de Adrian Miuţescu pentru săvârşirea a opt infracţiuni de folosire a influenţei sau autorităţii de către o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, se arată într-un comunicat al DNA transmis, vineri, AGERPRES.

Conform aceleiaşi surse, în acelaşi dosar mai sunt cercetaţi preşedintele PNL Piteşti, viceprimarul Gelu Tofan şi directorul Casei de Asigurări de Sănătate Argeş, Cristian Mitrofan, ambii pentru câte o infracţiune de folosire a influenţei sau autorităţii de către o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, precum şi Ovidiu Chiru, comisar superior la Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului Argeş, pentru instigare la săvârşirea aceluiaşi tip de infracţiune.

„În ordonanţa de efectuare în continuare a urmăririi penale se arată că în cauză există probe din care rezultă bănuiala rezonabilă de existenţă a infracţiunilor precizate, fiind conturată următoarea stare de fapt: în perioada aprilie – iulie 2021, suspectul Miuţescu Gheorghe Adrian, la instigarea suspectului Chiru Ovidiu, şi-ar fi folosit influenţa şi autoritatea ce decurg din funcţia de preşedinte al Organizaţiei Judeţene a partidului din care face parte, pe lângă conducerea Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Consumatorului, pentru a determina numirea celui din urmă, dar şi a unei alte persoane în funcţii de conducere la Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorului Argeş. Aceasta, în condiţiile în care postul vizat de Chiru Ovidiu fusese ocupat prin concurs de o altă persoană”, se menţionează în comunicat.

Procurorii susţin că, procedând în aceeaşi manieră, Miuţescu ar fi intervenit pentru numirea unei persoane într-o funcţie de conducere la Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorilor Regiunea Sud-Muntenia şi pentru mutarea sediului instituţiei de la Ploieşti la Piteşti.

„În perioada iulie-august 2021, suspectul Miuţescu Gheorghe Adrian şi-ar fi folosit influenţa şi autoritatea ce decurg din funcţia menţionată în mod direct pe lângă un înalt demnitar pentru menţinerea/numirea în funcţiile de inspectori şcolari şi directori de şcoli a unor persoane agreate de partid, aceste influenţe fiind exercitate şi la conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean Argeş. Suspectul ar fi procedat similar, în cursul lunii februarie 2020, precum şi în lunile aprilie şi august 2021, pe lângă conducerea Companiei Naţionale Poşta Română în scopul angajării unei persoane la această instituţie, respectiv a numirii unei alte persoane într-o funcţie de conducere la nivel judeţean”, precizează DNA.

Procurorii mai susţin că, în perioada iulie-august 2021, suspecţii Gelu Tofan şi Cristian Mitrofan şi-ar fi folosit influenţa şi autoritatea ce decurg din funcţiile ocupate în partid pe lângă persoane din cadrul Inspectoratului Şcolar Argeş „în scopul menţinerii unei anumite persoane în funcţia de inspector şcolar sau în scopul numirii aceleiaşi persoane ca director la un liceu, prin eludarea procedurilor legale, precum şi pentru numirea în funcţia de directori de şcoli a unor persoane agreate de partid”. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Evenimente de weekend în Alba: Festival Național de Folclor, tur ghidat și competiții sportive. Jandarmii vor fi prezenți

Publicat

evenimente de weekend în alba: festival național de folclor, tur

Evenimente de weekend: În acest weekend se desfășoară mai multe competiții sportive și culturale în județul Alba. Jandarmeria Alba va fi prezentă pentru a contribui la desfășurarea în siguranță a acestor evenimente.

Sâmbătă, 4 octombrie

Efectivele de jandarmi vor asigura măsurile de ordine pe Câmpia Libertății din Blaj, acolo unde se va desfășura manifestarea sportivă „Crosul Speranței”, eveniment care include un concurs de maraton.

Aceștia vor fi prezenți și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Tiberiu Balint, meșterul clujean care ține vie tradiția buicii din zona Huedinului

Publicat

tiberiu balint.jpg






Tiberiu Balint are 61 de ani și este unul dintre puținii meșteri care mai confecționează buici, o piesă de îmbrăcăminte tradițională specifică zonei Huedinului.

Este din satul Turea, județul Cluj. Acolo s-a născut, a copilărit, a învățat să iubească tradițiile și rosturile comunității, și acolo trăiește și acum.

Tiberiu Balint, creatorul de buici din Cluj

Încă din copilărie, mergea la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CTP Cluj-Napoca: Circulația tramvaielor pe linia 102 și a troleibuzelor de pe linia 14, suspendată sâmbătă

Publicat

tramvai cluj e1639152260655.jpg






Compania de Transport Public Cluj-Napoca anunță că sâmbătă, 4 octombrie 2025, circulația tramvaielor pe linia 102 și a troleibuzelor de pe linia 14 va fi suspendată.

Mijloacele de transport nu vor circula pe aceste linii între orele 5.00 și 23.00.

Tramvaiele de pe linia 102 și a troleibuzele de pe linia 14 nu vor circula o zi

Măsura, arată reprezentanții CTP Cluj-Napoca, este necesară pentru definitivarea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

BOICOT. Studenții Facultății de Matematică și Informatică de la UBB, refuză orele din CREIC începând de luni

Publicat

creic e1759497376873.jpg






Studenții Facultății de Matematică și Informatică (FMI) a UBB Cluj-Napoca anunță declanșarea unui boicot al orelor organizate la CREIC și TEAM situat pe un deal izolat lângă Chinteni. Decizia intră în vigoare luni, 6 octombrie, și vine ca reacție la condițiile improprii impuse atât studenților, cât și profesorilor.

Problemele semnalate

Mutarea forțată a cursurilor la CREIC și TEAM a generat o serie…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe