Connect with us

ACTUALITATE

Preţurile mondiale la alimente au scăzut pentru a doua lună consecutiv

Publicat

cumparaturi

Indicele global al preţurilor la produsele alimentare a scăzut în iulie pentru a doua lună consecutiv, o veste bună pentru consumatori, întrucât se diminuează presiunile inflaţioniste, a anunţat joi Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO), transmite Reuters.

FAO publică lunar propriul său Food Price Index, care măsoară modificările de preţuri înregistrate la un coş de alimente format din cereale, uleiuri vegetale, lactate, carne şi zahăr. În iulie, acest indice a scăzut până la 123 puncte, de la o valoare revizuită de 124,6 puncte în iunie.

În ritm anual, preţurile au urcat cu 31% în iulie. Chiar dacă preţurile mondiale la alimente au scăzut în iunie, ele rămân cu aproape o treime mai mari decât în vara anului trecut.

Scăderea din ultima lună a venit ca urmare a diminuării preţurilor la uleiuri vegetale, cereale şi produse lactate. Potrivit FAO, preţurile la cereale au scăzut cu 3% în iulie, comparativ cu luna precedentă, în principal ca urmare a diminuării cu 6% a preţului la porumb, pe fondul prognozelor privind o producţie peste aşteptări în Argentina şi SUA.

Prețul grâului

Preţul grâului a urcat cu 1,8%, ajungând la cel mai ridicat nivel din 2014, din cauza temerilor privind seceta din America de Nord, a ploilor din Europa şi a randamentelor sub aşteptări din Rusia.

Preţul uleiurilor vegetale a scăzut cu 1,4% în iulie, comparativ cu luna precedentă, la cel mai redus nivel din ultimele cinci luni, iar preţurile la lactate au coborât cu 2,8%. În schimb, preţul zahărului a urcat cu 1,7%, pe fondul incertitudinilor privind producţia din Brazilia.

Prețurile la cereale

Preţurile la cereale au scăzut cu 2,6% în luna iunie, în principal ca urmare a diminuării cu 5% a preţului la porumb, pe fondul prognozelor privind o producţie peste aşteptări în Argentina şi SUA, iar preţurile la lactate au coborât cu 1%, toate componentele acestui index înregistrând scăderi, în frunte cu preţurile la unt.

Conform unor recente prognoze publicate de Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO) şi Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD), preţul produselor agricole şi alimentare ar urma să înregistreze o corecţie în primii ani ai perioadei 2021-2030.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Concursul „Numai poetul”, la Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu – Albești: O săptămână sub semnul lui Eminescu

Publicat

concursul „numai poetul”, la Școala gimnazială nr. 2 tudor vladimirescu

Publicitate

În perioada 15–21 ianuarie 2026, Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu – Albești a devenit, pentru câteva zile, un loc în care poezia s-a simțit altfel: mai aproape, mai vie, mai caldă. Elevii din ciclul gimnazial au participat la proiectul de activitate extrașcolară „Numai poetul”, un demers dedicat memoriei și operei lui Mihai Eminescu, dar și bucuriei de a crea, de a recita și de a înțelege frumusețea cuvântului.

Proiectul a fost...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Accident între Mestecăniș și Iacobeni, județul Suceava. Un autotren a rămas imobilizat transversal pe carosabil

Publicat

accident între mestecăniș și iacobeni, județul suceava. un autotren a

Publicitate

Un autotren a rămas imobilizat transversal pe carosabil, blocând complet circulația în ambele direcții pe DN 17, între localitățile Mestecăniș și Iacobeni, județul Suceava. Incidentul s-a produs în jurul orei 17:30-17:45, în dreptul localității Iacobeni, și a implicat doar conducătoarea autotrenului (femeie, fără încărcătură în remorcă).

Conform informațiilor transmise de Centrul INFOTRAFIC al Inspectoratului General al Poliției...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Amenzi și obligații legale: Cum trebuie transportați copiii în mașină

Publicat

amenzi și obligații legale: cum trebuie transportați copiii în mașină

Publicitate

Reguli privind transportul copiilor în mașină. Codul Rutier prevede reguli clare privind transportul copiilor în autovehicule. Șoferii sunt obligați prin lege să se asigure că, pe timpul conducerii vehiculului, copiii poartă centurile de siguranță sau că sunt transportați numai în dispozitive de fixare în scaune pentru copii omologate, informează alba24.ro.

Potrivit art. 36 din OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice (Codul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (423)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (423)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 

ALTE DOUĂ ÎNTREBĂRI PENTRU MIHAI C. V. CORNACI

  Georgică Manole: Secția Botoșani a avut o relație specială cu SNR. Cărui fapt se datorează această relație?

 

  Mihai C. V. Cornaci: Prin statutul ei, SNR a fost și este un părinte bun și echidistant iubitor al tuturor secțiilor din țară. Relația specială s-a creat pe traseul celor 30 de ani de pasiune și trudă în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe