Connect with us

ACTUALITATE

Preţul carburanţilor fără taxe, din nou mai mare la noi, decât media europeană

Publicat

scumpiri

Preţul carburanţilor fără taxe în România a ajuns din nou peste media înregistrată la nivelul Uniunii Europene, după ce, în ultimele luni ale anului trecut, era situat sub valoarea acestui indicator, potrivit datelor publicaţiei Oil Bulletin a Comisiei Europene, analizate de AGERPRES.

Astfel, în România, benzina costă în prezent, fără taxele impuse de stat, 0,501 euro pe litru, iar media UE este de 0,497 euro pe litru.

În ceea ce priveşte motorina, preţul în România ajunge la 0,602 euro pe litru, în timp ce media UE este de 0,595 euro pe litru.

Preţurile în România au început să depăşească nivelul mediu european încă de la începutul lunii februarie, diferenţa accentuându-se din ce în ce mai mult. Totuşi, în ultimele luni ale anului trecut, şoferii români plăteau la pompă mai puţin decât media europeană.

Cu toate taxele incluse (accizele şi TVA), preţurile din ţara noastră sunt sub media europeană. Astfel, benzina costă în România 1,108 euro pe litru, faţă de media UE de 1,350 euro pe litru, iar motorina are un preţ de 1,192 euro, faţă de nivelul median de 1,192 euro pe litru. Astfel, se observă că taxele reprezintă 54% din preţul benzinei şi 50% din cel al motorinei.

Conform Oil Bulletin, instituţia care furnizează aceste date la Bruxelles din partea României este Ministerul Energiei. Informaţiile sunt colectate de la operatori care acoperă 90% din piaţă.

Preţurile prezentate reprezintă media ponderată calculată săptămânal pe baza cotei de piaţă a fiecărui furnizor de date pentru fiecare tip de carburant.

Sursa citată mai precizează şi că, de la 1 ianuarie 2019, motorina trebuie să conţină cel puţin 6,5% biocarburant, iar benzina o pondere de 8%, în volum.

La finalul documentului în care se publică preţurile din fiecare ţară, reprezentanţii Comisiei Europene precizează: „Comparaţiile dintre preţuri şi tendinţele de preţuri în diferite ţări trebuie făcută cu atenţie, ca urmare a diferenţelor privind calitatea produselor, practicile de marketing, structura pieţei şi ponderea produselor standard în vânzările totale”.

Toate acestea se întâmplă în contextul în care, la nivel mondial, cotaţiile ţiţeiului sunt şi ele în creştere. Sortimentul WTI, tranzacţionat la New York, a urcat vineri la 57 de dolari pe baril, de la 50 de dolari în noiembrie 2018 şi 45 de dolari în decembrie. De asemenea, petrolul Brent, de referinţă pe piaţa europeană, este cotat la 67 de dolari pe baril, după ce a costat 60 de dolari în noiembrie şi circa 50 de dolari în decembrie. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Două dintre cele trei fete rănite, luni dimineață, în accidentul de pe „Drumul Morții” din Suceava sunt în comă profundă, prognostic rezervat. Mama lor a murit pe loc

Publicat

video: două dintre cele trei fete rănite, luni dimineață, în

Publicitate

Două dintre cele trei fete rănite, luni dimineața, în accidentul rutier de la Pătrăuți sunt în comă profundă, iar medicii au prognostic rezervat, informează newsbucovina.ro.

Reamintim că o coliziune dintre un autotren și un autoturism Volvo a dus la decesul conducătoarei de 50 de ani, iar pasagerele – de 15, 17 și 21 de ani – sunt internate în SCJU Suceava.

Astfel, fata de 15 ani prezintă un traumatism cranio-cerebral sever, comă profundă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șicanare în trafic transformată în ring de box: Patru bărbați după gratii după un incident petrecut pe strada Împărat Traian din municipiul Botoșani

Publicat

Șicanare în trafic transformată în ring de box: patru bărbați

Publicitate

Patru persoane au fost reținute pentru că s-au agresat reciproc în urma unei șicanări în trafic

La data de 15 septembrie 2025, polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a patru persoane din județul Botoșani și Suceava, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Din cercetări, a reieșit faptul că…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Expoziția „Dincolo de zări”, în spațiul Galeriei, Colecția de Artă

Publicat

botoșani: expoziția „dincolo de zări”, în spațiul galeriei, colecția de

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani vă invită să vizitați, în perioada 16-30 septembrie 2025, în spațiul Galeriei, Colecția de Artă, expoziția, ‘Dincolo de zări’.

Vor fi expuse lucrări de pictură și grafică din patrimoniul instituției, având ca tematică peisajul (urban și rural), semnate de artiștii: Petru Abrudan, Constantin Apostol, Gheorghe Bucătaru, Emil Ciocoiu, Ștefan Constantinescu, Virgiliu Demetrescu Duval, Dumitru Ghiață, Mircea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 22 de ani, din Suceava, la plimbare prin Botoșani cu mașină fără plăcuțe de înmatriculare și fără permis

Publicat

tânăr de 22 de ani, din suceava, la plimbare prin

Publicitate

Sâmbătă, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Botoșani au identificat în trafic un autoturism care nu avea montate plăcuțele de înmatriculare.

 

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, a fost stabilită identitatea conducătorului auto în persoana unui tânăr, de 22 ani, din județul Suceava, precum și faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul pe care îl…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate