Connect with us

EVENIMENT

Președintele SUA, Donald Trump, afirmă că într-o lună ar putea fi disponibil un vaccin împotriva COVID-19

Publicat

Preşedintele american Donald Trump a declarat marţi că într-o lună ar putea fi disponibil un vaccin împotriva COVID-19, o accelerare a propriilor predicţii deja surprinzător de optimiste, dar a adăugat că pandemia ar putea continua la rândul său, relatează AFP.

„Suntem aproape de un vaccin”, a declarat el în cadrul unei sesiuni de întrebări şi răspunsuri organizată într-o primărie, cu alegători din Pennsylvania, difuzată la ABC News.

„Suntem la distanţă de câteva săptămână până îl vom avea. Ar putea fi trei sau patru săptămâni”, a anunţat el.

Câteva ore mai devreme, într-un interviu pentru Fox News, Trump a spus că un vaccin ar putea fi disponibil în „patru săptămâni, sau ar putea fi opt săptămâni”.

Democraţii s-au declarat îngrijoraţi de presiunea politică a lui Donald Trump asupra autorităţilor sanitare guvernamentale şi asupra oamenilor de ştiinţă pentru a accelera aprobarea unui vaccin, la timp pentru a inversa tendinţa privind intenţiile de vot în sondaje înaintea scrutinului prezidenţial de la 3 noiembrie, unde se va confrunta cu Joe Biden.

Experții cred că omologarea unui vaccin ar putea avea loc abia la sfârșitul anului

Potrivit unor experţi, inclusiv directorul Institutului american de boli infecţioase, Anthony Fauci, omologarea unui vaccin ar trebui cel mai probabil să aibă loc la sfârşitul anului.

Întrebat la ABC News despre motivele care l-au determinat să minimalizeze gravitatea pandemiei de coronavirus, care a făcut până acum aproape 200.000 de decese în SUA, Trump a dezminţit asta. „Nu am minimalizat-o. În realitate, în privinţa multor lucruri, i-am exagerat importanţa în ceea ce priveşte acţiunile derulate”, a spus el.

Însă Trump i-a declarat el însuşi deschis jurnalistului Bob Woodward, în timpul unor interviuri înregistrate pentru noua sa carte, ‘Rage’, apărută marţi, că a decis deliberat să ‘minimalizeze’ pandemia pentru a evita să îi îngrijoreze prea tare pe americani. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. Împreună pentru Viață, eveniment dedicat celebrării VIEȚII și susținerii MAMELOR aflate în nevoie, la Cluj-Napoca

Publicat

mars 1 e1743257944160.jpg

Evenimentul „Împreună pentru viață” a reunit sâmbătă, 29 martie, sute de oameni în Piața Unirii din Cluj-Napoca pentru a susține viața, în ciuda vremii nefavorabile. Deși ploaia a căzut aproape neîncetat pe parcursul întregii zile, participanții nu s-au lăsat descurajați, continuând să își exprime angajamentul față de protejarea vieții. Astfel, evenimentul a devenit un simbol al determinării și solidarității.

Mesajul Înaltpreasfințitului Andrei:…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alin Tișe (PNL Cluj): Cele 3 partide care îl susțin pe Antonescu nu trebuie să aibă decât soluția victoriei în primul tur

Publicat

whatsapp image 2025 03 29 at 17.48.21 scaled e1743263393778.jpeg

Președintele Consiliului Județean Cluj, liberalul Alin Tișe, a transmis, sâmbătă, un mesaj politic tranșant legat de alegerile prezidențiale și de candidatul coaliției guvernamentale, Crin Antonescu.

Tișe a declarat la conferința de presă susținută alături de Antonescu și lideri ai PNL, PSD și UDMR, după mitingul din Piața Unirii că pentru el nu există locul 2 pentru candidatul comun al coaliției de la guvernare.

”Eu cred că cele trei partide care îl…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sabău („U” Cluj), înaintea derby-ului cu CFR Cluj: E clar că ne dorim să CÂȘTIGĂM. Echipa este pregătită

Publicat

whatsapp image 2024 09 03 at 07.14.00 e1727443552721.jpeg

Luni, 31 martie, cu începere de la ora 20:30, are loc derby-ul Clujului dintre „U” și CFR, primul meci din istorie în play-off-ul Superligii. Ioan Ovidiu Sabău, a prefațat partida la conferința de presă.

„Vrem să luptăm pentru fiecare minge, să arătăm că suntem o echipă, că avem caracter. Să nu îi dezamăgim pe cei care au investit mult în noi și pe cei care vin să ne vadă luni seara. Cred că acesta trebuie să fie un prim obiectiv, după care, sigur, să…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cadavrul unei femei, scos din râul Someș, la Câțcău. Era dispărută de două săptămâni

Publicat

doliu.jpg

Pompierii clujeni au intervenit, sâmbătă seara, pentru a scoate cadavrul unei femei din râul Someș pe raza comunei Câțcău. 

Potrivit reprezentanților ISU Cluj, pompierii au intervenit cu o barcă pentru a scoate cadavrul din apă.

Din primele informații, este vorba despre o femeie care a dispărut de două săptămâni din Dej.

Trupul neînsuflețit a fost transportat la IML în vederea necropsiei.

Poliția Cluj cercetează acest caz.

Vom reveni cu detalii.

Cluj24.ro

Citește mai departe