Connect with us

ACTUALITATE

Prețurile petrolului urcă la maxime multianuale, pe fondul ofertei reduse

Publicat

petrol

Prețul petrolului a urcat luni, în continuarea evoluției de săptămâna trecută și atingând maxime multianuale, în condițiile în care oferta globală a rămas restrânsă, pe fondul cererii solide din Statele Unite și din alte părți ale lumii, în timp ce economiile se redresează după declinul pandemic.

Conform Reuters, cotația futures a țițeiului american West Texas Intermediate (WTI) a crescut cu 62 de cenți, sau 0,7%, la 84,38 dolari pe baril la 0646 GMT, după ce vineri a câștigat 1,5%. Cel mai ridicat nivel din octombrie 2014 – 84,76 dolari – a fost atins în timpul ședinței.

Contractele futures pe țiței Brent au crescut cu 56 de cenți, sau 0,7%, la 86,09 dolari pe baril, după majorarea de 1,1% de vinerea trecută. Anterior, contractul a atins cel mai ridicat nivel din octombrie 2018, de 86,43 dolari.

După mai bine de un an de cerere scăzută de carburanți, consumul de benzină și de distilate a revenit la mediile pe cinci ani în Statele Unite, cel mai mare consumator de carburanți din lume.

Firmele energetice americane au redus săptămâna trecută numărul platformelor de exploatare a petrolului și gazelor naturale

Între timp, firmele energetice americane au redus săptămâna trecută numărul platformelor de exploatare a petrolului și gazelor naturale pentru prima dată în șapte săptămâni, chiar și în condițiile în care prețurile petrolului au crescut, conform firmei de servicii energetice Baker Hughes.

Prețurile petrolului au fost susținute și de îngrijorările legate de penuria de cărbune și de gaz din China, India și Europa, care au stimulat trecerea la motorină și păcură pentru obținerea energiei.

Analiștii avertizează însă că ar putea avea loc unele corecții în următoarele săptămâni, deoarece creșterea bruscă a prețului țițeiului a generat precauție.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Vine “MARELE VAL” al scumpirilor: Ce alimente de bază se vor scumpi și cât vor crește prețurile de la 1 iulie

Publicat

vine “marele val” al scumpirilor: ce alimente de bază se

Publicitate

Românii se pregătesc pentru un nou val de scumpiri începând cu 1 iulie, când expiră măsurile de plafonare a prețurilor la alimentele de bază, energia electrică și polițele auto RCA.

„Costurile cu energia au un impact direct asupra prețurilor de producție, transport și depozitare. În lipsa plafonării, estimăm creșteri de cel puțin 5%, iar dacă adăugăm și efectul scumpirii energiei, prețurile pot urca rapid cu 10–15%”, a declarat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Proiectil exploziv găsit în pădurea Rediu. Intervenție URGENTĂ a pirotehniștilor ISU Botoșani

Publicat

proiectil exploziv găsit în pădurea rediu. intervenție urgentĂ a pirotehniștilor

Publicitate

Un proiectil de artilerie, rămas neexplodat din timpul unui conflict armat, a fost descoperit în această după-amiază în pădurea Rediu, de un bărbat pasionat de detecția metalelor. Acesta a dat dovadă de responsabilitate și a alertat imediat autoritățile.

La fața locului a intervenit echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani, cu autospeciala de intervenție specifică. Specialiștii au identificat obiectul ca fiind…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Proiect: Tichet electronic de energie de 50 lei/lună pentru persoanele vulnerabile, după 1 iulie. Vizează 2,1 milioane de gospodării

Publicat

proiect: tichet electronic de energie de 50 lei/lună pentru persoanele

Publicitate

Persoanele vulnerabile ar urma să beneficieze de un tichet electronic de energie în valoare de 50 lei pe lună, după data de 1 iulie, când încetează schema de compensare/plafonare, conform unui proiect de Ordonanță de Urgență publicat joi pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, relatează agerpres.ro.

Ar urma să beneficieze de acest sprijin persoana singură cu un venit net lunar de maximum 1.940 lei și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșaniul fără cișmele. Orașul în care setea se stingea altădată cu o cană de tablă sau direct de la robinet

Publicat

botoșaniul fără cișmele. orașul în care setea se stingea altădată

Publicitate

Vă mai amintiți cișmelele copilăriei? Cele de la colțul blocului, din parc sau de la școală, unde ne potoleam setea după o fugă cu bicicleta sau o repriză de fotbal printre garaje? Apa era rece, curgea direct din țeavă, și o beam cu nesaț, din palme sau dintr-o cană legată cu sârmă.

La Botoșani, toate astea au dispărut. După mai bine de 35 de ani, orașul nu mai are nicio cișmea funcțională pe domeniul public, accesibilă oamenilor de rând….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe